×

Odwlekasz uruchomienie ogrzewania, bo szukasz oszczędności? To błąd!

Sezon grzewczy w tym roku nie będzie tak intensywny, jak w ubiegłych latach. Ceny rosną, rachunki są dla nas coraz większym zmartwieniem. Co dopiero będzie, jak zaczniemy ogrzewać nasze domy… Wielu z nas pewnie wpadło na pomysł gry z czasem. Chcesz włączyć swój piec grzewczy najpóźniej jak się da? Popełnisz największy błąd!

Opóźnienie włączenia ogrzewania wydaje Ci się świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Im dłużej będzie w domu chłodniej, tym mniejsze przyjdą rachunki, tak? A co jeśli powiem Ci, że możesz przez to zostać z wyziębionym domem na dłużej niż zamierzałeś?

Jakie mogą być konsekwencje?

Urządzenia, które przez długi czas nie są uruchamiane, często mogą się psuć. Zalecane jest, aby nie dopuścić do tego i włączać swoje źródła ogrzewania raz na jakiś czas chociaż na pół godziny. Dzięki temu sprzęt będzie działał wydajniej, kiedy już przyjdzie czas jego eksploatacji.

Kiedy zacząć ogrzewać dom? Już teraz!

Nie możesz być stuprocentowo pewny, że podczas ciepłych miesięcy Twoje wyłączone ogrzewanie nie nabyło jakiejś usterki. Jeśli masz możliwość włączyć je już teraz – zrób to! W ten sposób skontrolujesz, czy działa tak, jak powinno. Przecież lepiej, jeśli domniemany defekt znajdziesz już teraz. Zdążysz go naprawić w czasie, kiedy ciepło w domu nie będzie jeszcze aż tak konieczne. Nie pozwól na to, aby naprawy odbywały się w zimne dni – wtedy Twój piec musi być już w gotowości!

Jak ustawić cyfrowy termostat, żeby zadbał o temperaturę i oszczędności?

Nie musisz załączać pieca na własną rękę, kiedy tylko poczujesz, że w mieszkaniu jest chłodniej. Zrobi to za Ciebie programator, nie generując przy tym wysokich kosztów. Ustaw go na stałą wartość – na przykład 18 stopni – i pozostaw włączone ogrzewanie. Nie martw się, tak naprawdę załączy się ono dopiero wtedy, kiedy temperatura będzie poniżej uregulowanej normy. W ten sposób utrzymasz optymalne ciepło, a wydatki nie będą aż tak horrendalne.

Kiedy zacząć ogrzewać dom?
Kiedy zacząć ogrzewać dom? Fot. Freepik.com

Jaka temperatura w domu jest najlepsza?

Dbaj o siebie i ludzi, z którymi mieszkasz. Nie można przesadnie wychładzać domu, bo ma to swoje niebezpieczne rezultaty – gorszą kondycję zdrowotną jego mieszkańców. W zależności od tego, czy możesz sobie pozwolić na wyższe czy niższe rachunki, dbaj o to, by temperatura w pomieszczeniach wynosiła od 17 do 22 stopni Celsjusza. To najbardziej komfortowe warunki dla zdrowia i samopoczucia.

 

Przeczytaj też o mitach na temat ogrzewania, przez które rosną rachunki.

Może Cię zainteresować

zamknij