×
Wirtualna Polska

Nigdy nie wyrzucam popiołu z grilla po majówce. Wykorzystuję go potem w ogrodzie

Zrób swój własny oprysk na mszyce i pozbądź się tych owadów ze swojego ogrodu. Domowy środek jest ekologiczny, a także pozbawiony chemicznych dodatków.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Mszyce to szkodniki, które wysysają soki z roślin, w związku z czym prowadzą do uszkodzenia liści, łodyg i owoców. Zaatakowane przez nie sadzonki czy warzywa z czasem po prostu zamierają. Co więcej, te owady bardzo szybko się rozmnażają i w ciągu roku na świat może przyjść ich kilka pokoleń. Dlatego ważne jest, aby walkę z mszycami rozpocząć dość wcześnie (kiedy tylko zauważysz na roślinach pierwsze osobniki). Z całą inwazją szkodników będzie ci później dość trudno wygrać.

Jak zrobić oprysk na mszyce?

Kiedy wyruszasz na front walk z mszycami, to przygotuj właściwy oprysk. Będzie ci potrzebne 100 gramów popiołu drzewnego. Może pochodzić z grilla lub domowego kominka. Rozpuść go w dwóch litrach wody. Do mieszanki dodaj jeszcze kilka kropli ekologicznego płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie. Dzięki temu cały oprysk łatwiej osiądzie na liściach i łodygach (nie spłynie z nich). Roztwór dobrze wymieszaj i odstaw na kilka godzin. Po tym czasie przecedź przez sitko lub gazę. Substancję wlej do spryskiwacza i rozpyl ją na rośliny. Po pierwszym oprysku liczba mszyc znacznie spadnie. Natomiast po drugiej aplikacji owady powinny zniknąć całkowicie. Pamiętaj też o tym, że opady deszczu spowodują zmycie oprysku, dlatego po ulewie trzeba go koniecznie powtórzyć.

Oprysk na mszyce, fot. gettyimages

Oprysk na mszyce, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Jeśli zrobisz to na wiosnę, bukszpan w ogrodzie będzie gęstszy i piękniejszy niż zwykle

Jak odstraszyć mszyce z ogrodu?

Mszyce mają naturalnego wroga, który w ludziach budzi wyjątkową sympatię. Mowa tutaj o biedronkach. Jak się okazuje, jedna biedronka jest w stanie w ciągu jednego dnia zjeść aż 50 mszyc. To naprawdę imponująca ilość, dlatego warto zwabić je do swojego ogrodu. Jak to zrobić? Na krzewach, drzewach, a także innych roślinach zawieś żółte wstążki, szmatki czy tasiemki. Ten kolor wabi biedronki. Co więcej, wraz z mszycami odejdą też mrówki, które jedzą ich odchody.

Oprysk na mszyce, fot. gettyimages

Oprysk na mszyce, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Zamiast wyrzucić, rozsyp na trawniku. To idealny nawóz i odstraszacz szkodników

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować