Namocz nasiona pietruszki jak moja babcia. Po wysianiu korzenie są zdrowe i duże
Wiele osób nie wyobraża sobie rosołu lub innych dań bez pietruszki. Tym bardziej warto mieć ją świeżą – wziętą prosto z ogródka. Taka ma swój niepowtarzalny smak i aromat. Dowiedz się, jak siać pietruszkę, aby plony pozytywnie Cię zaskoczyły.


Domowy warzywnik to wiele korzyści. Możesz w jego obszarze zasiać warzywa, ale również zioła, czy pietruszkę. Nie jest ona jednak łatwa w uprawie – winne temu są substancje hamujące kiełkowanie, które zawarte są w nasionach. Podpowiadamy, jak siać ją dobrze – będziesz dumny ze swojego warzywnika.
Jak siać pietruszkę?
Jeśli zastanawiasz się, kiedy siać pietruszkę – najlepszy będzie kwiecień. Wtedy siej od razu ją do gruntu. Jest to odporna roślina, dlatego toleruje niskie temperatury w nocy. Najpierw jednak przygotuj rabaty – zrobisz to poprzez spulchnianie gleby i zasilanie jej kompostem. Dla jej odpowiedniego wzrostu wybierz stanowisko ciepłe i słoneczne. Gleba powinna mieć pH 5,5-6,8. Jeśli nie wiesz, czy ma ona taki odczyn, sprawdź to, robiąc test gleby. Wtedy będziesz pewien, że będzie odpowiednia.

Jak siać pietruszkę, fot. Pixabay


Zobacz również: Świeży lubczyk do rosołu możesz zerwać w ogrodzie. Ta roślina pachnie jak maggi!
Jak poprawić kiełkowanie nasion?
Mamy dla Ciebie trik, dzięki któremu poprawisz kiełkowanie nasion. Sposób na pozbycie się z nasion hamujących wzrost substancji. Zrobisz to dwiema metodami. Pierwsza to moczenie nasion pietruszki przez dzień w wodzie. Po wysuszeniu od razu należy zabrać się do wysiewu. Druga metoda to moczenie ich w nadtlenku wodoru (wodzie utlenionej) przez 15 minut. Można je też moczyć przez 10 minut w worku płóciennym w szklance z 40% roztworem spirytusu. Po tym czasie – dokładnie je należy opłukać i od razu wysiać. Zaprawione nasiona będą kiełkowały po kilku dniach od namoczenia.

Jak siać pietruszkę, fot. Pixabay


Właściwości pietruszki
Pietruszka nie tylko ma niepowtarzalny aromat i smak, ale też wiele właściwości. Jedzenie jej pomaga zapobiegać niedokrwistości i niedoboru żelaza. Zawiera w sobie witaminę C i betakaroten, które wpływają na stan skóry i kondycję wzroku. Pietruszka odświeża też oddech – jest skuteczniejsza niż mięta. Dodawanie jej do jedzenia lub picie naparów z pietruszki działa moczopędnie – dlatego warto ją pić przy problemach z nerkach i oddawaniem moczu.
Zobacz również: Dodaj garść do pojemnika, zanim posadzisz w nim pomidory. To je wzmocni!
Codzienne triki, które warto zapamiętać! Mogą się przydać w każdym momencie! 🤓



