×

10 zabytków światowej klasy mających brata bliźniaka. Prezentują się równie spektakularnie

Istnieją takie kultowe zabytki na świecie, które chciałby zobaczyć na własne oczy niemal każdy. W związku z tym są stale oblegane przez podróżników. Jednak niektóre z tych popularnych miejsc mają swoje bliźniacze rodzeństwo. Te atrakcje turystyczne są mniej znane, ale prezentują się równie spektakularnie. I nie będziesz miał wrażenia, że całe grupy zwiedzających depczą Ci po piętach. 😉

1. Taj Mahal (Indie) – Bibi Ka Maqbara (Indie)

Taj Mahal to chyba najsłynniejsze mauzoleum na świecie. Jego budowa trwała ponad dwadzieścia lat (1632–1654). Wzniósł je muzułmański władca (Szahdżahan) jako grobowiec dla zmarłej przy porodzie żony. Budynek urzeka swoją jasną, marmurową fasadą.

Bibi Ka Maqbara leży ponad 1000 km na południe od Taj Mahal. Ten grobowiec wybudował syn Szahdżahana w momencie, kiedy stracił swoją pierwszą żonę. Jest łudząco podobny do mauzoleum matki.

2. Grobla Olbrzyma (Irlandia Północna) – Przylądek Stolbchaty (Rosja)

Grobla Olbrzyma to formacja skalna, która składa się z 37 tysięcy bazaltowych kolumn. Powstała w wyniku erupcji wulkanu. Według irlandzkiej legendy konstrukcję zbudował olbrzym, który chciał przejść po stałym gruncie do Szkocji, aby pokonać swojego rywala. Szkocki olbrzym okazał się silniejszy i Irlandczyk w trakcie ucieczki zniszczył groblę.

Przylądek Stolbchaty leży w archipelagu Kuryli. Słynie z bazaltowych kolumn, które są bardzo podobne do Grobli Olbrzyma.

3. Koloseum (Włochy) – amfiteatr w Puli (Chorwacja)

Rzymskie Koloseum jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na świecie. Jego budowa została ukończona w 80 r. n.e. Koloseum mogło pomieścić od 45 do 50 tysięcy widzów. Każdego roku odwiedza je 6 milionów turystów.

Amfiteatr w Puli ma trzy kondygnacje, a jego budowa zakończyła się w 14 r. n.e. Na widowni mogło zasiąść 23 tysiące osób. Z jego wnętrza roztacza się malowniczy widok na Morze Adriatyckie.

4. Stonehenge (Wielka Brytania) – Callanish (Szkocja)

Stonehenge to tajemnicza, megalityczna budowla. Kamienne kręgi od lat budzą ciekawość naukowców oraz turystów. Były ustawiane stopniowo przez ponad 1000 lat. Do dziś nie wiadomo do czego służyły. Najprawdopodobniej są związane z kultem słońca.

Szkockie Callanish to krąg megalitów ustawionych w okresie neolitu. Niektóre mają nawet 4 metry wysokości. Mogły postać w celu oddawania kultu przodkom lub służyć jako prehistoryczne obserwatorium księżycowe.

5. Golden Gate Bridge (USA) – Ponte 25 de Abril (Portugalia)

Wiszący, czerwony most Golden Gate jest wizytówką San Francisco. Rozciąga się nad cieśniną Golden Gate, a do użytku został oddany w 1937 roku. Za przejazd mostem pobierane są opłaty (od 7 USD).

Ponte 25 de Abril (Most 25 kwietnia) również jest wiszącym mostem pomalowanym na czerwono. Przez niego przebiega autostrada łącząca Lizbonę z Algarve. W stolicy Portugalii znajduje się kilka punktów widokowych, które umożliwiają podziwianie mostu. Za przejazd nim także pobierana jest opłata (1,85 EUR).

6. Big Ben (Wielka Brytania) – Wieża Pokoju (Kanada)

Big Ben to neogotycka wieża zegarowa będąca jednym z symboli Londynu. Jest częścią parlamentu brytyjskiego i wybija każdą równą godzinę. W 2012 roku Big Ben zmieniła nazwę na Elizabeth Tower. To wydarzenie miało upamiętnić 60 lat panowanie Elżbiety II.

Wieża Pokoju znajduje się w Ottawie i wchodzi w skład parlamentu kanadyjskiego. Również została wybudowana w neogotyckim stylu, a w jej wnętrzu znajdują się 53 dzwony, które można usłyszeć podczas ważnych uroczystości państwowych.

7. Wenecja (Włochy) – Colmar (Francja)

Wenecja boryka się z nadmiarem zwiedzających. Każdego roku odwiedza ją ok. 25-30 milionów osób. W związku z tym ulice są przepełnione, ceny rosną, a kolejki do zabytków ulegają znacznemu wydłużeniu.

Alzackie Colmar zachwyca brukowanymi uliczkami oraz szachulcową zabudową. Jedna z jego dzielnic otrzymała dumą nazwę Mała Wenecja. W mieście można skosztować doskonałego wina.

8. Akropol (Grecja) – biblioteka Celsusa (Turcja)

Ateński akropol znajduje się na wzgórzu, które było zamieszkałe już 4000 lat p.n.e. To zespół świątyń i sanktuariów. Poszczególne budynki były systematycznie wznoszono wraz z upływem lat. Akropol jest najsłynniejszym greckim zabytkiem, a każdego roku odwiedza go ok. 3 milionów turystów.

Bibliotekę Celsusa można podziwiać w Efezie. Przechowywano w niej ok. 12 tysięcy zwojów. Została wybudowana w 117 roku, a jej fasada zachwyca bogatymi detalami architektonicznymi.

9. Machu Picchu (Peru) – Isla del Sol (Boliwia)

Machu Picchu to najlepiej zachowane z wszystkich inkaskich miast. Wznosi się na wysokości 2090–2400 m n.p.m. i miało status królewskiej osady. W 2007 roku zostało uznane za jeden z siedmiu nowych cudów świata. Nic dziwnego, że chętnych aby je zwiedzić nie brakuje.

Isla del Sol (Wyspa Słońca) jest malowniczo położona na jeziorze Titicaca. Na stałe zamieszkuje ją ok. 2 tysięcy osób (to głównie Indianie). Według inkaskich wierzeń u jej wybrzeży narodził się bóg Wirakocza (stwórca świata). Na wyspie można zobaczyć pozostałości inkaskich budowli.

10. Statua Chrystusa Zbawiciela (Brazylia) – Statua Chrystusa Króla (Portugalia)

Statua Chrystusa Zbawiciela ma 38 metrów wysokości i piętrzy się na szczyci góry Corcovado w Rio de Janeiro. Pomnik ma upamiętniać setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Brazylię. Został odsłonięty w 1931 roku.

Statua Chrystusa Króla jest częścią sanktuarium. Sama rzeźba ma 28 metrów. Wznosi się na wysokim cokole (82 metry). U stóp posągu znajduje się platforma widokowa, z której można obserwować Most 25 Kwietnia oraz Lizbonę.

Które miejsca już udało Ci się zobaczyć?

15 miast jak z bajki, które oparły się destrukcyjnej sile upływającego czasu

 
Źródła: brightside.me

Wybrane dla Ciebie

15 zadziwiających atrakcji turystycznych w Polsce. O nich słyszeli tylko zapaleni podróżnicy

Niezwykłe i tajemnicze zabytki oraz atrakcje turystyczne można znaleźć nie tylko za granicą. Zakątki naszego kraju kryją wiele ciekawych miejsc, z którymi wiążą się często zagadkowe i mroczne historie. Czas ruszać w Polskę. 😉 1. Polska piramidami stoi We wsi Sarnowo (woj. kujawsko-pomorskie) znajdują się grobowce, które są starsze niż piramidy w Gizie.  Zostały zbudowane […]

10 dziwacznych zabytków, które mogły stworzyć tylko lekko szalone umysły. Takie cuda jedynie w USA

USA jest krajem, który potrafi zadziwić każdego turystę. Tylko tam zobaczymy mrożoną jajecznicę, flagi powiewające na każdym budynku czy elektryczne wózki sklepowe przeznaczone dla otyłych osób. Nie ustępują im także zabytki. Niektóre z nich są naprawdę wymyślne. 1. Dog Bark Park Inn, Cottonwood (Idaho) Ten wyjątkowy motel stoi przy autostradzie 95. Wygląda jak ogromny pies […]

19 nieprawdopodobnych zdjęć opuszczonych miejsc, które zapierają dech w piersiach!

Opuszczone miejsca zawsze przyciągają osoby, które interesują się historią. Liczą, że odkryją jakieś sekrety, które mogą się kryć. Przedstawiamy intrygujące fotografie miejsc, które już najlepsze lata mają za sobą. #1 Jaskinia pełna starych samochodów w Walii #2 Opuszczony szkielet restauracji z lat 50. w modnych stylu UFO, Petropolis, Brazylia #3 Rosyjskie promy kosmiczne opuszczone ponad […]

10 najbardziej niebezpiecznych miejsc na Świecie, które fascynują turystów żądnych wrażeń!

Myślicie, że zgubienie się w lesie może być niebezpieczne? Poznajcie miejsca, gdzie samo przebywanie może skończyć się nie tyle stresem, ile zgonem. Gdyby przewodnik je Wam zaproponował… lepiej zdecydowanie odmówić! #10 Snake Island U wybrzeży Brazylii znajduje się wyspa, na której nie chciałby się znaleźć żaden rozbitek. W sumie to żaden człowiek. Powód jest dość prosty — […]

Świąteczna historia Wyspy Wielkanocnej, którą zaspokoisz ciekawość każdego dziecka

Wyspa Wielkanocna leży na Oceanie Spokojnym i należy do Chile. Jestem jednym z najbardziej odizolowanych miejsc na świecie, gdyż od najbliższego lądu (wyspa Pitcairn) dzieli ją ponad 2000 km. Świąteczna historia Wyspa Wielkanocna ma jedynie 15 km długości, a swoją nazwę zawdzięcza holenderskim odkrywcom. Właśnie w niedzielę wielkanocną 1722 roku, do jej wybrzeża, przybił statek […]

10 dziwnych niezwykłości z różnych krajów, których nie spotkasz w innych częściach Świata

„Co kraj to obyczaj” mówi stare i mądre porzekadło, które idealnie oddaje poniższą galerię. Zwyczaje w niektórych krajach potrafią nas zaskakiwać, a nawet szokować! #10 W Kolumbii uznają tylko gorącą czekoladę z serem W Kolumbii ludzie mają całkiem inne podejście do czekolady niż my – Europejczycy… Kolumbijczycy piją gorącą czekoladę z serem! Według opinii turystów […]