×

Odpowietrzanie kaloryfera jest prostsze niż myślisz. Sam sobie poradzisz!

Sezon grzewczy rozpoczął się już dosyć dawno. Jednak, czy sprawdziliście już dokładnie, jak działają Wasze kaloryfery? Czy dobrze je odpowietrzyliście? Jeśli nie, to czy wiecie, jak to zrobić?

 

źródło: ForumWiedzy.pl

 

Zapowietrzony grzejnik – dlaczego to problem?

Grzejnik, który się zapowietrzył, nie jest w całości wypełniony wodą, więc nie może być całkowicie nagrzany. Przez powietrze w nim zalegające, woda ogrzana przez kocioł centralnego ogrzewania po prostu w pełni nie dociera tam, gdzie powinna. Dlatego fragmenty jego powierzchni pozostają po prostu zimne. Może to znacznie zaniżać temperaturę w danym pomieszczeniu.

Od czego zacząć?

 • Najpierw odkręć, na maksymalną temperaturę, wszystkie kaloryfery jakie posiadasz w domu czy mieszkaniu. Dzięki temu sprawdzisz czy kocioł właściwie się uruchamia. Pozwól krążyć wodzie w rurach przez ok. 15-20 minut.
 • Wyłącz instalację grzewczą lub przekręć głowicę termostatyczną na najniższą pozycję (śnieżynka) i odczekaj kilkanaście minut, aby grzejniki się ochłodziły.
 • Sprawdź ciśnienie w instalacji grzewczej i zwiększ je do 1,4 atmosfery. Dzięki temu ciśnienie wyprze powietrze do górnej części kaloryfera i będzie dużo łatwiej je usunąć.
 • Odpowietrzanie rozpocznij od kaloryfera, który zlokalizowany jest najbliżej kotła grzewczego. Następnie stopniowo posuwaj się od parteru do najwyższego piętra.

Co będzie potrzebne?

 • płaski śrubokręt lub specjalny kluczyk
 • czysta ściereczka

Co należy zrobić?

 • Zlokalizuj odpowietrznik. Znajduje się w górnej części kaloryfera.
 • Przystaw do niego ściereczkę. Możesz także bezpośrednio pod odpowietrznikiem ustawić miskę czy wiaderko.
 • Śrubokrętem lub kluczykiem przekręcaj delikatnie śrubę odpowietrznika w lewo do momentu ujścia całego powietrza i pojawienia się wody. Nie odkręcaj śruby do końca, gdyż później trudno będzie ją zakręcić.
 • Zakręć odpowietrznik i przejdź do następnego kaloryfera.
 • Po odpowietrzeniu wszystkich kaloryferów włącz ogrzewanie i ustaw ciśnienie na poziomie 0,9-1,2 atmosfery. Sprawdź czy grzejniki zrobiły się ciepłe.

Obejrzyj filmik instruktażowy:

 
Źródła: www.vascoart.pl, www.leroymerlin.pl

Wybrane dla Ciebie

Jaką temperaturę powinien wskazywać słupek rtęci zimą w miejscu pracy? Przegrzewanie się nie jest dobre

W okresie zimowym trzeba szczególnie dbać o bezpieczeństwo w miejscu pracy. Rzeczą najistotniejszą jest właściwa temperatura, jaka powinna panować w pomieszczeniach, gdzie przebywają pracownicy. Każdy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia swoim podwładnym odpowiednich warunków do wykonywania powierzonych im zajęć. Jedną z ważniejszych rzeczy jest temperatura. Ile stopni zimą w zakładzie pracy? W pomieszczeniach, gdzie wykonywana […]

Koniec z pracą w chłodnym biurze! 6 trików sprawi, że szybko zagrzejesz się w pracy

Dni stają się coraz chłodniejsze, a to oznacza, że temperatura spada nie tylko na zewnątrz, ale także w wielu budynkach. Jeśli pracujesz w biurze, w którym jeszcze nie działają kaloryfery lub nie ma sprawnego ogrzewania pewnie zastanawiasz się co zrobić, aby nie zamarznąć. Zimowe powietrze sprawia, że można stracić ochotę do pracy dlatego aby tego […]

10 prostych sposobów na ogrzanie mieszkania. Pomogą Ci zaoszczędzić na rachunkach!

Nie mamy wpływu na zmieniające się pory roku i jesień oraz zima to kolej rzeczy, jednak możesz zmienić stan swojego mieszkania i sprawić aby w zimowe wieczory było cieplej. Co najważniejsze, nie musi się to kosztować kroci! Te 10 wskazówek sprawi, że Twoje stopy więcej nie zmarzną! #1 Izolacja z folii cynowej Jeśli masz grzejnik […]