×

Jak chronić się przed kleszczami? 5 naturalnych sposobów

W tym roku kleszcze wcześnie ruszyły na rzeź, atakując nie tylko nasze czworonogi, ale także nas samych. Problem jest poważny ze względu na choroby jakie te małe pajęczaki mogą przenosić. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby kleszcze w ogóle się do nas nie zbliżyły. Jak chronić się przed kleszczami?

Kleszcze atakują nie tylko w lasach i na łąkach, ale coraz częściej także w miejskich parkach i domowych ogródkach

kleszcz- Jak chronić się przed kleszczami
instagram.com/polish_nemrod

Najważniejsze, aby po każdym spacerze dobrze się obejrzeć. Sprawdź czy kleszcz nie wszedł pod kolano lub w zgięcie łokcia. Innymi miejscami, w których mogą pojawić się insekty jest skóra za uszami, pachwiny oraz skóra głowy. Na wycieczkę do lasu czy parku lepiej ubrać się w jasne ciuchy – w ten sposób szybciej zobaczysz kleszcza, który przed wbiciem się może wędrować po Twoich ubraniach nawet przez godzinę.

Aby uniknąć ukąszenia kleszcza warto spróbować jednego z naturalnych środków

olejki eteryczne - Jak chronić się przed kleszczami
instagram.com/cosmeticosmos

Pamiętaj, że kleszcze nienawidzą zapachów goździków, tymianku czy mięty pieprzowej dlatego też przed wyjściem z domu warto użyć naturalnych olejków eterycznych. Zapachy które odstraszą insekta to także olejek z drzewa herbacianego, szałwia, trawa cytrynowa, paczula czy słodki migdał. Przed zastosowaniem olejku eterycznego rozcieńcz go, mieszając z 50 ml oleju roślinnego (np. z nasion winogron). Olejek z drzewa herbacianego można stosować bezpośrednio na skórę.

Innym sposobem jest dostarczenie organizmowi dużej dawki witaminy B

Jak chronić się przed kleszczami - piwo
instagram.com/vespertepes

Według niektórych specjalistów, witamina B zmienia skład naszego potu, a o odstrasza kleszcze. Dobrym źródłem witaminy B jest np. piwo.

Jedzenie czosnku także jest skutecznym sposobem na odgonienie insektów

czosnek
instagram.com/krystynamatras

Kleszcze uwielbiają zapachy perfum i wody perfumowanej dlatego uważaj na takie wabiki!

Jak chronić się przed kleszczami - perfumy
instagram.com/krystynamatras

Podobnie jak komary, kleszcze czują ciepło człowieka i zapach jego potu, a intensywne zapachy perfum i dezodorantów działają na nie jak wabiki. Pamiętaj o dbaniu o higienę osobistą i staraj się używać nieperfumowanych kosmetyków.

Suszone zioła ochronią Ciebie oraz Twoich bliskich

Jak chronić się przed kleszczami
instagram.com/mywayofgardening

Warto stworzyć domowy odstraszacz na kleszcze, które nie przepadają również za zapachem suszonych ziół. Gdy wyczują woń szałwii, mięty pieprzowej, rozmarynu lub melisy lekarskiej, uciekną jak najdalej. Jeśli chcesz zrobić ziołowy preparat przeciw kleszczom w niewielkiej ilości wody, zaparz rozmaryn oraz tymianek. Po około godzinie przelej buteleczki ze sprayem i dodaj kilka kropel soku z cytryny. Następnie dokładnie wymieszaj. Taką miksturę możesz rozpylić na sobie oraz na swoim czworonogu.

Innym sposobem jest przygotowanie sprayu z wrotyczu

Roślina, której kleszcze nienawidzą! / genialne.pl

Spotkałeś się już z kleszczami w tym roku?

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować