×

8 niebezpiecznych aplikacji na smartfony, które powinieneś jak najszybciej usunąć

Nie jest to tajemnicą, że niektóre aplikacje które masz na telefonie mogą zużywać pamięć telefonu oraz powodować jego szybsze rozładowanie. Czy jednak wiesz, że część z nich może także automatycznie pobierać pieniądze z Twojej karty kredytowej oraz udostępniać twoje dane? Codziennie na rynku pojawiają się dziesiątki niebezpiecznych aplikacji – nawet gdy, pobierasz aplikację ze sklepu Google Play lub App Store nie możesz czuć się bezpiecznie! Jednak bezpieczeństwo twoich urządzeń i prywatnych informacji jest w Twoich rękach i to Ty decydujesz czy poufne dane mogą trafić do niepowołanego odbiorcy. Oto aplikacje, które musisz szybko usunąć ze swojego telefonu.

#1 Aplikacje umożliwiające szybsze ładowanie telefonu

Istnieje ogromna ilość aplikacji, która obiecuje Ci szybsze naładowanie Twojego telefonu. Fakt jest jednak taki, że nic (w tym też te aplikacje) nie naładuje Ci szybciej telefonu. Oczywiście istnieją pewne triki, dzięki którym naładowanie telefonu jest szybsze, ale na pewno nie są tym „specjalne aplikacje”, które tylko zajmują miejsce na Twoim telefonie i mogą wykradać Twoje dane. Sprawdź jak szybko naładować telefon i które triki są faktycznie skuteczne.

#2 Aplikacje muzyczne z nieznanego źródła

Oprócz ogromnego zużycia baterii, zapisywania muzyki w pamięci podręcznej, zużywania pamięci telefonu i wyświetlania reklam, mało znane aplikacje muzyczne mogą być szkodliwe dla telefonu, ponieważ mogą mieć wbudowane wirusy i kody hakerskie, które kopiują dane osobowe.

#3 Darmowe gry

Stworzenie gier jest bardzo kosztowne i czasochłonne, dlatego gdy pobierasz darmową grę, pamiętaj że programiści pewnie dodali do niej sporo reklam, które mogą zostać zapisane w pamięci podręcznej telefonu i zużywać jego pamięć. Niektóre aplikacje mogą też wykradać Twoje dane i je sprzedawać. Zanim pobierzesz jakąś grę, upewnij się, że nie potrzebuje ona dostępu do rzeczy, które są niepotrzebne do jej uruchomienia (np. kontakty, multimedia). Przeczytaj także regulamin.

#4 Aplikacje Wi-Fi

Uważaj na bezpłatne aplikacje Wi-Fi, które podają się za mapę hotspotów bezpłatnego połączenia internetowego. Okazuje się, że takie apki wykradają dane osobowe, w tym dane karty kredytowej.

#5 Wbudowane wyszukiwarki

Wbudowane przeglądarki są często wstępnie instalowane i czasami otwierają się automatycznie po kliknięciu łącza. Programy te nie gwarantują ochrony danych osobowych ani ochrony przed wirusami, a także znacznie spowalniają system operacyjny telefonu.

#6 Bezsensowne aplikacje

Każdy z nas ma na swoim telefonie aplikacje z które pobrał ale z nich nie korzysta. Jeśli masz na telefonie takie programy – po prostu je usuń. Zbyt duża ilość aplikacji spowalnia system i skraca żywotność telefonu. Przeglądnij swój telefon i usuń z niego to czego już dawno nie używałeś.

#7 Aplikacje śledzące lokalizację

Aplikacje, które proszą o dostęp do Twojej lokalizacji, nie tylko znacznie skracają żywotność baterii telefonu, ale mogą także wykorzystywać lub sprzedawać Twoje dane osobowe. Aplikacje do nawigacji, gry tj. Pokémon Go, a nawet niektóre aplikacje społecznościowe śledzą Twoją lokalizację. Poświęć chwilę na przejrzenie aplikacji które uzyskują dostęp do Twoich danych i usuń aplikacje które są niepotrzebne uzyskujących dostęp do Twojej lokalizacji i usuń niepotrzebne. W przypadku niektórych z nich, możesz sprawdzić warunki użytkowania w ustawieniach aplikacji i zabronić jej dostępu do swojej lokalizacji.

#8 Aplikacje z naruszeniem prywatności

Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji, które proszą o udzielenie dostępu do numeru telefonu, kontaktów, wiadomości tekstowych, zdjęć, lokalizacji itp. Większość popularnych aplikacji społecznościowych ma dostęp do danych osobowych. Dlatego zwracaj szczególną uwagę podczas instalowania nowej mało znanej aplikacji, która wymaga dostępu do twoich danych. Możesz również sprawdzić te ustawienia w menedżerze aplikacji.

Jak dbasz o bezpieczeństwo i prywatność swojego telefonu? Miałeś już problem z naruszeniem zasad prywatności przez jakąś aplikację?

Zobacz także:

1) Ładowanie telefonu jest bardziej skomplikowane niż myślisz. Sprawdź dlaczego nie wolno ładować go w nocy

2) 7 przydatnych funkcji Facebooka, które pomogą Ci zadbać o Twoją prywatność

3) Telefony komórkowe mają funkcję, która może uratować Ci życie. Mało osób ją zna

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

20 mocarnych zabezpieczeń, które nic nie zabezpieczają

Niektórzy mają istną obsesję na punkcie bezpieczeństwa, zamków, kłódek i systemów ochrony. Czasem jest to posunięte aż do absurdu, a czasem tak wkurza innych ludzi wokół, ze robią sobie z tego żarty. Oto kolekcja mocarnych systemów bezpieczeństwa. #1 Kiedy mieszkasz ze współlokatorami, których nie wybrałeś #2 Prawdziwy mistrz #3 Ojej… #4 Solidność to podstawa #5 […]

IKEA wymyśliła urządzenie, które pozwala naładować telefon kładąc go po prostu na stole

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo obejdziemy się bez tradycyjnych ładowarek do naszych smartfonów. Wystarczy, że położymy je na blacie stołu, a one same zaczną się ładować. Wszystko dzięki urządzeniu IKEA Sjömärke. Czym jest IKEA Sjömärke? To niewielkie „pudełko”, które montuje się u dołu dowolnego blatu. Działa ono jako bezdotykowa ładowarka dla standardowych smartfonów […]

14 patentów, które zabezpieczą Twój dom przed włamaniem. Skutecznie odstraszą złodziei

Z każdym rokiem wzrasta liczba włamań do nieruchomości w naszym kraju. W 2019 r. policja odnotowała ich ponad 71 tys. Przestępcy atakują zwykle w momencie, kiedy domownicy są na wakacjach. Jednak stosując kilka prostych trików, skutecznie zabezpieczysz swój dom i uczynisz z niego małą twierdzę. 😉 1. Zamykaj drzwi Zawsze zamykaj drzwi wejściowe! Nawet gdy […]

Producenci aut ukryli w zagłówkach narzędzie, które może uratować Ci życie

Mam nadzieję, że nigdy nie znaleźliście się i nie będziecie, w sytuacji zagrożenia, jakiej jest palący lub tonący samochód. Wypadek samochodowy może wydarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie, a po zderzeniu pasażerowie mogą być w ogromnym szoku, dlatego zawsze należy wiedzieć jak się zachować. Kształt zagłówka ma znaczenie Jeśli jesteś kierowcą, pewnie często wsiadasz do […]

12 zachowań kierowców, które podnoszą ciśnienie niejednemu użytkownikowi dróg

Wypadki na drogach są codziennością i chyba każdemu z nas zdarzyła się kiedyś jakaś niebezpieczna sytuacja. Tym bardziej warto zachować czujność i pewną nieufność wobec tego co robią inni kierowcy. Oto 10 zachowań, które powinno zwrócić naszą uwagę. #1 Delikatnie opóźnione reakcje 2 apps running in background, do you still prefer to shut down windows? […]

25 razy, kiedy szczęście zapobiegło tragicznym wypadkom i pozwoliło wyjść cało z opresji

Istnieją na świecie ludzie, którzy zasługują na miano największych szczęściarzy. Oni wychodzą cało z każdego wypadku i udaje im się przetrwać nawet najbardziej niebezpieczną kraksę. 1. Zawisł na przysłowiowym włosku 2. Wielkie szczęście, że ta metalowa konstrukcja nie runęła na samochód 3. O ruch kołem od wylądowania w przepaści 4. Kask uratował życie motocykliście 5. […]