×

Naturalny sposób na pleśń w domu. Znika w zaledwie 20 minut bez trującej chemii

W pomieszczeniach źle wentylowanych lub tam, gdzie wilgotność powietrza jest wysoka, może pojawić się pleśń. A jak wiadomo jest ona bardzo szkodliwa dla zdrowia. Jak pozbyć się pleśni ze ścian?

Kiedy większość z nas zauważy, że gdzieś w rogu ściany pojawiła się pleśń, to od razu sięga po chemiczne środki. To nie jest najlepsze rozwiązanie, gdyż one mogą szkodzić naszemu zdrowiu. Jest sposób dużo bezpieczniejszy na wygranie z uporczywą pleśnią.

Jak pozbyć się pleśni w domu?

Przygotuj butelkę z atomizerem i wlej do niej ocet spirytusowy. Następnie dokładnie spryskaj miejsce, gdzie pojawiła się pleśń. Pozostaw ocet na ok. godzinę. Po tym czasie usuń, ręcznikiem papierowym, ocet oraz pleśń. Jeżeli za pierwszym razem nie pozbyłeś się wszystkich grzybów, to powtórz zabieg.

Ocet spożywczy zawiera 6 lub 10% kwasu octowego. Jego pH jest bardzo niskie, dlatego większość grzybów, w tym pleśni, nie jest w stanie się rozwijać w jego obecności.

jak pozbyć się pleśni ze ścian
Jak pozbyć się pleśni ze ścian, fot. Unsplash

Jak usunąć oporną pleśń ze ścian?

Na pleśń, która jest wyjątkowo oporna na sam ocet, potraktuj specjalną mieszanką. Zrób pastę z octu, wody oraz sody oczyszczonej. Następnie nałóż ją obficie na wykwity pleśni i odczekaj ok. godzinę. Po tym czasie usuń pastę wraz z pleśnią.

Olejek z drzewa herbacianego na pleśń

Naturalny olejek z drzewa herbacianego usuwa nie tylko niektóre wirusy i bakterie, ale również grzyby i pleśnie. Wystarczy wymieszać w butelce 2 łyżki olejku z 2 szklankami ciepłej wody. Spryskać miejsce z pleśnią i zostawić na 3 dni. Nie dotykaj tego miejsca w tym czasie. Potem zetrzyj pozostałości po pleśni wodą z mydłem i osusz miejsce ręcznikiem. Możesz po tygodniu czynność powtórzyć jeszcze raz, czy dwa razy, aby upewnić się, że pleśń zostanie całkowicie zlikwidowana.

Jak zaimpregnować fugi w łazience i ochronić przed nawrotem pleśni?

Oczywiście pleśń najczęściej występuje na fugach w łazience (zwłaszcza pod prysznicem). Pozbędziesz się jej skutecznie za pomocą pasty zrobionej z 3 miarek sody oraz dwóch miarek wody utlenionej. Wystarczy nałożyć ją za pomocą szczoteczki na fugi i dokładnie je wyszorować.

Jak pozbyć się pleśni ze ścian
Jak pozbyć się pleśni ze ścian Fot. Freepik

 

Jednak po takiej kuracji warto pomyśleć o impregnacji fug, aby zabezpieczyć je przed nawrotem pleśni. Jak to zrobić?

Weź świecę w kolorze jaki mają Twoje spoiny, a następnie pocieraj parafiną fugi. Po woskowaniu fug, koniecznie usuń nadmiar parafiny z płytek. Powinna wystarczyć do tego zwykła ściereczka. Potem ten zabieg powtarzaj raz w miesiącu. na pewno uchroni on fugi przed osadzaniem się zanieczyszczeń oraz sprawi, że będą mniej absorbowały wilgoć.

Dywaniki łazienkowe brzydko pachną? Domowa mikstura usunie z nich pleśń.

Poznaj triki na sprzątanie na miarę mistrza!

Może Cię zainteresować