Tak wyglądają szkolne obiady w innych państwach! Na widok niektórych pocieknie Ci ślinka

Temat obiadów i przekąsek w szkołach od zawsze był dość kłopotliwy. Rodzice chcą, aby ich pociechy jadły zdrowo i smacznie, z kolei szkoła i ministerstwo, które zazwyczaj dofinansowuje posiłki, żeby było tanio i szybko. Z mojej podstawówki pamiętam, że zawsze można było zjeść pyszną pomidorową i nieziemski schabowy czyli mniej więcej, tradycyjne dla naszego kraju dania. A jak jest w innych państwach?

Francja

Francja kojarzy się z elegancją i klasą dlatego też nie powinno dziwić, że we francuskich szkołach posiłki są bardzo wyrafinowane. Ten obiad jest serwowany przez szkoły w zachodnich prowincjach Francji. Posiłek składa się z ryb, ziemniaków podawanych z sosem grzybowo-szpinakowym z białego wina oraz serem i chlebem. Dodatkowo do obiadu serwuje się sałatkę.

Finlandia

W finlandzkich szkołach możemy znaleźć obiady, które wyglądają jak lunche z drogiej restauracji. W szkołach bierze się pod uwagę każdego ucznia, mającego problemy z żywieniem i alergiami. Na zdjęciu powyżej znajdują się wegańskie klopsiki ze świeżo upieczonymi ziemniakami, sałatką i musli. Aż ślinka cieknie!

Węgry

Obfity posiłek można zjeść w węgierskich szkołach, gdzie dzieci otrzymują danie, które z pewnością dostarczy sporo energii. Zupa z makaronem i warzywami, przypominająca rosół oraz fasolka po bretońsku z kurczakiem. Dodatkowo chleb oraz batonik złożony z orzechów.

Izrael

W Izraelu jest piękny i zdrowy obiad, który obejmuje winogrona, plasterki jabłek i zdrową kanapkę ze świeżymi jajkami oraz granolą. Na deser batonik musli!

Rosja

Tak wyglądają szkolne obiady w innych państwach! Na widok niektórych pocieknie Ci ślinkaUdostępnij

W Rosji wielu uczniów może zjeść dwa posiłki. Jeden to bezpłatne śniadania, a drugi to popołudniowy obiad, za który zazwyczaj się płaci. Na zdjęciu widać kiełbasę, kaszę gryczaną oraz tost z serem.

Korea Południowa

Ta szkoła w Korei Południowej oferuje posiłek złożony z tradycyjnych elementów kuchni koreańskiej. Jest tutaj miska tradycyjnej zupy jarzynowej oraz miska ryżu. W górnym lewym rogu znajduje się smażony korzeń lotosu, dalej danie z kiełbasy z liśćmi sezamowymi, a po prawej Kimchi.

Japonia

Podobnie jak w Korei Południowej, w Japonii można zjeść gorącą zupę jarzynową, która podawana jest z ryżem. Oprócz tego są kluski wołowe i biała sałatka z majonezem. Aż chciałoby się tego wszystkiego skosztować!

Stany Zjednoczone Tak wyglądają szkolne obiady w innych państwach! Na widok niektórych pocieknie Ci ślinkaUdostępnij

W Stanach możemy zjeść typowo amerykańskie danie czyli pizzę , a do tego sałatkę, kilka kawałków brzoskwiń konserwowej oraz kukurydzę. Do popicia – mleko. Ciekawe jaka po takim miksie zachowuje się żołądek!