×

15 zdumiewających szlaków, które z każdej podróży uczynią niezapomniane przeżycie

Podczas podróży chyba każdemu zdarza się przedzierać przez różne szlaki. Niektóre z nich są naprawdę ekstremalne i mocno podnoszą adrenalinę. Zobacz jak prezentują się najbardziej kręte drogi świata, lotniska, na których trudno posadzić samolot oraz pociągi przejeżdżające przez targowiska.

1. Trollstigen, Norwegia

droga
mynorway/Instagram

Droga Trolli składa się z 11 serpentyn wspinających się po zboczach gór. W wielu miejscach zakręcają one pod kątem 180°. Drogą można poruszać się od połowy maja do października.

droga w Norwegii
pixabay

2. Paso Internacional Los Libertadores, Andy

droga
anthonyquigley/Instagram

Ta droga biegnie przez przełęcz w Andach. Dwadzieścia dziewięć serpentyn wybudowanych na stromych wzniesieniach, łączy Chile z Argentyną. Najwyższy punkt na trasie wznosi się na wysokość 3832 m. W tym miejscu znajduje się figura Chrystusa Odkupiciela.

kręta droga
pinterest

3. Lotnisko Princess Juliana, Karaiby

plaża
fotoshane/Instagram

Na holenderskiej części wyspy Sint Maarten znajduje się plaża Maho. W jej sąsiedztwie wybudowano międzynarodowy port lotniczy. Posiada on tylko jeden pas startowy, który od plaży oddziela dwupasmowa jezdnia. W związku z tym startujące oraz wzbijające się w powietrze samoloty przelatują bardzo nisko nad wypoczywającymi turystami.

plaża i samolot
pxhere

4.  Droga śmierci, Boliwia

droga

magda_piedel_photo_journey/Instagram

Ta trasa ciągnie się na długości 65 km. Próżno szukać na niej asfaltu czy barierek. Słynie z ostrych zakrętów oraz przepaści. W 1995 roku przyznano jej tytuł najniebezpieczniejszej drogi świata. Wszystko dlatego, że rocznie, podczas próby jej pokonania, ginęło ok. 200-300 osób.

droga
© Alicia Nijdam/wikimediacommons

5. Mae Klong, Tajlandia

pociąg
thailand/Instagram

W okolicach Bangkoku znajduje się targ, przez który prowadzi linia kolejowa. Kiedy rozlega się sygnał dźwiękowy, handlarze pospiesznie sprzątają swój towar. W końcu nikt nie chciałby dostać się pod nadjeżdżający pociąg.

targ
pikist

6. Lotnisko Juancho E. Yrausquin, Antyle Holenderskie

lotnisko
viewfromseat7a/Instagram

Port lotniczy leży na wyspie Saba. Posiada krótki pas startowy (305 m) znajdujący się w sąsiedztwie klifów, urwisk oraz wysokich wzgórz. W związku z tym obsługuje jedynie helikoptery oraz zwrotne samoloty.

lotnisko
© Fyodor Borisov/wikimediacommons

7. Lombard Street, USA

ulica
droneoftheday/Instagram

To jedna z najbardziej poskręcanych ulic na świecie. Można zobaczyć ją w San Francisco na osiedlu Russian Hill. Na odcinku o długości 400 metrów znajduje się aż 8 zakrętów, a ograniczenie prędkości wynosi tu 8 km/h. Ulica została zaprojektowana w 1922 roku i miała rozwiązać problem bardzo stromego zjazdu.

droga
pxhere

8. Tunel Guoliang, Chiny

tunel
mybestplace/Instagram

Ta droga została wykuta w zboczu góry. Łączy wieś Guoliang (położona w dolinie i otoczona górami) z resztą kraju. Ciągnie się na długości 1,2 km. Cały tunel wykonali lokalni mieszkańcy, który sprzedali swój inwentarz, aby zebrać fundusze potrzebne na budowę.

tunel
© FANG Chen/wikimediacommons

9. Most kolejowy Pamban, Indie

most
travelmilitiaofficial/Instagram

Łączy wyspę Pamban ze stałym lądem. Cała konstrukcja wspiera się na 143 filarach i ciągnie się  na długości ponad 2000 metrów. Most został oddany do użytku w 1914 roku.

most kolejowy
© subir sen/Flickr

10. Lotnisko Gisborne, Nowa Zelandia

pas
thrillthrush/Instagram

Ten port lotniczy posiada cztery pasy startowe (w tym trzy są trawiaste). Jeden z nich (ten utwardzony) przecinają tory kolejowe.

lotnisko
imgur

11. Most Eshima Ohashi, Japonia

most
civilengineering.co/Instagram

Ten most, wyglądający niczym diabelski sprzęt z wesołego miasteczka, łączy dwa miasta położone na wyspie Honsiu. Oglądany z odpowiedniej perspektywy przypomina pionową ścianę, po której wspinają się auta. W rzeczywistości jego nachylenie nie jest duże (6,2%), a przepisowa prędkość wynosi 40 km/h.

12. Trasa Transfogaraska

góry
romania/Instagram

To droga krajowa znajdująca się w środkowej Rumunii, która przecina grzbiet Gór Fogaraskich (stąd zapożyczyła swoją nazwę). Ciągnie się na długości ponad 150 km, a w swoim kulminacyjnym punkcie wznosi się na wysokość 2042 m n.p.m. Wzdłuż trasy znajduje się wiele atrakcji (najdłuższy rumuński tunel, jezioro Vidraru, 830 mostów czy zamek Poenari będący w przeszłości własnością Wlada Palownika).

trasa
romania/Instagram

13. Pętla Ha Giang

wietnam
halotravel.vn/Instagram

Jest największą atrakcją prowincji Ha Giang położonej w północno-wschodnim Wietnamie. Całkowita długość pętli przekracza 400 km i najlepiej przejechać ją skuterem bądź motorem. Widoki na całej trasie są zachwycające. Każdy podróżnik będzie podziwiał pola ryżowe, góry, małe miasteczka, wiszące mosty, rzeki. Zdecydowanie dla wielbicieli dróg wijących się niczym serpentyny. 😉

droga
lucianhrl/Instagram

14. Przełęcz Stelvio

przełęcz
solowattaggio/Instagram

To przejezdna droga wiodąca przez przełęcz Stelvio znajdującą się we włoskich Alpach Wschodnich. Została wybudowana w I połowie XIX wieku i jej najwyższy punkt znajduje się na wysokości ponad 2700 m n.p.m. Najbardziej spektakularny odcinek składa się z 48 mrożących krew w żyłach zakrętów. Przełęcz często gości uczestników wyścigu Giro d’Italia.

przełęcz
cyclingsolo/Instagram

15. Dalton Highway

droga
bikewander/Instagram

To autostrada, która została zbudowana na Alasce (USA) jako droga, którą dostarczano zaopatrzenie budowniczym ropociągu Trans-Alaska. Jest jedną z najbardziej odizolowanych od cywilizacji dróg w USA. Na trasie, o długości 666 km, znajdują się tylko 3 niewielkie miasteczka. W największym z nich rezyduje ok. 30 osób. Dalton Highway na znacznej długości pokryta jest żwirem.

droga
alaska_daily/Instagram

BONUS

Na koniec ogromnie zatłoczony pociąg w Bangladeszu. Mieszkańcy próbują wrócić do swoich domów przed jednym z muzułmańskich świąt. W tym kraju żyje ponad 163 mln osób.

pociąg
reddit

Który szlak zrobił na Tobie największe wrażenie? A może któryś z nich już przebyłeś?

Po wyprawie w góry złapałeś katar? Lecz się naturalnymi metodami:

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować

zamknij