Kategorie Domowe trikiLajfhakiSprzątanie

Rzecz, którą ma każda babcia sprawi, że osad z kamienia szybko zniknie! Czajnik będzie jak nowy

Niezbędnym wyposażeniem kuchni jest czajnik, którego używamy codzienne. Zimową porą używamy go nad wyraz często, co może powodować osadzanie się kamienia. Nieważne czy masz czajnik elektryczny czy gazowy, po pewnym czasie koniecznie trzeba go odkamienić. Dzięki tym domowym trikom, szybko pozbędziesz się szkodliwej substancji!

#1 Ocet

Wystarczy, że do czajnika wlejesz ocet oraz wodę w proporcjach 1:1. Następnie zagotuj miksturę i pozostaw na ok. godzinę. Po tym czasie wylej mieszaninę, nalej świeżej wody i kilkukrotnie ją przegotuj, dzięki czemu pozbędziesz się charakterystycznego octowego zapachu.

#2 Sok ze świeżo wyciskanej cytryny

Wyciśnij owoc tak, aby uzyskać dużą szklankę soku z cytryny. Następnie wlej do czajnika i pozostaw na ok. godzinę. Po tym czasie dokładnie wypłucz czajnik. Ten sposób powinien poradzić sobie z usunięciem osadu z twardej wody. Świetnie nada się do wyczyszczenia czajników emaliowanych.

#3 Kwasek cytrynowy

Do czajnika pełnego wody należy dodać 5 płaskich łyżeczek kwasku cytrynowego, a następnie zostawić roztwór na kilka godzin. Po tym czasie przegotuj wodę i wymień ją 2-3 razy (ponownie zagotowując). Ten sposób nada się do każdego rodzaju czajników, jest bezpieczny dla tych wykonanych ze stali.

#4 Coca-Cola

O zaskakujących zastosowaniach tego napoju można by pisać godzinami. Oprócz mycia włosów, Colę można wykorzystać ją do odkamieniania czajnika. Do naczynia wlej szklankę Coca-Coli, a następnie uzupełnij je wodą. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze lepszy efekt, wystarczy że dodasz płaską łyżeczkę sody oczyszczonej. Ta metoda jest skuteczna przy niewielkim osadzie, nada się do czyszczenia czajników ceramicznych jak i tych wykonanych z innego tworzywa.

#5 Tabletki do protez

Kapsułki do czyszczenia sztucznych zębów skutecznie wyczyszczą czajnik z osadzonego w nim kamienia. Wystarczy, że parę tabletek wrzucisz do naczynia, zalejesz wodą i zostawisz na kilka godzin (lub na całą noc). Następnie dokładnie wypłuczesz czajnik, który będzie wyglądał jak nowy!

#6 Soda oczyszczona

Ostatnim sposobem jest użycie niezawodnej sody oczyszczonej, która potrafi wyczyścić wiele powierzchni. Dwie łyżeczki produktu należy wsypać do naczynia i odstawić około 20 minut. Ze względu na charakterystyczny zapach sody, po tym czasie należy dokładnie wyczyścić i wypłukać czajnik. Ten produkt idealnie nada się do wyczyszczenia czajników elektrycznych.

Źródło i fotografie: garneczki.pl