NewsyNie tylko ranne ptaszki i nocne marki. Jest więcej określeń na styl życia związany ze snem i aktywnością

Nie tylko ranne ptaszki i nocne marki. Jest więcej określeń na styl życia związany ze snem i aktywnością

chronotyp snu fot. freepik
chronotyp snu fot. freepik
01.03.2023 15:09

Zidentyfikuj swój chronotyp snu i przekonaj się, jakie zwierzę najlepiej odzwierciedla Twoją osobowość. Dzięki temu zobaczysz, jak funkcjonuje Twój organizm.

Chronotyp to coś na wzór zegara biologicznego, który wyznacza cały dobowy rytm. On odpowiada za funkcjonowanie naszego organizmu i podpowiada, kiedy w ciągu dnia jesteśmy najbardziej aktywni, a kiedy opada z nas energia i musimy odpocząć.

Ludzi zwykło się dzielić na rannych ptaszków (skowronki) oraz nocnych marków (sowy). Tymczasem Michael Breus (psycholog kliniczny oraz chronobiolog) przedstawił swoją teorię dotyczącą chronotypów.

chronotyp snu, fot. Freepik
chronotyp snu, fot. Freepik

Delfin

Wstaje w godzinach porannych (ok. 6:30) i jest najbardziej efektywny od rana do popołudnia. Zdarza się, że może odczuwać chwilowe zmęczenie gdzieś w połowie dnia. Delfiny mają dość lekki, a także płytki sen. Co więcej, nie potrzebują drzemek w ciągu dnia. Śpią czujnie i nie potrzebują dużej ilości snu, aby być wypoczętym. Jednakże delfiny mogę mieć problemy ze snem i cierpieć na bezsenność. Delfin ma niskie zapotrzebowanie na sen.

Lew

Jest aktywny od godzin wczesnoporannych. Ochoczo wstaje ok. 5:30 rano i jest od razu gotowy do działania. Często otwiera oczy przed budzikiem i nie wyleguje się w łóżku w oczekiwaniu na sygnał dźwiękowy. Już od godziny 17:00 lwy zaczynają mieć mniej energii i chętnie kładą się spać ok. 22:00. W związku z tym nie są typami osób chadzającymi na nocne imprezy czy koncerty. Lew ma średnie zapotrzebowanie na sen.

chronotyp snu, fot. Freepik
chronotyp snu, fot. Freepik

Niedźwiedź

Najchętniej budzi się wtedy, kiedy wstaje słońce. Kiedy słońce zachodzi za horyzont, to niedźwiedzie zaczynają tracić energię i myślą o udaniu się na spoczynek. Chętnie ucinają sobie drzemki w ciągu dnia. Najlepiej potrafią skupić się w godzinach porannych i to wówczas rozwiążą wszelkie trudne zadania. Do pełnego wypoczynku potrzebują ośmiu godzin. Co więcej, potrafią pracować do godzin wieczornych. Niedźwiedź ma wysokie zapotrzebowanie na sen.

Wilk

Nie przepada za porannymi pobudkami i zdecydowanie ma problem ze wstawaniem. Dodatkowo po wyjściu z łóżka musi mieć czas, aby się rozruszać. Wilki najchętniej rozpoczynałyby dzień ok. godziny 11:00. Najwięcej energii mają popołudniami oraz wieczorami. Lubią również życie nocne. Wilk ma średnie zapotrzebowanie na sen.

Szalone triki z ubraniami, które naprawdę działają

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także