×
Wirtualna Polska

Nawet babcia nie zrobiłaby tego lepiej. Tą mieszanką doczyścisz każdą ramę okienną

Jeżeli chcesz, aby okna służyły ci przez długie lata, to nie wystarczy samo mycie szyb. Przekonaj się jak czyścić ramy okienne. Dzięki prostym trikom zrobisz to szybko i bez wysiłku.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Ramom okiennym powinieneś poświęcić od czasu do czasu trochę uwagi. Dzięki temu uchronisz jej przed żółknięciem, a także sprawisz, że będą działały bezawaryjnie. Powinny na to uwagę zwrócić szczególnie osoby, które palą papierosy w domu. Dym sprawia, że jasne futryny przybierają mało atrakcyjnie wyglądające zabarwienie.

Jak czyścić ramy okienne?

Jest wiele profesjonalnych środków, za pomocą, których możesz wyczyścić ramy okienne. Jednak skupmy się na dwóch świetnych domowych mieszankach.

  • Soda oczyszczona i ocet – połącz obydwa składniki ze sobą i za pomocą szmatki nałóż mieszankę na ramę. Pozostaw ją tam na kilka minut. Następnie usuń pastę wilgotną ściereczką i wytrzyj ramę do sucha papierowym ręcznikiem. Możesz tez użyć samej sody oczyszczonej wymieszanej z odrobiną ciepłej wody (jeśli nie lubisz zapachu octu). Jest to środek mniej skuteczny, ale być może w twoim przypadku będzie całkowicie wystarczający i da zadowalające efekty.
  • Roztwór octu, soku z cytryny i płynu do mycia naczyń – wlej do pojemnika ze spryskiwaczem 1,5 szklanki wody, 1/3 szklanki octu, 2 łyżki soku z cytryny oraz łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Przelej płyn do buteleczki ze spryskiwaczem, wymieszaj go  i zaaplikuj na ramy okienne. Wyczyść je miękką ściereczką.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
jak czyścić ramy okienne, aby służy jak najdłużej, fot. freepik

jak czyścić ramy okienne, aby służy jak najdłużej, fot. freepik

Może cię również zainteresować: Wlej do pralki zamiast płynu do płukania. Ręczniki nie będą już śmierdzieć po praniu, czy pierwszym użyciu

Jak przedłużyć żywotność okien?

Oprócz wymycia samych szyb i futryn, warto jest jeszcze przyjrzeć się innym elementom okiennym. Zwróć uwagę przede wszystkim na uszczelki. Sprawdź czy nie są nadmiernie zużyte i nie wymagają wymiany, to od nich w dużej mierze zależy szczelność okna. Zadbaj oczywiście także o to, by nie było pomiędzy nimi żadnych zanieczyszczeń i regularnie usuwaj z nich kurz oraz pyłki. Warto także nasmarować złączki i cały mechanizm, który służy do otwierania/zamykania okna. W tym przypadku dobrze sprawdzi się m.in. WD-40.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
jak czyścić ramy okienne, aby służyły jak najdłużej, fot. freepik

jak czyścić ramy okienne, aby służyły jak najdłużej, fot. freepik

Może cię również zainteresować: Każda pralka potrafi wysuszyć pranie. O tej funkcji wiele osób nawet nie wie

 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować