Balkon i ogródOgródNapar z tych kwiatów skutecznie odstrasza mszyce. Wystarczy spryskać nim swoje rośliny

Napar z tych kwiatów skutecznie odstrasza mszyce. Wystarczy spryskać nim swoje rośliny

Naturalny środek na mszyce Fot. Freepik
Naturalny środek na mszyce Fot. Freepik
28.08.2022 13:21

Mszyce to zmora każdego ogrodnika. Są małe, szybko się rozmnażają, przenoszą choroby wirusowe i żerują na roślinach (wysysają z nich cały sok). Nie są zbyt wybredne. Dlatego, jeśli zauważysz choć kilka osobników pasożytujących na sadzonkach, nie zwlekaj i zacznij działać od razu. Zastosuj naturalny środek na mszyce.

Domowe sposoby na mszyce

Mszyce atakują zarówno warzywa, drzewka owocowe, krzewy iglaste jak i kwiaty (także te balkonowe i rosnące w domu).  Ich inwazja jest w stanie zniszczyć całe rabaty. Jest jednak wiele skutecznych sposobów na zapobieganie i pozbycie się mszyc domowymi sposobami. Każdy ma jakiś jeden, ulubiony i sprawdzony sposób.

freepik
freepik

Siła rąk

Jeśli owadów nie jest dużo, to załóż rękawiczki i zwyczajnie je wyzbieraj. Powinno to zapobiec ich namnażaniu się.

freepik
freepik

Naturalny wróg

Biedronki uwielbiają mszyce. Dlatego warto zwabić je do swojego ogrodu. Są na to dwie metody. Możesz spryskać rośliny roztworem wody z cukrem bądź rozwiesić żółte wstążeczki, tasiemki, szmatki. Jakkolwiek ekscentrycznie to brzmi, ale biedronki przyciąga wszystko co żółte. ;) Zjedzą one mszyce (larwa pochłania dziennie aż 100 tych szkodników) i dodatkowo znikną także mrówki, które egzystują w symbiozie właśnie z mszycami.

freepik
freepik

Naturalny środek na mszyce z własnego kwietnika

Uprawiasz aksamitki? Zrób z nich oprysk. 500 gram suszonych, czy podsuszonych kwiatów zalej 5 litrami wody i pozostaw na 2-3 dni. Po upływie tego czasu napar jest gotowy. Są też zwolennicy samego wywaru; wtedy zalewają kwiaty zimną wodą i odstawiają na 2-3 dni. Po odcedzeniu można spryskać rośliny atakowane przez mszyce. Taki oprysk odstrasza też mrówki!

freepik
freepik

Roślinni sprzymierzeńcy

Postaw na współrzędną uprawę warzyw. Na jednej grządce, obok ulubionych roślin, posadź również te, które wydzielają silny aromat. Dzięki temu szkodniki nie będą się pokazywać. Mszyce nie tolerują zapachu lawendy, mięty, nasturcji, cebuli, cząbru, czosnku i wspomnianej wcześniej aksamitki.

freepik
freepik

Domowe sposoby na mszyce - staroświecki ocet i soda oczyszczona

Sprawdzają się dobrze nie tylko w pracach domowych, ale także skutecznie odstraszą mszyce. Do przygotowania roztworu będziesz potrzebować 100 ml octu oraz 1 litr wody (proporcja 1:10).  Zamiast octu w 1 litrze wody możesz także rozpuścić 1/4 łyżeczkę sody. Nie zapomnij o dodaniu odrobiny oleju (preparat będzie lepiej trzymał się na liściach). Wybraną mieszanką spryskaj rośliny.

freepik
freepik

Szare mydło i mleko w natarciu

W ciepłej wodzie (1 litr) rozpuść około 20 gram szarego mydła. Kiedy roztwór wystygnie, wykonaj oprysk. Mydło możesz także zastąpić mlekiem rozcieńczonym wodą w proporcji 1:1. Chociaż lepsze efekty przynosi użycie świeżego, tłustego mleka (nie tego z kartonu)... :)

freepik
freepik

Oprysk na mszyce z cebuli i czosnku

Tych dwóch warzyw mszyce unikają jak ognia. A raczej każdy ma je zawsze pod ręką. Dlatego wykorzystaj je do zrobienia domowych oprysków. Pokrojoną cebulę (wybierz większą sztukę albo 2 średnie) zalej 1 litrem wody i gotuj mniej więcej przez pół godziny. Następnie odcedź napar i wystudź.

Do przygotowania preparatu z czosnku będziesz potrzebował 5 posiekanych ząbków. Umieść je w naczyniu, zalej wodą oraz pozostaw na cały dzień. Po upływie doby rozcieńcz z wodą (proporcja 1:1).

freepik
freepik

Naturalny środek na mszyce prosto z łąki

W walce z mszycami możesz wykorzystać ogólnodostępne rośliny, z których przygotujesz wywary. Przeszukując łąki, swoją uwagę skup na: rumianku (kwiaty), pokrzywach, mniszku lekarskim (liście) i wrotyczu (kwiatostany). Kilogram dowolnie wybranych roślin zalej 10 litrów wody (może być deszczówka). Po upływie 24 godzin zacznij wykonywać opryski.

freepik
freepik

Przy opryskach uzbrój się w cierpliwość i obserwuj swoje rośliny i warzywa. Dlatego często takie zabiegi należy powtarzać, jeżeli mszyce pojawią się ponownie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także