Kategorie Balkon i ogród

7 sposobów na utrzymanie robaków z dala od Twojego ogrodu, bez użycia chemii

Każdy kto ma ogródek z pewnością docenia możliwość spędzenia wolnego czasu na własnym kawałku ziemi i podziwiania uroków natury. Piękne kwiaty i rośliny cieszą oko, ale również przyciągają robaki, które uprzykrzą chwile spędzone na tarasie.

Wiele osób wie, jak radzić sobie z kleszczami, ale co z innymi szkodnikami, które czyhają na nas na zewnątrz? Nienawidzę używać pestycydów i chemikaliów w ogrodzie, ponieważ małe dzieci i zwierzęta domowe, które mogą się zatruć chemicznymi substancjami. Na szczęście istnieją naturalne sposoby na radzenie sobie ze szkodnikami, a przy tym sprawią że ogród będzie wyglądał pięknie.

#1 Zasadź nagietki

instagram.com/magic_moment_elisse

Problem z za dużą ilością komarów? Nie musisz kupować sprayu na robaki czy świeczek z cytronellą. Wystarczy posadzić nagietki, które są często wykorzystywane w stworzeniu środków odstraszających owady. Okazuje się, że zapach tych kwiatów jest dla komarów odstraszający, więc dlaczego nie postawić na patio kilku nagietków? Nagietki odstraszą także szkodniki, które uwielbiają jeść rośliny pomidorów i innych warzyw.

#2 Spray z oleju

Zmieszaj jedną szklankę oleju roślinnego z ćwiartką szklanki mydła w płynie. Następnie otrzymaną mieszankę rozcieńcz czterema szklankami wody. Przelej całość do butelki z rozpylaczem i rozprowadź po całej roślinie. Stosuj miksturę co 5-7 dni. Olej odstrasza miękkie owady, takie jak roztocza i mszyce, a mydło jest klejące i złapie owady w jedno miejsce.

#3 Mąka do kwiatów

instagram.com/to.co.czuje.to.co.wiem

Jeśli uważasz, że Twoim największym problemem są ślimaki, posyp rośliny mąką. Użyj jej w obszarach, któe są najbardziej dotknięte szkodnikami, a te małe robale będą trzymać się z dala od Twoich ukochanych kwiatów. Mąka jest toksyczna dla ślimaków, ale jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i roślin.

#4 Sól Epsom

instagram.com/

Ten produkt świetnie nadaje się do odstraszania ślimaków i robaków z ogrodu. Rozpuść jedną szklankę soli w pięciu litrach wody i przelej miksturę do butelki z rozpylaczem. Spryskaj rośliny, które są atakowane przez ślimaki. Jeśli nie chcesz robić sprayu, możesz również posypać sół wokół podstawy rośliny (rób to co kilka tygodni). Ponieważ sole Epsom są bogate w magnez, pomogą one twoim roślinom zwiększyć wchłanianie składników odżywczych.

#5 Spray czosnkowy

Zmiażdż pięć ząbków czosnku i wymieszaj je w 500 ml wody. Pozostaw czosnek w wodzie na około 6 godzi. Dodaj do mieszaniny mydła do naczyń i przepuść przez sitko. Dodaj około 3,5 litrów wody do mieszaniny, a następnie przelej do butelki z rozpylaczem.

Spryskaj tę mieszankę na rośliny raz lub dwa razy w tygodniu. Pamiętaj, że ten spray wybije wszystkie owady, z którymi się zetknie, więc jeśli chcesz mieć w swoim ogrodzie motyle lub pszczoły, uważnie rozpylaj miksturę.

#6 Spray cytrynowy

freepik.me

Mszyce mogą być najbardziej szkodliwymi robakami w twoim ogrodzie, ale na szczęście to rozwiązanie sprawi, że szybko sobie z nimi poradzisz. Wlej około 700 ml wody do garnka i poczekaj aż zacznie wrzeć. Następnie dodaj skórkę z jednej cytryny. Ściągnij wodę z kuchenki i pozostaw całość na noc. Odceń płyn na drugi dzień i przelej do butelki z rozpylaczem. Zastosuj roztwór na wierzch i spód liści, a mszyce szybko przestaną atakować Twoje rośliny.

#7 Olejki eteryczne

instagram.com

Różne olejki eteryczne są świetnym środkiem odstraszającym robaki.

Rozmaryn: muchy, pchły, komary, larwy owadów
Mięta pieprzowa: mszyce, pluskwy, mrówki, pająki, chrząszcze, pchły
Tymianek: kleszcze, karaluchy, inne gryzące owady
Goździk: latające owady
Cedrowiec i sosna: ślimaki

Możesz również zrobić uniwersalny środek owadobójczy za pomocą łyżeczki wódki, 10 kropli olejku z cytryny, 10 kropli oleju eukaliptusowego, 10 kropli oleju z drzewa cedrowego i 3,5 l wody. Dodaj to do butelki z rozpylaczem i zastosuj do swojego ogrodu!

Posiadanie szkodników w ogrodzie może być denerwujące, ale to nie znaczy, że musisz użyć ostrych środków chemicznych, aby się ich pozbyć! Który sposób zastosujesz?

Źródło: shared.com | Fotografie: instagram.com, shared.com