Balkon i ogródOgród4 naturalne opryski na pomidory, które chronią je przed zarazą i szkodnikami

4 naturalne opryski na pomidory, które chronią je przed zarazą i szkodnikami

4 naturalne opryski na pomidory, które chronią je przed zarazą i szkodnikami
01.06.2022 20:20

Pomidory lubi chyba każdy. Dużym powodem do dumy jest samodzielne wyhodowanie tych warzyw na działce, balkonie czy w ogródku. Jednak pomidory bywają oczywiście kapryśne. Dlatego warto stosować naturalne, skuteczne opryski na pomidory!

pinterest
pinterest

Ekologiczne opryski na pomidory

Pomidory są wymagające w uprawie, dlatego często padają ofiarami chorób grzybowych, mszyc czy pasożytów. Aby temu zapobiec warto zacząć stosować ekologiczne opryski. Bez trudu zrobisz je samodzielnie.

pinterest
pinterest

1. Opryski na pomidory z gnojówki z pokrzywy

Do beczki lub plastikowego wiadra włóż 1 kg pokrzywy (najlepsze będą młode pędy wraz z liśćmi). Całość zalej 10 litrami wody (dobra będzie deszczówka). Potem pojemnik przykryj gazą i odstaw w zacienione miejsce na ok. 2 tygodnie (kiedy z powierzchni zniknie piana to znak, że gnojówka jest gotowa). Nie zapomnij o codziennym mieszaniu mikstury. Gnojówką możesz podlewać pomidory lub wykonywać opryski. Skutecznie pomoże zwalczyć mszyce. W zacienionym miejscu możesz przechowywać ją ok. 1,5 miesiąca.

pinterest
pinterest

2. Oprysk na pomidory z drożdży

Do oprysków możesz także użyć drożdży piekarskich. Jedną kostkę rozpuść w 10 l wody, poczekaj godzinę i przystąp do pracy. Oprysk warto wykonywać raz w tygodniu. Może być stosowany profilaktycznie lub po zauważeniu pierwszych objawów choroby grzybowej.

pinterest
pinterest

3. Gnojówka ze skrzypu

Susz (100 g) lub świeże liście (500 g) zalej wodą (ok. 5 l) i odstaw (najlepiej w miejsce lekko zacienione) na ok. 3-4 tygodnie. Kiedy liście zaczną odrywać się od łodyg, to znak, że preparat jest gotowy. Rozcieńcz go w proporcji 1:5 i wykonaj oprysk pomidorów. Zawarty w gnojówce krzem wzmocni rośliny, a także zapobiegnie powstaniu mączniaka i zarazy ziemniaczanej.

pinterest
pinterest

4. Gnojówka z żywokostu

Wymieszaj 1 kg żywokostu z 10 litrami wody. Całość pozostaw na 10-15 dni. Później odcedź mieszaninę. Przed podlewaniem lub opryskiem należy gnojówkę rozcieńczyć (pół litra mikstury na 10 litrów wody). Żywokost pomaga w walce z pasożytami i sprawi, że pomidory będą obficiej kwitły.

Obraz

Jakie są Twoje ulubione ekologiczne opryski?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także