×

Przestępcy mają nowy, sprytny sposób na to, aby zdobyć PIN do Twojej karty

Rozwój nowych technologii sprawia, że i przestępcy mają większe możliwości. Dziś pokażemy Wam kolejny dowód na słuszność tego twierdzenia.

Malutka kamerka termowizyjna

Kiedyś kamery termowizyjne wyglądały zupełnie inaczej. Dziś możemy kupić taką, która będzie po prostu nakładką na naszego iPhone’a. Myślicie, że to fajny gadżet? Złodzieje mają podobne zdanie.

Mark Rober to popularny vloger. Postanowił podzielić się z ludźmi sposobem, w jaki mogą oni paść ofiarą złodziei PINu nawet w czasie najzwyklejszych zakupów spożywczych…

Eksperyment

Spójrzcie tylko na zdjęcia poniżej. Mark chciał pokazać, jak łatwo z pomocą wspomnianego urządzenia odgadnąć PIN danej osoby.

Pewna pani płaciła za swoje zakupy kartą

Po wpisaniu kodu niemal natychmiast odeszła

Wtedy do kasy podszedł Mark z telefonem wyposażonym w kamerkę termowizyjną w dłoni. Skierował go wprost na terminal i w czasie swoich zakupów zrobił zdjęcie klawiatury. Wystarczyło, że tylko na nie spojrzał i już miał kod PIN do karty pani przed nim.

Jak to działa?

Kiedy dotykamy poszczególnych klawiszy (a te plastikowe często trzeba mocno docisnąć) ciepło z naszych palców pozostaje na nich. Ze zdjęcia, patrząc na intensywność koloru, możemy domyślić się, które z nich były wciskane wcześniej, a które później.

Tylko spójrzcie:

Powyżej widać bardzo dokładnie, że klawisz z „1” został wciśnięty najwcześniej

Klawisz z „5” najpóźniej

Nawet jeśli byłby problem z ustaleniem, który z środkowych klawiszy został wciśnięty najpierw, to nie problem. Mamy przecież 3 szansy na wpisanie poprawnego kodu…

Jak uniknąć takiej sytuacji?

Jest bardzo prosty sposób na to, aby nie dać się oszukać. Wystarczy w czasie wpisywania PINu umieścić na klawiaturze terminalu więcej palców:

Dzięki temu prostemu zabiegowi, złodziej może uzyskać ewentualnie tylko taki obraz:

PAMIĘTAJ: Nigdy nie wiesz, jakie zamiary ma osoba, która stoi za Tobą.

Może Cię zainteresować