Domowe sposoby na odświeżanie wełnianej odzieży. Twoje płaszcze będą jak nowe!
Jesień to najlepsza pora na sprawdzenie jakości naszych płaszczy i kurtek. Chłodne poranki i wietrzne wieczory przypominają, że zima zbliża się wielkimi krokami. Pewnie już teraz wyciągnęłaś z szafy cieplejsze okrycia wierzchnie, a jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś to czas najwyższy!


Przed sezonem zimowym warto sprawdzić jak wyglądają Twoje płaszcze i swetry, które przez długie miesiące znajdowały się na strychu lub gdzieś z tyłu szafy. Przed ich ponownym założeniem warto zadbać o ich wygląd. Podpowiadamy jak to zrobić!
Wełniane płaszcze, marynarki czy swetry warto przewietrzyć, dobrze wyszczotkować i wytrzepać na otwartej powierzchni. Podczas trzepania ubrań, złóż odzież guzikami do wewnątrz. Wełnianą odzież można wyczyścić ostrą szczotką do ubrań przy czym warto zwrócić uwagę na kieszenie, kołnierze i mankiety.
Jeśli ubrania nie są brudne możesz je wyczyścić na kilka sposobów


#1 Białą szmatkę zamocz w wodzie destylowanej a następnie skrop amoniakiem. Przetrzyj kołnierz lub inne zabrudzone miejsce. Weź drugą, czystą szmatkę, którą będziesz zbierać brudną pianę. Na koniec przeprasuj.
#2 Zamocz szczotkę w wodzie z dodatkiem octu w proporcjach 1 łyżka octu na 1 litr wody. Następnie przeprasuj gorącym żelazkiem przez lnianą zaparzaczkę.
#3 W jednej szklance gorącej wody dokładnie rozpuść 1 łyżeczkę płatków mydlanych. Następnie dodaj jedną łyżkę spirytusu denaturowanego, jedną łyżkę terpentyny oraz jedną łyżkę amoniaku. Całość wlej do butelki i energicznie zamieszaj. Umieść miksturę na czystej szmatce i wyczyść nią zabrudzone miejsce. Następnie przeprasuj przez zaparzaczkę. Ważne aby dobrze rozpuścić płatki mydlane – inaczej mogą zostawić białe ślady na tkaninie.
Kiedy ubranie zostanie oczyszczone należy wyszczotkować je lekko zwilżoną szczotką do ubrań


Szczotka powinna być zwilżona w czystej i letniej wodzie – to sprawi, że łatwo usuniesz resztki wcześniej użytego środka czyszczącego. Po tych czynnościach płaszcz powinien być lekko wilgotny, ale nie przemoczony. Teraz powieś go wyschnięcia w suchym i przewiewnym miejscu. Jeśli odzież jest bardzo brudna lepiej samemu nie eksperymentować i oddać płaszcz do pralni chemicznej, jednak jeśli widzisz jakieś drobne i pojedyncze plamy może spróbować pozbyć się ich w domowym zaciszu.
Pranie wełnianych tkanin


PAMIĘTAJ: zawsze pierz wełniane rzeczy na lewej stronie, a pralkę nastawiaj na delikatne pranie (najlepiej na program „Wełniane/ pranie ręczne). Nigdy nie pierz wełnianej odzieży w wysokiej temperaturze.
Wełnianą odzież należy prać i płukać w letniej wodzie, co zapobiega sfilcowaniu. Ubrania wykonane z tego materiału należy prać poprzez wygniatanie w rozgotowanym mydle, płatkach mydlanych lub środkach do płukania ręcznego tj. „Kokosal”. Przed umieszczeniem ubrania w wodzie dobrze rozpuść i wymieszaj środek. Następnie należy pozostawić ubranie w wodzie na około 30 minut. Wełniane ubrania dobrze chłoną kolory dlatego lepiej prać je oddzielnie. Jeśli zdecydujesz się na pranie w pralce, płaszcz lub sweter umieść w worku do prania ubrań. Następnie ustaw niską temperaturę!
Płucz ubrania 3-4 krotnie delikatnie wyciskając. Podczas ostatniego płukania warto dodać trochę octu (około 1 łyżki na 4-5 l wody). Wygnieć nadmiar wody i zawiń ubranie w gruby, frotowy ręcznik. Kiedy ten stanie się wilgotny, zmień go na nową sztukę. Kiedy ubranie wyschnie najlepiej wyprasować je suchą parą lub powiesić je na drzwiach od łazienki podczas brania gorącego prysznica.


Pamiętaj że przechowując swetry czy płaszcze należy chronić przed molami – wystarczą worki z lawendą lub cedrowe kulki!

