×

Nadeszły zmiany w sprzęcie AGD. Nie kupimy już sprzętu z „plusem”

Nowe unijne prawo zmienia podejście do oznaczania sprzętów. Teraz etykiety będą miały inną formułę, więc warto na to zwrócić uwagę w trakcie zakupów.

Nowe etykiety sprzętu AGD

pralka
atlascompany/freepik

Od wielu lat sprzęty AGD i RTV były oznaczone literami od A do D. Była to miara ich efektywności energetycznej danego urządzenia, gdzie A oznaczało najlepszą efektywność, a D najgorszą. Zwykle producenci stawali na głowie, aby ich sprzęt miał najwyższą wartość, co dla wielu klientów jest ważnym aspektem. Dodatkowo niejednokrotnie stosowano oznaczenie A+++ co oznaczało maksymalną efektywność, później było A++, A+, A, B, C no i D. Im mniej urządzenie zużywa prądu, tym rachunki są niższe, a cała inwestycja jest bardziej ekologiczna. Jednakże Unia Europejska postanowiła zmienić sposób oznaczania sprzętu.

Dotychczasowa skala od A do G przestaje obowiązywać z dniem 1 marca 2021 roku

Twitter/EUinPL

Urzędnicy przygotowali o wiele logiczniejszą alternatywę. Nowe oznaczenia to A, B, C, D, E, F, G. Do tego zapowiedziano, że obecnie Litery A i B nie będą stosowane do czasu, aż pojawią się wydajniejsze sprzęty. Eliminuje to zbędne plusiki, które nie spełniały swojej funkcji. Jednakże to nie jedyne prawo, jakie obowiązuje producentów elektroniki. Są oni zobowiązani do przechowywania przez co najmniej 10 lat części zamiennych do swoich produktów. Według urzędników ma to wymusić na producentach rozszerzenie oferty gwarancyjnej oraz znacząco zmniejszyć ilość elektro śmieci.

Co myślicie o tych zmianach?

Nowoczesna pralka, nie ma prawa hałasować. Wystarczy dobrze odkręcić nóżki

WD-40 ma wiele przydatnych zastosowań. Przekonaj się Sam

Źródła: businessinsider.com.pl, spidersweb.pl, businessinsider.com.pl

Może Cię zainteresować