×

15 zdumiewających szlaków, które z każdej podróży uczynią niezapomniane przeżycie

Podczas podróży chyba każdemu zdarza się przedzierać przez różne szlaki. Niektóre z nich są naprawdę ekstremalne i mocno podnoszą adrenalinę. Zobacz jak prezentują się najbardziej kręte drogi świata, lotniska, na których trudno posadzić samolot oraz pociągi przejeżdżające przez targowiska.

1. Trollstigen, Norwegia

Droga Trolli składa się z 11 serpentyn wspinających się po zboczach gór. W wielu miejscach zakręcają one pod kątem 180°. Drogą można poruszać się od połowy maja do października.

2. Paso Internacional Los Libertadores, Andy

Ta droga biegnie przez przełęcz w Andach. Dwadzieścia dziewięć serpentyn wybudowanych na stromych wzniesieniach, łączy Chile z Argentyną. Najwyższy punkt na trasie wznosi się na wysokość 3832 m. W tym miejscu znajduje się figura Chrystusa Odkupiciela.

3. Lotnisko Princess Juliana, Karaiby

Na holenderskiej części wyspy Sint Maarten znajduje się plaża Maho. W jej sąsiedztwie wybudowano międzynarodowy port lotniczy. Posiada on tylko jeden pas startowy, który od plaży oddziela dwupasmowa jezdnia. W związku z tym startujące oraz wzbijające się w powietrze samoloty przelatują bardzo nisko nad wypoczywającymi turystami.

4.  Droga śmierci, Boliwia

Ta trasa ciągnie się na długości 65 km. Próżno szukać na niej asfaltu czy barierek. Słynie z ostrych zakrętów oraz przepaści. W 1995 roku przyznano jej tytuł najniebezpieczniejszej drogi świata. Wszystko dlatego, że rocznie, podczas próby jej pokonania, ginęło ok. 200-300 osób.

5. Mae Klong, Tajlandia

W okolicach Bangkoku znajduje się targ, przez który prowadzi linia kolejowa. Kiedy rozlega się sygnał dźwiękowy, handlarze pospiesznie sprzątają swój towar. W końcu nikt nie chciałby dostać się pod nadjeżdżający pociąg.

6. Lotnisko Juancho E. Yrausquin, Antyle Holenderskie

Port lotniczy leży na wyspie Saba. Posiada krótki pas startowy (305 m) znajdujący się w sąsiedztwie klifów, urwisk oraz wysokich wzgórz. W związku z tym obsługuje jedynie helikoptery oraz zwrotne samoloty.

7. Lombard Street, USA

To jedna z najbardziej poskręcanych ulic na świecie. Można zobaczyć ją w San Francisco na osiedlu Russian Hill. Na odcinku o długości 400 metrów znajduje się aż 8 zakrętów, a ograniczenie prędkości wynosi tu 8 km/h. Ulica została zaprojektowana w 1922 roku i miała rozwiązać problem bardzo stromego zjazdu.

8. Tunel Guoliang, Chiny

Ta droga została wykuta w zboczu góry. Łączy wieś Guoliang (położona w dolinie i otoczona górami) z resztą kraju. Ciągnie się na długości 1,2 km. Cały tunel wykonali lokalni mieszkańcy, który sprzedali swój inwentarz, aby zebrać fundusze potrzebne na budowę.

9. Most kolejowy Pamban, Indie

Łączy wyspę Pamban ze stałym lądem. Cała konstrukcja wspiera się na 143 filarach i ciągnie się  na długości ponad 2000 metrów. Most został oddany do użytku w 1914 roku.

10. Lotnisko Gisborne, Nowa Zelandia

Ten port lotniczy posiada cztery pasy startowe (w tym trzy są trawiaste). Jeden z nich (ten utwardzony) przecinają tory kolejowe.

11. Most Eshima Ohashi, Japonia

Ten most, wyglądający niczym diabelski sprzęt z wesołego miasteczka, łączy dwa miasta położone na wyspie Honsiu. Oglądany z odpowiedniej perspektywy przypomina pionową ścianę, po której wspinają się auta. W rzeczywistości jego nachylenie nie jest duże (6,2%), a przepisowa prędkość wynosi 40 km/h.

12. Trasa Transfogaraska

To droga krajowa znajdująca się w środkowej Rumunii, która przecina grzbiet Gór Fogaraskich (stąd zapożyczyła swoją nazwę). Ciągnie się na długości ponad 150 km, a w swoim kulminacyjnym punkcie wznosi się na wysokość 2042 m n.p.m. Wzdłuż trasy znajduje się wiele atrakcji (najdłuższy rumuński tunel, jezioro Vidraru, 830 mostów czy zamek Poenari będący w przeszłości własnością Wlada Palownika).

13. Pętla Ha Giang

Jest największą atrakcją prowincji Ha Giang położonej w północno-wschodnim Wietnamie. Całkowita długość pętli przekracza 400 km i najlepiej przejechać ją skuterem bądź motorem. Widoki na całej trasie są zachwycające. Każdy podróżnik będzie podziwiał pola ryżowe, góry, małe miasteczka, wiszące mosty, rzeki. Zdecydowanie dla wielbicieli dróg wijących się niczym serpentyny. 😉

14. Przełęcz Stelvio

To przejezdna droga wiodąca przez przełęcz Stelvio znajdującą się we włoskich Alpach Wschodnich. Została wybudowana w I połowie XIX wieku i jej najwyższy punkt znajduje się na wysokości ponad 2700 m n.p.m. Najbardziej spektakularny odcinek składa się z 48 mrożących krew w żyłach zakrętów. Przełęcz często gości uczestników wyścigu Giro d’Italia.

15. Dalton Highway

To autostrada, która została zbudowana na Alasce (USA) jako droga, którą dostarczano zaopatrzenie budowniczym ropociągu Trans-Alaska. Jest jedną z najbardziej odizolowanych od cywilizacji dróg w USA. Na trasie, o długości 666 km, znajdują się tylko 3 niewielkie miasteczka. W największym z nich rezyduje ok. 30 osób. Dalton Highway na znacznej długości pokryta jest żwirem.

BONUS

Na koniec ogromnie zatłoczony pociąg w Bangladeszu. Mieszkańcy próbują wrócić do swoich domów przed jednym z muzułmańskich świąt. W tym kraju żyje ponad 163 mln osób.

Który szlak zrobił na Tobie największe wrażenie? A może któryś z nich już przebyłeś?

Po wyprawie w góry złapałeś katar? Lecz się naturalnymi metodami:

 
Źródła: brightside.me

Wybrane dla Ciebie

13 najbardziej ekstremalnych dróg prowadzących do szkół. Te niebezpieczne trasy pokonują dzieci

Początek września zbliża się wielkimi krokami. Dzieciom w Polsce pokonanie drogi do szkoły nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy, że wsiądą do autobusu bądź zwyczajnie pójdą piechotą. Jednak istnieją takie kraje na świecie, gdzie dostanie się do placówki edukacyjnej jest prawdziwym wyczynem. Młodzież, zamieszkująca zapomniane górskie wioski bądź niedostępne tereny porośnięte dżunglą, musi każdego dni pokonywać […]

19 zdjęć, które otworzą Wam oczy. Pokazują otaczający nas świat z zupełnie innej perspektywy

Tajemnicze i ciekawe miejsca i rzeczy. To zawsze ekscytuje! Mamy dla Ciebie parę niespodzianek. Zobacz, czy wszystko już widziałeś. 1. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak instalują te ogromne wieże linii energetycznych 2. Przeprowadzka budynku 3. Zdjęcie lotnicze New Delhi w Indiach 4. Nowy Jork nocą wygląda jak płyta główna 5. Czy zdjęcie ogolonej małpy jest […]

16 odlotowych lotnisk na świecie, które zachwycają każdego turystę

Lotnisko to często nasz pierwszy kontakt z danym krajem i niektóre naprawdę robią wrażenie. Chociaż nie sposób przedstawić wszystkich fantastycznych portów lotniczych na świecie, pokażemy Wam 16 z nich, które są w jakiś sposób wyjątkowe i robią wrażenie na każdym, kto ma okazję się na nich znaleźć. 1. Ashgabat International Airport (Turkmenistan) Lotnisko, które wygląda […]

14 ekstremalnie niebezpiecznych dróg z całego świata. Przez niektóre bałabym się przejechać

Nie ma nic bardziej relaksującego niż powolna przejażdżka po nieznanych drogach z dala od miasta. Drogi te są cudowne, a brak natłoku samochodów sprawia, że te chwile mogą trwać wiecznie. Jednak oprócz spokojnych dróg poza miastem istnieją także te niebezpieczne. Przejażdżka po nich może przywołać zupełnie odmienne wrażenia… Trudno jest porównać jazdę po niebezpiecznych drogach do czegokolwiek innego. Dlaczego? Zapnij […]

15 architektonicznych cudów, które są gigantycznymi dziełami sztuki!

Wielu jest pasjonatów architektonicznych perełek. Choć kiedyś wznoszono imponujące budowle, które zachwycają i z czasem stały się atrakcją turystyczną, dziś projektanci prześcigują się w swojej pomysłowości. Przygotowaliśmy więc 15 najciekawszych budowli z całego świata. Od misternie zaprojektowanych zabytkowych pałaców aż po futurystyczne elementy miejskiej przestrzeni. Każdemu z tych budynków warto poświęcić chwilę uwagi! #1 Grand […]

Kobieta kupiła działkę na totalnym odludziu. To, co tam zbudowała, wprawia w osłupienie każdego!

Cały świat był pod wielkim urokiem magicznych i oryginalnych domków Hobbitów, które mogliśmy podziwiać na szklanych ekranach wraz z pojawieniem się pierwszej części „Władcy Pierścieni.” Nie wiem jak Wy, ale ja marzyłam, aby chociaż na chwilę znaleźć się w takim miejscu. Jak się okazuje, w domkach tego typu zakochała się również Kristie Wolfe, która postanowiła […]