PoradyNaturalny środek na komary w oczku wodnym. Wystarczy kilka kropel

Naturalny środek na komary w oczku wodnym. Wystarczy kilka kropel

Sposób na komary w oczku wodnym Fot. alexjardinier/instagram / Genialne.pl
Sposób na komary w oczku wodnym Fot. alexjardinier/instagram / Genialne.pl
Manuel
10.08.2022 15:53

Stawy są pięknym dodatkiem do podwórka lub ogrodu, ale w sezonie gdy najbardziej aktywne są komary mogą stać się Twoim najgorszym koszmarem. Dlatego ważne jest, aby mieć dobry sposób na komary w oczku wodnym.

Dlaczego oczko wodne przyciąga komary?

Te pozornie niewinne baseny wodne zapewniają pożywienie i bezpieczne środowisko dla larw komarów. To czyni je idealnym siedliskiem dla komarów do składania jaj i rozmnażania się. Obecność ludzi w wodzie lub w jej pobliżu, w tym przypadku to tylko dodatek. Bo i bez Ciebie będą się miały w takim miejscu jak w raju. Na szczęście da się ich w miarę łatwo pozbyć.

Sposób na komary w oczku wodnym

Istnieje kilka łatwych sposobów na naturalne pozbycie się komarów i ich larw. Zwłaszcza na pozbyciu się tych ostatnich powinieneś się skupić. Gdy ich nie będzie, problem z dorosłymi osobnikami także powinien zniknąć.

Sposób na komary w oczku wodnym, fot. Freepik
Sposób na komary w oczku wodnym, fot. Freepik

Zastosuj w wodzie przyjazny dla zwierząt środek owadobójczy

Raczej powinieneś unikać stosowania chemicznych środków owadobójczych w pobliżu stawu. Dobrą alternatywą będzie tutaj bakteryjny środek owadobójczy, ponieważ produkty te zabijają larwy komarów, ale nie szkodzą ptakom, rybom ani innym zwierzętom. Wszystko, co zawiera bacillus thuringiensis israelensis (BTI) bardzo dobrze się sprawdzi. Środki te są skuteczne przez okres do 30 dni.

Są oczywiście i tacy, którzy wskazują na to, że dodanie kilku kropel wybielacza rozwiąże problem z komarami i ich larwami. Ale narażasz w takim przypadku na poważne zatrucie lub nawet śmierć wszelkie inne żywe organizmy, które wejdą w kontakt z wybielaczem. Stanowczo odradzamy tę metodę, jeśli w wodzie są ryby i korzystają z niej zwierzęta.

Utrzymuj wodę w oczku w ruchu

To chyba zasada numer jeden jeśli chodzi o unikanie komarów w oczku wodnym. Jaja komarów nie mogą przetrwać w wodzie, która cały czas płynie, czy się porusza, więc stagnacja wody w stawie jest idealnym miejscem do rozmnażania się komarów.

Jeśli chcesz zapobiec rozmnażaniu się komarów, wystarczy dodać elektryczną pompę napowietrzającą lub fontannę, aby wywołać ruch w wodzie. Dodatkową korzyścią jest to, że zwiększone napowietrzanie wody w stawie sprawi, że będzie on zdrowszy dla ryb czy roślin ozdobnych.

Ograniczenie glonów

Kiedy wylęgają się larwy komarów, potrzebują źródła pożywienia, aby pobudzić swój wzrost. Stawy, jeśli nie są bardzo starannie pielęgnowane, często posiadają pokaźne warstwy glonów, które są świetne dla rozwoju komarów. Eliminując to źródło pożywienia, możesz trzymać komary z daleka, a także sprawić, że staw będzie wyglądał bardziej estetycznie. Spróbuj użyć środka do usuwania glonów, aby pozbyć się materii organicznej.

Obecność zwierząt

Rybki, topinambury, kijanki, żaby i im podobne uwielbiają zjadać larwy komarów, a ich obecność może przyczynić się do zmniejszenia populacji larw i poczwarek. Najlepiej jest doradzić się w lokalnym sklepie zoologicznym o najlepsze pod tym względem gatunki, wybór powinien być pokaźny.

Posadź przy oczku wodnym rośliny, których nie znoszą komary

Lawenda, mięta, bazylia, komarzyca skutecznie odstraszają komary. Trzymaj rośliny, które skutecznie odstraszają komary blisko oczka wodnego, a komarów będzie mniej.

Przycinaj okoliczną roślinność

Dorosłe komary rozwijają się bardzo chętnie w obszarach z wilgotną, bujną roślinnością, która często otacza stawy. Jeśli utrzymasz te obszary w czystości, komary będą mniej skłonne do przebywania i składania jaj w stawie. Pamiętaj o regularnym przycinaniu przerośniętej roślinności oraz usuwaniu chwastów i martwych roślin, jeśli chcesz trzymać komary z daleka od swojego oczka.

Olej, oliwa, olejek na komary w oczku wodnym

Olejek Neem jest zabójczy dla larw komarów, ale przyjazny dla środowiska. Wymieszaj kilka kropel w wodzie, jeśli zobaczysz larwy komara.

Podobnie olejek cynamonowy jest bezpieczny dla atmosfery, ale zabójczy dla larw komarów i innych pasożytów. Wystarczy kilka kropel wlać do oczka wodnego, gdy zauważysz larwy komara, jednak tylko jeżeli nie masz w nim ryb.

Oliwa z oliwek i olej roślinny zmieszany w równych proporcjach też zabija komary. Ale nie zalecamy go stosować do oczek wodnych, z którego korzystają inne zwierzęta, czy w którym są ryby.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także