×

Dziwne narzędzia kuchenne, prosto ze świata naszych babć

Kiedyś nie było termomiksów i podobnych gadżetów, a mimo to jedzenie naszym babciom często wychodziło wyśmienicie. Pomagały im w tym narzędzia kuchenne, których dzisiaj mało kto już używa.

Oto przydatne narzędzia kuchenne z przeszłości, które nawet doświadczona kucharka może mieć problem rozpoznać.

#1 Szczypce do papryki

narzędzia kuchenne
narzędzia kuchenne, fot. reddit

To poręczne narzędzie dla tych, którzy chcą bez wysiłku usunąć rdzenie z papryki lub papryki chili. Jak wszyscy wiemy papryki pozbawione pestek i łodyg ułatwiają faszerowanie i krojenie.

#2 Lejek do nitek jajek

kuchnia, fot. reddit

To ciekawe urządzenie kuchenne jest tradycyjnym portugalskim narzędziem do robienia nitek jajek. Używa się go do narodowego ciasta zwanego fios de ovos (przędzone żółtka).

#3 Krajalnica do frytek

kuchnia, fot. reddit

Krajalnica do frytek jest przydatna, gdy masz ochotę na domowe frytki, ale jesteś zbyt leniwy, aby przeciąć ziemniaki na pół, a następnie uformować je w patyczki, aby uzyskać idealny kształt. To narzędzie pomaga zrobić frytki z ziemniaka za jednym zamachem.

#4 Nóż do pieczenia chleba

narzędzia kuchenne
narzędzia kuchenne, fot. reddit

Ten nóż jest narzędziem do cięcia ciasta i jest on bardzo przydatny podczas wypiekania chleba. Pomaga on kontrolować rozszerzanie się bochenka podczas pieczenia.

#5 Młynek spożywczy

kuchnia, fot. reddit

Młynek do spożywczy jest ręcznym narzędziem kuchennym użytym do mielenia i ucierania żywności w celu uzyskania purée. Ręczna korba na górze pozwala na mielenie żywności i odcedzanie jej przez perforowane dno.

#6 Krajalnica spiralna w kształcie klepsydry

kuchnia, fot. reddit

Jest to kuchenna zabawka, która doskonale nadaje się do formowania warzyw w makaron, np. spaghetti z cukinii.

#7 Lejek z odczepianym sitkiem

kuchnia, fot. reddit

Tego typu lejek z sitkiem to przydatne narzędzie, jeśli wolisz nie robić bałaganu w swojej kuchni. Jego odłączane sitko pomaga filtrować substancje stałe z płynów.

#8 Krajalnica do ciast z serwerem

kuchnia, fot. reddit

Ta zabytkowa krajalnica do ciast z serwerem przypomina z jednej strony grzebień. Być może była używana również do lukrowania ciast.

#9 Znacznik do ciasta

narzędzia kuchenne
narzędzia kuchenne, fot. reddit

Marker do ciasta to przyrząd kuchenny, który jest bardzo prosty w użyciu. Ma za zadanie równomiernie zaznaczyć linie w cieście lub ciastku jako wskazówkę przy późniejszym krojeniu.

A to niektórzy z nas znają ze swojego dzieciństwa! Prasa do ciastek była popularnym narzędziem około 50 lat temu. Dzięki niej ciasteczka miały wtedy wymyślne, niepowtarzalne kształty.

A w tym artykule dowiesz się co i jak długo możesz mrozić, żeby nie narazić rodziny na zatrucie?

Może Cię zainteresować

zamknij