×
Wirtualna Polska

Odpowiedni moment na sadzenie papryki. Od tego zależą zbiory

Papryka nie jest może specjalnie trudna w uprawie, ale jedną z rzeczy, która jest kluczowa w jej rozwoju, jest zapewnienie jej odpowiedniej temperatury. Dlatego ważne jest zasadzenie jej w odpowiednim momencie. Podpowiemy ci, kiedy sadzić paprykę, tak żeby nie było to ani za wcześnie, ani za późno.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Koniec kwietnia, początek maja, a może dopiero początek czerwca? A może jeszcze później? Wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy najlepiej jest sadzić paprykę, żeby skończyć z obfitymi plonami, zamiast rozczarowaniem. Warto poznać temperatury, w których to warzywo najlepiej się rozwija.

Kiedy najlepiej jest sadzić paprykę?

Opinie doświadczonych ogrodników się między sobą dość mocno różnią. Większość z nich radzi, aby nie sadzić papryki przed 15 maja do gruntu (co innego szklarnie i tunele foliowe. Dla nich sezon zaczyna się niekiedy nawet już w marcu). Wielu jednak uważa, że lepiej jest jeszcze dłużej poczekać i na sadzenie zdecydować się dopiero na początku czerwca. Jeśli będziesz jednak czekał zbyt długo, a lato szybko zrobi się upalne, to niestety twoje zbiory będą marne.

Papryka z reguły dobrze się czuje w temperaturze wynoszącej przynajmniej 12-15 st. C (dokładna minimalna temperatura, przy której dobrze się rozwija, zależy od odmiany papryki). Jeżeli w nocy jest zimniej albo co gorsze pojawiają się jeszcze nawet przymrozki, to bardzo mocno może się to odbić na uprawie. Z drugiej jednak strony papryka nie lubi zbyt mocnego słońca i bardzo źle na nią wpływa przesychanie gleby. Dlatego właśnie nie można też zbyt długo czekać z sadzeniem do gruntu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
kiedy sadzić paprykę, fot. getty images

kiedy sadzić paprykę, fot. getty images

 

Może cię również zainteresować: Zastosuj, a pomidory będą mocniejsze i odporniejsze po posadzeniu do gruntu

Jak dbać o paprykę, żeby wyrosła na zdrową i smaczną?

W przypadku tego warzywa najważniejsze jest odpowiednie podlewanie. Zdecydowanie lubi ona wilgotną glebę (chroń ją przede wszystkim przed przesuszeniem). Musisz jednak uważać, aby woda przy podlewaniu nie trafiała na liście, bo narazisz je na dodatkowe choroby. Warto także stosować co 2-3 tygodnie naturalne nawozy i regularnie przycinać końcówki pędów, by pobudzić dalszy wzrost.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
kiedy sadzić paprykę, fot. getty images

kiedy sadzić paprykę, fot. getty images

 

Może cię również zainteresować: Zagotuj, ostudź i podlej pomidory po pikowaniu. Nie nadążysz ze zbieraniem plonów!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować