×

Picie z plastikowych butelek może być niebezpieczne. Zawsze zwracaj uwagę na symbole

Plastikowe butelki to najczęściej wykorzystywane przedmioty do przechowywania płynów. Mało kto jednak wie, że poprzez nalewanie do nich pitnej wody, możemy wyrządzić sobie sporo złego! Nie wierzysz?

Jaki rodzaj tworzywa sztucznego wydziela szkodliwe substancje?

Plastikowe butelki mogą wydzielać niebezpieczne chemikalia. Należy więc zwracać uwagę na znaki umieszczone na ich spodach, które mogą przekazać nam wiele cennych informacji. Okazuje się, że ponumerowane trójkąty wskazują na rodzaj plastiku.

  • Butelka oznaczona 1 PET lub PETE jest zalecana do jednorazowego użycia. W przypadku wystawienia jej na działanie tlenu lub wysokiej temperatury (ciepła słonecznego), taka butelka uwalnia toksyczne substancje, które przedostają się do wody.

Pixabay

  • Unikaj butelek oznaczonych 3 lub 7 (PVC i PC), ponieważ wydzielają one toksyczne substancje chemiczne, które mogą przeniknąć do pożywienia i napojów, a długotrwałe korzystanie z tego typu butelki może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Okazuje się, że butelki z polietylenu (2 i 4) oraz polipropylenu (5 i PP) nadają się do wielu zastosowań. Są one stosunkowo bezpieczne o ile będziesz je regularnie dezynfekować i przechowywać w nich zimną wodę.

Plastikowe butelki są idealnym miejscem do rozwoju bakterii

Picie wody z wielokrotnie używanej plastikowej butelki jest tak samo, a nawet bardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia, jak lizanie sedesu. Ilość bakterii mieszczących się w butelkach często przekracza granice bezpieczeństwa. Nie oznacza to, że powinno się rezygnować z picia wody z wielorazowej butelki!

Jak więc temu zapobiec?

Public Domain Pictures

Należy regularnie myć butelkę ciepłą wodą z octem, mydłem lub płynem antybakteryjnym do płukania jamy ustnej.

Tylko dokładne umycie butelki może zapewnić Ci bezpieczeństwo. Warto jednak zacząć używać specjalnych wielorazowych butelek, które można myć i wyparzać w zmywarce!

 

Wybrane dla Ciebie

17 rewelacyjnych pomysłów na metamorfozę plastikowych butelek. Można z nich wyczarować cuda

Plastik zalegający na wysypiskach śmieci rozkłada się od 100 do nawet 1000 lat. Każdy z nas ma w swoim domu puste plastikowe butelki po napojach czy detergentach. Jeśli nie jest Ci obojętny los planety, to nie wyrzucaj ich do kosza. Istnieje wiele sposób na ich ponowne wykorzystanie. Wystarczy tylko trochę kreatywności oraz ostry nożyk. 😉 […]

9 najważniejszych dowodów na to, że woda z kranu jest lepsza od tej z butelki

Plastikowe butelki to najczęściej wykorzystywane przedmioty do przechowywania płynów. Mało kto jednak wie, że nie są tak bezpieczne, jak przyjmowanie ich chociażby ze szklanych butelek. Ludzie często sceptycznie odnoszą się do wody pochodzącej bezpośrednio z kranu i myślą, że ta butelkowana jest znacznie bezpieczniejsza. Czy aby na pewno? Okazuje się, że prawda jest zupełnie inna. […]

17 pomysłów na wykorzystanie plastikowych butelek. Z całą pewnością nie wylądują już w koszu

Plastikowe butelki są czymś, co większość z nas używa codziennie. Ale istnieje wiele sposobów nadania im drugiego życia. Nie wyrzucaj, tylko użyj do czegoś zupełnie nowego.

9 sposobów jak ponownie wykorzystać plastik. Ziemia będzie Ci wdzięczna!

Plastik stał się nieodłącznym elementem ludzkiego życia, przez co zagrożona została nasza planeta. Nie dość, że rozkłada się ona tysiące lat i jest szkodliwa dla ludzi, to skutecznie zatruwa inne gatunki zwierząt. Nie tylko ptaki czy ryby zjadają plastik – naukowcy odkryli, że nawet malutkie stworzenia, żyjące na dnie rowu mariańskiego, mają w swoich żołądkach […]

Z plastikowych butelek buduje domy dla biednych. Stworzyła ich już blisko 300

Z butelek plastikowych można zrobić naprawdę wiele. Mogą posłużyć jako konewki, doniczki czy spryskiwacze. Ale czy można zbudować z nich prawdziwy dom? Czy w ogóle kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym czy to jest realne? Ingrid Vaca Diez, prawniczka pochodząca z Boliwii, wcześniej nie zwracała zbyt dużej uwagi na problem związany z ogromną ilością plastiku w […]

Nigdy nie przechowuj ugotowanego ryżu w temperaturze pokojowej. Możesz się poważnie rozchorować

Często dodajemy go do sałatek czy jako dodatek do mięs w potrawach. Jest tani, łatwo dostępny i zdrowy. Jednak przygotowując ryż popełniamy wiele błędów, jednym z nich jest niespożywanie go od razu po ugotowaniu, a to może mieć tragicznie skutki. Okazuje się, że ryż nie powinien znajdować się w temperaturze pokojowej Pozostawienie go do całkowitego […]