×

3 naturalne sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu. Znikną raz na zawsze

Dumą każdego ogrodnika są wypielęgnowane grządki oraz samodzielnie wyhodowane warzywa. Wymaga to ciągłego doglądania wzrastających roślinek, które są narażone na ataki szkodników. Kiedy na młodych listkach zaobserwujesz wygryzione dziury, a po sadzonkach zostaną jedynie oblepione śluzem resztki, to znak, że twój ogród nawiedziła inwazja ślimaków.

Te mięczaki żerują w nocy, a ich przysmakami są rośliny ozdobne, kiełkujące warzywa oraz liście sałaty, kapusty, czy truskawek wraz z ich owocami. Chronią się w zacienionych miejscach, wysokiej trawie. Uwielbiają wilgoć, pochmurne dni. Nie musisz jednak załamywać rąk i myśleć o zamknięciu swojego ogrodu na trzy spusty. Istnieją sposoby na pozbycie się tych nieproszonych lokatorów. Wszystkie oczywiście w pełni humanitarne. Obiecuję, że żadnemu ślimakowi nie stanie się krzywda. 😉

1. Porządek przede wszystkim

Zacznij od regularnego koszenia trawy oraz usuwania chwastów. Nie składuj w ogrodzie desek, materiałów budowlanych, kamieni czy gałęzi. To dla ślimaków doskonała kryjówka, w której przeczekają upalne dni i unikną ataku naturalnych wrogów (jeże, ptaki, ryjówki).

Podlewaj rośliny rano. Uważaj na to, aby nie zraszać równomiernie całego zagonu. Ogranicz się jedynie do dostarczenia wody bezpośrednio pod sadzonki. Ziemia między grządkami niech pozostanie sucha. W tym miejscu możesz także wysypać trociny, piasek z dodatkiem popiołu, plewy, igliwie sosnowe, czy fusy po kawie, której ślimaki nie lubią. Jeżeli zrobisz z nich spory pas wokół roślin, będzie to bariera, której ślimaki nie sforsują.

 

2. Wykorzystaj zawartość lodówki

Skorupki jaj nie tylko odstraszą ślimaki, ale także zasilą glebę (mają dużo wapnia). Zbieraj je konsekwentnie, a kiedy Twoja kolekcja będzie już całkiem spora, zmiel wszystko w robocie kuchennym lub rozdrobnij w inny sposób (dobrze sprawdzi się wałek kuchenny).

Następnie powstały proszek rozsyp wokół ogrodowych sadzonek. Pamiętaj, aby tę czynność regularnie powtarzać. Ślimaki nie lubią przedmiotów o ostrych krawędziach i szorstkiej fakturze. Kiedy, w pogoni za pożywieniem, natkną się na skorupki jaj, zwyczajnie zawrócą. Oczywiście skorupki powinny pokryć dokładnie pewną powierzchnię gleby, aby zniechęcić ślimaki do dalszej wędrówki…

3. Naturalne odstraszacze

Ślimaki nie tolerują zapachu oraz smaku niektórych ziół, roślin. Dlatego w warzywniaku posadź cebulę, czosnek, tymianek, majeranek, szałwię lekarską.

Natomiast w ogrodzie postaw na nasturcję, czarny bez, macierzankę, krwawnik pospolity czy wilczomlecze. Żarłoczne mięczaki będą omijać je szerokim łukiem.

Dobrym sposobem są także ekologiczne pułapki. Na liściach kapusty ułóż pokrojone w plastry buraki, ziemniaki, jabłka czy marchewki. Kiedy zwabione pokarmem ślimaki przybędą, nie pozostaje ci nic innego, niż odniesienie je w bezpieczne miejsce usytuowane z dala od twojej działki.

Osiedlenie się ślimaków na twojej ziemi nie musi oznaczać odstawienia grabi do komórki i zakończenia kariery ogrodniczej. Wystarczy, że wypróbujesz moje patenty, a siejące spustoszenie mięczaki szybko odejdą w zapomnienie. Dzięki temu twoje grządki i rabaty rozkwitną na nowo.

Poznaj inny, poza naturalnymi, sposób na ślimaki: Taśma miedziana – najskuteczniejszy sposób na ochronę roślin przed ślimakami

Ślimaki rodzime, te w muszelkach, są pożyteczne, ale te bez skorupek, to odmiana inwazyjna.
Ale są przysmakiem jeży. Dlatego warto w ogrodzie mieć tego sprzymierzeńca 😉

10 trików, które uczynią ogród bardziej przyjaznym dla żyjących w nim stworzeń

 
Źródła: tipy.interia.pl

Wybrane dla Ciebie

Taśma miedziana to najskuteczniejszy sposób na ochronę roślin przed ślimakami

Ostatnim razem podzieliłam się moimi sprawdzonymi oraz naturalnymi sposobów na pokonanie inwazji ślimaków w ogrodzie. Możesz zapoznać się z nimi TUTAJ. W międzyczasie dowiedziałam się o istnieniu jeszcze jednej ciekawej metody. Otóż okazało się, że ślimaki nie tolerują miedzi. Nie do końca wiadomo co jest tego przyczyną. Najprawdopodobniej produkowany przez nie śluz reaguje z tym […]

3 skuteczne metody na pozbycie się ślimaków z ogródka. Koniec ze zniszczonymi plonami!

Mało kto lubi ślimaki, które są obślizgłe i plądrują nasze ogródki. Można się ich pozbyć na kilka sposobów, jednak niektóre wiążą się z użyciem chemicznych substancji, niebezpiecznych dla naszych plonów i domowych zwierząt. Ślimaki pojawiają się zazwyczaj tuż po obfitych opadach deszczu oraz przy dużej wilgotności. Uwielbiają wysoką trawę, a także rozłożyste liście roślin. Jeśli […]