×
Wirtualna Polska

Nie powielaj tego błędu i przestań wyganiać krety z ogrodu. Dzięki nim wiele zyskasz

Ziemia z kretowiska to duże dobrodziejstwo. Dużo osób nie zdaje sobie jednak z tego sprawy i stara się wypłoszyć krety — niepotrzebnie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Krety to zwierzęta, które nie są lubiane przez ogrodników. Wszystko dlatego, że uszkadzają i niszczą korzenie roślin, a tworzone przez nie kopce często przyprawiają o niemały ból głowy. Utrudniają koszenie trawy i powodują gnicie roślin zasypanych przez glebę. Czy jednak słusznie kretowiska mają taką złą sławę?

Co zrobić z ziemią z kretowiska?

Jak się okazuje, niektórzy ogrodnicy wcale nie traktują kretów jak szkodników — wręcz cieszą się z obecności kolejnych kopczyków ziemi. Dlaczego? Okazuje się, że krety bytują jedynie w glebie nieskażonej przez substancje chemiczne czy gazy. Co więcej, preferują ziemię zasobną w składniki odżywcze. Drążąc korytarze, napowietrzają glebę. Odkryto również, że tam, gdzie bytują krety, po intensywnych opadach krócej stoi woda. Dlatego jeśli na swojej działce zauważysz kretowiska, to znak, że posiadasz dobrej jakości glebę. Co więcej, z kopców ziemi możesz zrobić użytek — idealnie nada się do przesadzania roślin. Jest zasobna w minerały oraz odpowiednio napowietrzona. Rośliny doniczkowe będą ci za nią wdzięczne.

ziemia z kretowiska, fot. gettyimages

ziemia z kretowiska, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Warzywa w takich grządkach dają większe plony, a nornice im nie zagrażają

Jak odstraszyć kreta z ogrodu?

Wiadomo również, że kilka kretowisk nie zrujnuje od razu ogrodu czy podwórka. Jednak kiedy jest ich za dużo, to można spróbować odstraszyć krety. Do tego celu wykorzystaj humanitarne metody. Musisz wiedzieć, że te ssaki są pod ochroną gatunkową częściową. W praktyce oznacza to tyle, że nie podlegają ochronie na terenie ogrodów, działek, obiektów sportowych, szkółek leśnych bądź trawiastych lotnisk. Krety możesz wypłoszyć lub przenieść, ale absolutnie nie wolno ich zabijać. Za to grozi areszt lub grzywna do 5 tys. PLN. Do przegonienia kretów nadadzą się elektroakustyczne odstraszacze kupione w sklepie, puszki umieszczone na patykach czy wiatraczki.  Co więcej, te zwierzęta nie lubią konkretnych zapachów. W związku z tym na grządkach możesz posadzić aksamitki, miętę, bazylię, żywotnik, wilczomlecz czy czarny bez. Skutecznie zniechęcą krety do zamieszkiwania w twoim ogrodzie.

ziemia z kretowiska, fot. gettyimages

ziemia z kretowiska, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Podaj warzywom, aby dały lepsze plony. Wapń sprawi, że będą o wiele zdrowsze i silniejsze

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować