×

10 sposobów jak stracić na wadze. Bez restrykcyjnych diet czy ćwiczeń!

Jak tam Twoje postanowienia noworoczne? Nowy Rok i wciąż stara Ty? Chcesz coś zmienić w swoim wyglądzie, ale na samą myśl o ćwiczeniach robi Ci się niedobrze? Oczywiście ćwiczenia są bardzo istotne, ale możesz zrzucić zbędne kilogramy dzięki kilku sztuczkom, które wcale nie oznaczają ciężkiego wysiłku fizycznego i głodzenia się!

#1 Pij z wysokiej, wąskiej szklanki

freepik.com

Amerykański naukowiec Brian Wansink wyjaśnia w swoich badaniach jak działa na nas iluzja optyczna. Okazuje się, że pijąc z wysokich szklanek wypijamy o 25-30% mniej. Dlatego jeśli zamierzasz pić kolorowe napoje lepiej użyj takiej szklanki. Nie stosuj tego triku do picia wody! Tej należy pić około 2 litrów dziennie!

#2 Jedz więcej protein

pixabay.com

Kiedy jesz żywność bogatą w białko, szybciej pokonujesz swój głód. Badania wykazały, że wzbogacenie swojej codziennej diety o 15% białka, pozwala dostarczyć organizmowi 440 mniej kalorii, a to pozwalało na zrzucenie uczestnikom badania około 5 kg w ciągu 12 tygodni.

Produkty bogate w białko to: kurczak, czerwone mięso, jaja, twarożek, ryby, ser, fasola.

#3 Jedź na czerwonych talerzach

freepik.com/ instagram.com/

Może się to wydawać dziwne, jednak badania wskazują, że ludzie którzy używają czerwonych talerzy, jedzą znacznie mniej niż Ci którzy używają białych czy niebieskich naczyń. Kolor czerwony jest związany z zakazami i sygnalizuje nam niebezpieczeństwo, co działa na ludzki organizm jako sygnał ostrzegawczy. Sztuczka ta dotyczy jednak tylko niezdrowego jedzenia – dlatego jeśli chcesz zjeść ciasto lub coś kalorycznego, użyj czerwonego talerza.

#4 Kiedy jesteś głodna żuj miętową gumę

freepik.com

Kiedy jesteś trochę głodna i masz ochotę zjeść niezdrową przekąskę, zacznij żuć gumę miętową bez cukru. Smak mięty zmniejsza funkcję kubków smakowych, a chęć zjedzenia natychmiast znika.

#5 Dodaj lód do swoich napojów

freepik.com

Wszystkie pokarmy, które jemy i pijemy, są podgrzewane przez ciało do temperatury ciała. Ten proces termoregulacji powoduje spalanie kalorii (im więcej ciepła potrzebuje nasz organizm, tym więcej kalorii spala). Dlatego dobrze jest dodać kilka kostek lodu do napojów (kawy, herbaty, soków i koktajli). Dodatkowo pij napój przez słomkę – pijąc wolniej szybciej się nasycisz, a organizm spali więcej kalorii. Pamiętaj jednak, żeby powiedzieć NIE plastikowi. Jeśli zdecydujesz się pić przez rurkę użyj tej metalowej lub z tworzywa biodegradowalnego.

#6 Wyeliminuj słodkie i niezdrowe przekąski z zasięgu wzroku

freepik.com / freepik.com

Nie od dziś wiadomo, że słodycze i niezdrowe przekąski powodują wzrost masy ciała. Dlatego dobrze jest wyeliminować z zasięgu wzroku wszystkie słodycze – wiadomo, czego oczy nie widzą temu serca nie żal, dlatego pozbądź się wszystkich ciastek i chipsów. Zastąp je owocami i warzywami, a w ten sposób zmniejszysz poczucie głodu i unikniesz pokus.

#7 Wysypiaj się

freepik.com

Badania opublikowane w 2013 r. Przez magazyn Nature Communications wykazały, że ludzie, którzy śpią mniej niż 6 godzin na dobę, częściej spożywają produkty o wysokiej wartości kalorycznej i zyskują na wadze, więcej niż ludzie, którzy mają odpowiednią dawkę snu. Spróbuj spać przez co najmniej 7-8 godzin na noc.

#8 Kup sukienkę w mniejszym rozmiarze

freepik.com

Kup piękną sukienkę lub wymarzoną parę jeansów o rozmiar mniejszy i powieś gdzieś na widoku. W ten sposób zawsze będziesz mieć przed sobą cel do którego zmierzasz. Zazwyczaj jestem przeciwna kupowaniu ubrań o rozmiar mniejsze jednak w tym przypadku zaryzykuj i kup jedną sztukę. To może Cię naprawdę zmotywować!

#9 Rób zimne okłady

freepik.com

Według naukowców z Uniwersytetu w Maastricht, niskie temperatury pomagają spalać tłuszcz. Dlatego warto wykonywać lodowe okłady. Zawiń kilka kostek lodu w materiał lub przygotuj lodowaty kompres i pozostaw na około 30 w miejscu, z którego chcesz pozbyć się tłuszczu. Rób tak codziennie przez 12 dni, a aby uniknąć odmrożenia od czasu do czasu zdejmuj torebkę. Jeśli zauważysz takie objawy jak zaczerwienienie skóry, mrowienie lub drętwienie, natychmiast przerwij zabieg.

#10 Zacznij tracić wagę z przyjacielem

unsplash.com

Warto mieć wsparcie kogoś bliskiego – poproś partnera lub przyjaciela, aby również zaczął zwracać uwagę na swoją dietę i aktywność fizyczną. W ten sposób będziecie się wzajemnie wspierać i sprawdzać rezultaty. Okazuje się, że pary które razem zmieniają dietę, tracą ją o 20% efektywniej niż osoby samotne.

A Ty jakie znasz sprawdzone metody na utratę wagi?

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować