Nawóz z pokrzywy. O tych roślinach przy jego stosowaniu wiele osób nie wie

Nawóz z pokrzywy. O tych roślinach przy jego stosowaniu wiele osób nie wie

nawóz z pokrzywy fot. getty images / freepik
nawóz z pokrzywy fot. getty images / freepik
31.05.2023 15:54

Nawóz z pokrzyw inaczej zwany jest gnojówką. On zawiera dużo składników odżywczych. Jednak należy go stosować z rozwagą.

Pokrzywy to nie tylko popularny chwast. Ogrodnicy wiedzą, że ta roślina znajdzie zastosowanie na grządkach. Jest bogata w wiele pierwiastków (magnez, żelazo, azot, wapń, potas, krzem) i soli mineralnych. Sprawia, że rośliny dobrze się rozwijają, dają obfitsze plony, a także rzadziej zapadają na różne choroby.

Jak zrobić nawóz z pokrzywy?

Pokrzywową gnojówkę zrobisz dość prosto. Zbierz 1 kg pokrzywy. Najlepsze będą młode rośliny, które jeszcze nie zaczęły kwitnąć. Następnie przygotuj 10 litrów wody (może być odstana deszczówka). Wlej ją do plastikowego lub szklanego naczynia. Pojemniki betonowe i metalowe się nie nadają. Pociętą pokrzywę wrzuć do wody. Całość odstaw w zacienione miejsce. Każdego dnia mieszaj gnojówkę. Ustaw ją z dala od domu, gdyż będzie wydzielał się z niej nieprzyjemny zapach. Możesz go złagodzić przez dodatek mączki bazaltowej. Fermentacja zakończy się po ok. dwóch tygodniach (kiedy z powierzchni nawozu zniknie piana). Gnojówka jest bardzo skoncentrowanym roztworem. Dlatego przed użyciem musisz ją rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:10. Jak stosować pokrzywowy nawóz?

  • Rozcieńczoną gnojówką podlewaj rośliny raz na dwa tygodnie.
  • Możesz także stosować ją do wykonywania oprysków. Najpierw gnojówkę rozcieńcz z wodą w proporcji 1:20. Tak przygotowanym roztworem wykonaj oprysk zwalczający mszyce oraz przędziorki. Natomiast środek rozcieńczony 1:10 pomoże Ci wygrać walkę z szarą pleśnią i mączniakiem rzekomym.
Obraz

Jakie rośliny lubią pokrzywową gnojówkę?

Nawóz z pokrzyw upodobała sobie konkretna grupa roślin. Należą do nich:

  • warzywa (ogórki, bakłażany, seler naciowy, dynia, pomidory, kapusta (biała, pekińska, włoska), ziemniaki, cukinia, kalafior, bób, jarmuż),
  • iglaki,
  • rośliny kwitnące (surfinie, róże, pelargonie),
  • drzewa owocowe i krzewy (maliny, truskawki).

Mało osób wie, że za pokrzywową kurację bardzo wdzięczna będzie trawa. Dzięki niej źdźbła nabiorą intensywnego koloru i staną się odporniejsze.

nawóz z pokrzyw, fot. gettyimages
nawóz z pokrzyw, fot. gettyimages

Jakich roślin nie należy podlewać gnojówką?

Nawozu z pokrzyw nie lubią:

  • wrzosy, azalie i rododendrony,
  • czosnek, groch, fasola, cebula, marchewka, seler korzeniowy, rzodkiew, por, szpinak, sałata, pietruszka korzeniowa.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także