×
Wirtualna Polska

8 niebezpiecznych aplikacji na smartfony, które powinieneś jak najszybciej usunąć

Nie jest to tajemnicą, że niektóre aplikacje które masz na telefonie mogą zużywać pamięć telefonu oraz powodować jego szybsze rozładowanie. Czy jednak wiesz, że część z nich może także automatycznie pobierać pieniądze z Twojej karty kredytowej oraz udostępniać twoje dane? Codziennie na rynku pojawiają się dziesiątki niebezpiecznych aplikacji – nawet gdy, pobierasz aplikację ze sklepu Google Play lub App Store nie możesz czuć się bezpiecznie! Jednak bezpieczeństwo twoich urządzeń i prywatnych informacji jest w Twoich rękach i to Ty decydujesz czy poufne dane mogą trafić do niepowołanego odbiorcy. Oto aplikacje, które musisz szybko usunąć ze swojego telefonu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#1 Aplikacje umożliwiające szybsze ładowanie telefonu

Istnieje ogromna ilość aplikacji, która obiecuje Ci szybsze naładowanie Twojego telefonu. Fakt jest jednak taki, że nic (w tym też te aplikacje) nie naładuje Ci szybciej telefonu. Oczywiście istnieją pewne triki, dzięki którym naładowanie telefonu jest szybsze, ale na pewno nie są tym „specjalne aplikacje”, które tylko zajmują miejsce na Twoim telefonie i mogą wykradać Twoje dane. Sprawdź jak szybko naładować telefon i które triki są faktycznie skuteczne.

#2 Aplikacje muzyczne z nieznanego źródła

Oprócz ogromnego zużycia baterii, zapisywania muzyki w pamięci podręcznej, zużywania pamięci telefonu i wyświetlania reklam, mało znane aplikacje muzyczne mogą być szkodliwe dla telefonu, ponieważ mogą mieć wbudowane wirusy i kody hakerskie, które kopiują dane osobowe.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#3 Darmowe gry

Stworzenie gier jest bardzo kosztowne i czasochłonne, dlatego gdy pobierasz darmową grę, pamiętaj że programiści pewnie dodali do niej sporo reklam, które mogą zostać zapisane w pamięci podręcznej telefonu i zużywać jego pamięć. Niektóre aplikacje mogą też wykradać Twoje dane i je sprzedawać. Zanim pobierzesz jakąś grę, upewnij się, że nie potrzebuje ona dostępu do rzeczy, które są niepotrzebne do jej uruchomienia (np. kontakty, multimedia). Przeczytaj także regulamin.

#4 Aplikacje Wi-Fi

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Uważaj na bezpłatne aplikacje Wi-Fi, które podają się za mapę hotspotów bezpłatnego połączenia internetowego. Okazuje się, że takie apki wykradają dane osobowe, w tym dane karty kredytowej.

#5 Wbudowane wyszukiwarki

Wbudowane przeglądarki są często wstępnie instalowane i czasami otwierają się automatycznie po kliknięciu łącza. Programy te nie gwarantują ochrony danych osobowych ani ochrony przed wirusami, a także znacznie spowalniają system operacyjny telefonu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#6 Bezsensowne aplikacje

Każdy z nas ma na swoim telefonie aplikacje z które pobrał ale z nich nie korzysta. Jeśli masz na telefonie takie programy – po prostu je usuń. Zbyt duża ilość aplikacji spowalnia system i skraca żywotność telefonu. Przeglądnij swój telefon i usuń z niego to czego już dawno nie używałeś.

#7 Aplikacje śledzące lokalizację

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Aplikacje, które proszą o dostęp do Twojej lokalizacji, nie tylko znacznie skracają żywotność baterii telefonu, ale mogą także wykorzystywać lub sprzedawać Twoje dane osobowe. Aplikacje do nawigacji, gry tj. Pokémon Go, a nawet niektóre aplikacje społecznościowe śledzą Twoją lokalizację. Poświęć chwilę na przejrzenie aplikacji które uzyskują dostęp do Twoich danych i usuń aplikacje które są niepotrzebne uzyskujących dostęp do Twojej lokalizacji i usuń niepotrzebne. W przypadku niektórych z nich, możesz sprawdzić warunki użytkowania w ustawieniach aplikacji i zabronić jej dostępu do swojej lokalizacji.

#8 Aplikacje z naruszeniem prywatności

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji, które proszą o udzielenie dostępu do numeru telefonu, kontaktów, wiadomości tekstowych, zdjęć, lokalizacji itp. Większość popularnych aplikacji społecznościowych ma dostęp do danych osobowych. Dlatego zwracaj szczególną uwagę podczas instalowania nowej mało znanej aplikacji, która wymaga dostępu do twoich danych. Możesz również sprawdzić te ustawienia w menedżerze aplikacji.

Jak dbasz o bezpieczeństwo i prywatność swojego telefonu? Miałeś już problem z naruszeniem zasad prywatności przez jakąś aplikację?

Zobacz także:

1) Ładowanie telefonu jest bardziej skomplikowane niż myślisz. Sprawdź dlaczego nie wolno ładować go w nocy

2) 7 przydatnych funkcji Facebooka, które pomogą Ci zadbać o Twoją prywatność

3) Telefony komórkowe mają funkcję, która może uratować Ci życie. Mało osób ją zna

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować