×
Wirtualna Polska

Niewinne zdjęcie dziecka w internecie może wywołać traumę na całe życie

Dlaczego robienie zdjęć dzieciom jest szkodliwe? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy dotychczas regularnie wrzucali fotki swoich pociech do sieci. Okazuje się, że czasami lepiej powstrzymać się od udostępniania wizerunku dziecka, bo może mieć to poważne konsekwencje.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Era smartfonów zapoczątkowała modę na publikowanie zdjęć w internecie, by podzielić się dobrymi chwilami ze znajomymi. Z czasem ludzie dodawali coraz więcej i więcej zdjęć, nie ograniczając się jedynie do siebie, ale i członków swojej rodziny. W najgorszym położeniu znalazły się dzieci, które nie wyraziły świadomie zgody na upublicznienie wizerunku. Czy rodzice zdają sobie sprawę, z jakimi zagrożeniami mogą mierzyć się dzieci?

Dlaczego robienie zdjęć dzieciom jest szkodliwe?

Robienie zdjęć dziecku i pokazywanie go najbliższym nie jest niczym złym, lecz problem pojawia się w momencie, gdy mały człowiek staje się gwiazdą jakiejś aplikacji internetowej. Codzienne sesje z życia codziennego mogą sprawić wiele kłopotów w wychowaniu dziecka. Jeśli od małego przyzwyczajamy człowieka do bycia w centrum uwagi, może ono w przyszłości stać się bardziej narcystyczne i domagające. Ilość polubień pod zdjęciem stanie się wskaźnikiem wartości, a wkrótce wejdzie kwestia oceniania swojego wyglądu i porównywania się do innych. Małe dziewczęta są szczególnie narażone na choroby o podłożu psychicznym jak np. bulimia czy anoreksja. Ludzie w internecie mają szczególną tendencję do komentowania czyjegoś wyglądu i zachowania, co może wywołać problemy z akceptacją od najmłodszych lat. Inny kolor skóry może być powodem rasizmu i obrzydliwych słów wobec dziecka.

Dlaczego robienie zdjęć dzieciom jest szkodliwe, fot. Freepik

Dlaczego robienie zdjęć dzieciom jest szkodliwe, fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Jak wymazać swój dom w Google View w 4 prostych krokach

Szanuj prywatność małego człowieka

Rodzice często wrzucają zdjęcia dzieci. Wydaje im się to urocze, a w rzeczywistości kompromitują małego człowieka. Dajmy na przykład zdjęcia z wakacji, gdzie dziecko często biega w samym pampersie, robi głupie miny czy zwyczajnie nie ma humoru i grymasi. W przyszłości ktoś może wykorzystywać te obrazki przeciwko niemu. Kradniemy tym samym prywatność i przeżywanie różnych chwil, które niekoniecznie muszą zobaczyć setki osób. Czasami jedno zdjęcie może być powodem tramy na długie lata, a wystarczyło jedynie nie publikować go w przestrzeni publicznej.

Dlaczego robienie zdjęć dzieciom jest szkodliwe? fot. Freepik

Dlaczego robienie zdjęć dzieciom jest szkodliwe? fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: To najczęściej popełniany błąd podczas napełniania foremki na kostki lodu

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować