Kategorie Lajfhaki

Picie z plastikowych butelek może być niebezpieczne. Zawsze zwracaj uwagę na symbole

Plastikowe butelki to najczęściej wykorzystywane przedmioty do przechowywania płynów. Mało kto jednak wie, że poprzez nalewanie do nich pitnej wody, możemy wyrządzić sobie sporo złego! Nie wierzysz?

Jaki rodzaj tworzywa sztucznego wydziela szkodliwe substancje?

Plastikowe butelki mogą wydzielać niebezpieczne chemikalia. Należy więc zwracać uwagę na znaki umieszczone na ich spodach, które mogą przekazać nam wiele cennych informacji. Okazuje się, że ponumerowane trójkąty wskazują na rodzaj plastiku.

  • Butelka oznaczona 1 PET lub PETE jest zalecana do jednorazowego użycia. W przypadku wystawienia jej na działanie tlenu lub wysokiej temperatury (ciepła słonecznego), taka butelka uwalnia toksyczne substancje, które przedostają się do wody.
Picie z plastikowych butelek może być niebezpieczne.  Zawsze zwracaj uwagę na symbole
Pixabay
  • Unikaj butelek oznaczonych 3 lub 7 (PVC i PC), ponieważ wydzielają one toksyczne substancje chemiczne, które mogą przeniknąć do pożywienia i napojów, a długotrwałe korzystanie z tego typu butelki może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Okazuje się, że butelki z polietylenu (2 i 4) oraz polipropylenu (5 i PP) nadają się do wielu zastosowań. Są one stosunkowo bezpieczne o ile będziesz je regularnie dezynfekować i przechowywać w nich zimną wodę.

Plastikowe butelki są idealnym miejscem do rozwoju bakterii

Picie wody z wielokrotnie używanej plastikowej butelki jest tak samo, a nawet bardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia, jak lizanie sedesu. Ilość bakterii mieszczących się w butelkach często przekracza granice bezpieczeństwa. Nie oznacza to, że powinno się rezygnować z picia wody z wielorazowej butelki!

Jak więc temu zapobiec?

Picie z plastikowych butelek może być niebezpieczne.  Zawsze zwracaj uwagę na symbole
Public Domain Pictures

Należy regularnie myć butelkę ciepłą wodą z octem, mydłem lub płynem antybakteryjnym do płukania jamy ustnej.

Tylko dokładne umycie butelki może zapewnić Ci bezpieczeństwo. Warto jednak zacząć używać specjalnych wielorazowych butelek, które można myć i wyparzać w zmywarce!

Źródło: brightside.me | Fotografie: portalzdrowia.pl