×

Duże zmiany w Polskich przepisach. Dotkną najmniej doświadczonych kierowców

Od czerwca 2018 roku w życie świeżo upieczonych kierowców wejdą nowe obowiązki. Czy będą to zmiany na lepsze? Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Dziennik Bałtycki

Zielony listek

Zmiana przepisów wiązać się będzie m.in. z wprowadzeniem zielonego listka, czyli naklejki, o której jakiś czas temu już była mowa. Nowi kierowcy będą zmuszeni do tego, aby nakleić ją na przód i tył samochodu i jeździć z nią przez kolejne osiem miesięcy. W ten sposób będziemy mogli odróżnić „starych wyjadaczy” od nowych uczestników ruchu drogowego. Dodatkowo osoby jeżdżące z zielonym listkiem (przez pierwsze 8 miesięcy) nie będą mogły podjąć pracy w zawodzie kierowcy.

Okres próbny

Po 4 czerwca, każdy nowy kierowca zostanie objęty dwuletnim okresem próbnym, który będzie liczony od dnia odbioru dokumentu. Pomiędzy 4, a 8 miesiącem będą zmuszeni przejść dodatkowe szkolenie – zajęcia teoretyczne i praktyczne. Łączny koszt szkolenia to 300 złotych.

Ograniczenia prędkości dotyczące nowych kierowców

Osoba, która zda prawo jazdy po 4 czerwca, będzie mogła poruszać się po obszarze zabudowanym z prędkością do 50 km/h, w obszarze niezabudowanym do 80 km/h, natomiast na autostradzie i drodze ekspresowej do 100 km/h.

Dwa wykroczenia

W przypadku, kiedy nowy posiadacz prawo jazdy popełni dwa wykroczenia dotyczące przepisów ruchu drogowego, podmiot wystawiający prawo jazdy będzie mógł przedłużyć okres próbny, wydać skierowanie na badania psychologiczne lub nawet skierować kierowcę na kurs reedukacyjny.

Może Cię zainteresować