×
Wirtualna Polska

Nielegalne rzeczy, które każdy z nas codziennie popełnia

Być może nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale każdy z nas robi mnóstwo nielegalnych rzeczy! Zdarzają się one wszystkim i to dość często, a dotyczą one zazwyczaj… codziennej rutyny! Istnieje wiele praw, o których wiele z nas kompletnie nie ma pojęcia lub wie o nich, ale i tak nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji. Zastanawiasz się, jak to możliwe, że jesteś przestępcą i robisz nielegalne rzeczy? Zobacz 10 nielegalnych rzeczy, które robisz codziennie!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#1 Łączenie się z publicznym Wi – Fi

<a href=freepik.com/">

freepik.com/

Każdy z nas korzysta z publicznego Wi-Fi i, bądźmy szczerzy, bardzo często zdarza się, że wybieramy dane miejsce głównie po to by skorzystać z darmowego internetu! Znalezienie miejsca z publicznym internetem jest tak proste, że aż trudno uwierzyć w to, że jest to nielegalne! Okazuje się, że aby skorzystać z darmowego Wi – Fi, musisz uzyskać pozwolenie i znać warunki usługi, aby korzystać z niego legalnie. W przypadku prywatnego łącza internetowego, to całkowicie nielegalne aby korzystać z czyjegoś internetu bez pozwolenia (np. z Wi – Fi sąsiadów!), ponieważ oznacza to, że korzystasz z płatnej usługi, za którą jednak Ty nic nie płacisz.

#2 Sprzedawanie rzeczy na aukcjach internetowych

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
<a href=business2community.com/">

business2community.com/

Każdy z nas często sprawdza wiele aukcji internetowych i szuka kolekcjonerskich przedmiotów czy używanych i tańszych produktów. Każdemu z nas udało się pewnie także coś sprzedać, ale ile razy faktycznie zgłosiłeś swoje przychody? Chyba rzadko kiedy to się zdarza, prawda? Regularne przychody muszą zostać zgłoszone jako część Twoich zarobków! W innym przypadku, jest to nielegalne!

#3 Pobieranie plików z sieci

<a href=freepik.com/">

freepik.com/

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Czy to niesamowite, że prawie wszystko możesz z łatwością znaleźć w internecie? Począwszy od informacji, tekstów naukowych, poprzez filmy, zdjęcia i muzykę kończąc, a to wszystko w zaledwie kilka kliknięć. Oczywiście istnieje wiele programów do streamingu czy portali do oglądania seriali, jednak wciąż mnóstwo ludzi (w tym być może także Ty) wciąż nielegalnie pobiera pliki. Według prawa nie możesz pobierać żadnego pliku filmowego lub muzycznego bez zgody osoby, której należą się prawa autorskie! Jeśli zdarza Ci się pobierać pliki z Torrentów, możesz zostać przyłapany przez osoby zajmujące się wyszukiwaniem internetowych złodziejaszków. Dlatego uważaj co pobierasz z internetu i rób to tylko z legalnych źródeł!

#4 Stremowanie programów telewizyjnych

<a href=youtube.com/">

youtube.com/

Wiele osób uwielbia spędzać wolny weekend oglądając telewizje i odpoczywając na kanapie. Jeśli chcesz wiedzieć czy legalnie oglądasz seriale telewizyjne, najprostszym sposobem na sprawdzenie tego faktu, jest zobaczenie czy w trakcie jego emisji, nadawane są reklamy. Na szczęście jest wiele stron internetowych na których legalnie możesz oglądać ulubione programy!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#5 Używanie fałszywego nazwiska w sieci

<a href=facebook.com/">

facebook.com/

Czasami używanie imienia i nazwiska znanego aktora czy piosenkarza, jest znacznie prostsze niż podanie swoich własnych danych. Ale „łatwiejsze” nie oznacza „legalne”. Używanie fałszywych danych czy podrabianie dokumentów jest całkowicie przeciwne prawu. Podszywanie się pod kogoś innego lub korzystanie z nieprawdziwych danych może sprawić, że wylądujesz w więzieniu! Używanie fałszywego nazwiska jest uznawane za hacking, ponieważ używasz nieprawidłowych danych aby zautoryzować komputer jako właściciel. Niektórzy ludzie posuwają się nawet o krok dalej i zakładają fałszywe konta, aby podszyć się od drugą osobę. W jakim celu? Oczywiście – zemsty, a to jest nie tylko niemoralne, ale także nielegalne!

#6 Jedzenie w sklepie zanim zapłacisz

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
<a href=freepik.com/">

freepik.com/

Bądźmy szczerzy, ile razy byłeś tak głodny, że zdążyłeś zjeść kawałek chleba lub byłeś tak spragniony, że odkręciłeś butelkę z wodą i upiłeś odrobinę? A może skosztowałeś winogrono, by sprawdzić czy jest ono wystarczająco słodkie żeby je kupić? To zdarzyło się chyba każdemu! Jednak jeśli robisz to w sklepie często, możesz mieć problemy, ponieważ ktoś może Cię zgłosić! Według prawa musisz zapłacić za wszystko co wynosisz ze sklepu.

#7 Korzystanie ze zdjęć bez zgody

<a href=instagram.com/essevu">

instagram.com/essevu

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Więc potrzebujesz zrobić prezentację i chcesz urozmaicić ją różnymi zdjęciami. Przecież nie ma w tym nic złego! Ale zanim to zrobisz musisz wiedzieć, że większość zdjęć to przedmioty objęte prawami autorskimi i nielegalne jest używanie ich bez zgody autora. Jeśli chcesz pobrać i wykorzystać daną fotografię, warto zwrócić uwagę jaką informację zawiera dane zdjęcie. Możesz korzystać tylko z tych, które są dozwolone do użytku.

#8 Nagrywanie rozmów na Skype bez pozwolenia

<a href=instagram.com/skype">

instagram.com/skype

Korzystanie z wideo rozmów jest wygodne, funkcjonalne i darmowe. Pomaga porozumieć się osobom, które znajdują się w zupełnie dwóch różnych miejscach. Czasami jednak zdarza się, że chcemy nagrać rozmowę – czy będzie to legalne? Według prawa, w wielu państwach nie jest to legalne. Nie możesz nagrywać żadnej rozmowy bez zgody swojego rozmówcy, ani nagrywać rozmów innych osób, bez ich wiedzy.

#9 Korzystanie z telefonu podczas jazdy samochodem

<a href=freepik.com/a>">

freepik.com/a>

To chyba najgroźniejsze i najgorsze z wykroczeń które znajdziesz na tej liście. Pisanie podczas prowadzenia auta jest złe z wielu powodów! Przede wszystkim jest to niewygodne, niebezpieczne i nielegalne. Nawet jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, a Twoje palce przesuwają się po klawiaturze telefonu z niezwykłą prędkością, wciąż lepiej jest się zatrzymać i odpisać lub poczekać z odpowiedzią na wiadomość do momentu gdy dojedziesz do celu. Pomyśl nie tylko o swoim bezpieczeństwie, ale także o pozostałych pasażerach i użytkownikach jezdni!

#10 Używanie social mediów poniżej danego wieku

Wiele social mediów i platform do komunikowania, nie pozwala rejestrować się użytkownikom poniżej 16 lub 13 roku życia. Każdy portal społecznościowy ma swój regulamin i podaje dany wiek, jednak często dzieci potrafią to obejść, wpisując inny rocznik. Według badań ponad połowa dziesięciolatków ma konta na Facebooku lub Instagramie! To do rodziców należy sprawdzać czy ich dzieci nie korzystają z zakazanych portali. Przekonaj dziecko, że będzie miało jeszcze sporo czasu na spędzenie go w sieci, inaczej spędzi całe dzieciństwo przyklejone do ekranu telefonu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.