×
Wirtualna Polska

Nigdy nie rób tego w samolocie. Podpadniesz stewardesom i współpasażerom

Każdy, kto wybiera się w podróż lotniczą, powinien wiedzieć, jak zachować się w samolocie. Savoir-vivre obowiązujący pasażerów bywa zaskakujący, ale zdecydowanie ułatwia wszystkim bezproblemowe dotarcie do celu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Dobre maniery należy zachować w każdej sytuacji. Nikt nie lubi pieniaczy, osób roszczeniowych i pomiatających innymi. Właśnie dlatego należy wiedzieć, jak zachować się w danej sytuacji. Podpowiadamy, czy i jakie zasady savoir-vivre’u obowiązują w samolocie.

Czy w samolocie obowiązuje savoir-vivre?

W samolocie, tak jak każdym innym miejscu publicznym, obowiązuje savoir-vivre. Dobre wychowanie jest zresztą oczekiwane zawsze i wszędzie. W czasie podróży lotniczej stosowanie się do panujących norm i zasad jest tym ważniejsze, że obsługa i pasażerowie spędzają niekiedy wiele godzin zamknięci w niewielkiej przestrzeni. Awantury i niesnaski nikomu w takiej sytuacji nie wyjdą na dobre.

Savoir-vivre w samolocie. Jak należy się zachować? Fot. Getty Images

Savoir-vivre w samolocie. Jak należy się zachować? Fot. Getty Images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Była stewardessą przez 10 lat. Ostrzega, w czym absolutnie nie wolno wchodzić na pokład

Jakie zasady obowiązują przy pakowaniu bagażu i zajmowaniu miejsc?

Nie wszyscy pasażerowie linii lotniczych zdają sobie sprawę z tego, że obowiązuje określona etykieta zajmowania miejsc, układania bagażu, a nawet mijania się w przejściu między rzędami. Błędy popełniają nawet osoby, które latają od dawna.

  • Małą torbę powinieneś położyć pod siedzeniem poprzedzającym. Miejsce na półce jest przeznaczone dla osób latających z bagażem podręcznym. Jeśli chcesz włożyć tam torbę, ułóż ją tak, by zajmowała jak najmniej miejsca.
  • Jeśli masz miejsce pośrodku lub przy oknie, nie przeciskaj się między kolanami osób siedzących przy przejściu. Powinny one delikatnie się podnieść, żeby zrobić przejście, a jeśli to możliwe, w ogóle opuścić rząd.
  • W przejściu między rzędami powinieneś mijać innych pasażerów, odwracając się do nich plecami.
  • Jeśli znajdujesz się w przejściu, a z naprzeciwka idzie stewardesa z wózkiem, masz obowiązek ją przepuścić. Najlepiej jest schować się w pierwszym wolnym miejscu i pozwolić jej swobodnie przejechać.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Savoir-vivre w samolocie podczas lotu

O dobrych manierach należy pamiętać także w czasie lotu.

  • W czasie serwisu zdejmij słuchawki, by obsługa nie musiała wielokrotnie powtarzać, jakie napoje i posiłki są w ofercie. Zamówienia w pierwszej kolejności powinni składać pasażerowie siedzący od okna (wyjątkiem jest sytuacja, gdy przy oknie siedzi mężczyzna, a w środku kobieta – wtedy ona zamawia pierwsza).
  • Kiedy wstajesz, nie łap za poprzedzające siedzenie. Może to nie być komfortowe dla osoby, która w nim siedzi.
  • Staraj się nie uderzać w fotel z przodu, a jeśli lecisz z dzieckiem, zwróć uwagę, by nie bawiło się w składanie i rozkładanie pulpitu. Osoba w poprzedzającym rzędzie może nie być zachwycona ciągłymi poszturchiwaniami.
  • Unikaj zdejmowania butów, a jeśli już musisz to zrobić, miej pod ręką czyste skarpetki na zmianę.
  • Nie układaj stóp na ścianie lub oparciu siedzenia poprzedzającego. W żadnym wypadku nie wsuwaj ich również w szczelinę między fotelami. Nikt nie ma ochoty oglądać cudzych stóp.
  • Jeśli chcesz rozłożyć fotel i się przespać, upewnij się, że osoba z tyłu skończyła jeść i złożyła pulpit.
Savoir-vivre w samolocie. Takie zachowanie to gafa. Fot. Getty Images

Savoir-vivre w samolocie. Takie zachowanie to gafa. Fot. Getty Images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Savoir-vivre w samolocie również po lądowaniu

Określone normy zachowania obowiązują również po lądowaniu. Kwestią sporną jest, czy wypada klaskać, czy raczej jest to obciach (podzielone są nawet zdania pracowników linii lotniczych). Nie ma natomiast wątpliwości, jakie zasady obowiązują w czasie wysiadania. Pasażerowie powinni pozostać na miejscach do czasu, aż zgaśnie symbol zapiętych pasów. Ze wstawaniem i wyciąganiem bagażu z półki nie ma co się spieszyć, nawet gdy maszyna już stoi. Pasażerowie są wypuszczani z samolotu rzędami, zaczynając od tych najbliżej wyjść i każdy będzie miał czas, żeby spokojnie wysiąść.

Zobacz również: Piloci, gdy latają prywatnie zawsze wybierają te miejsca. Są najwygodniejsze

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować