Balkon i ogródOgródOgórki podlewam wodą z dodatkiem. Dzięki temu plony zbieram pełnymi wiadrami

Ogórki podlewam wodą z dodatkiem. Dzięki temu plony zbieram pełnymi wiadrami

Ogórki podlewam wodą z dodatkiem. Dzięki temu plony zbieram pełnymi wiadrami
12.08.2022 15:02, aktualizacja: 12.08.2022 15:53

Samodzielnie wyhodowane ogórki, to dla wiele ogrodników-amatorów ich powód do dumy i jedyny wakacyjny cel. Wielu z nich ma swoje sekretne sposoby na to, aby zebrać jak największe plony. Przekonaj się czym, podlewać ogórki i ciesz się udanymi zbiorami.

Jak często podlewać ogórki?

Podlewanie zależy od warunków pogodowych i fazy rozwojowej ogórków. Rośliny te mają płytki system korzeniowy i są bardzo wrażliwe na przelanie. Dlatego należy je podlewać często, ale dość skąpo. Najwięcej wody potrzebują w momencie wzrostu (kwitnienie, zawiązywanie owoców). Podczas upalnych, letnich dni podlewaj ogórki kilka razy w tygodniu. Natomiast te uprawiane w donicach - codziennie.

Kelly Neil/unsplash
Kelly Neil/unsplash

Czym nawadniać ogórki?

Oczywiście najlepszą porą na podlewanie warzyw będzie poranek lub późne popołudnie. Co najważniejsze: do nawadniania ogórków nie używamy zimnej wody. Powinna mieć temperaturę otoczenia. W przeciwnym razie zahamujesz wzrost roślin i będą one częściej zapadały na choroby grzybowe.

Do podlewania dobrze nada się woda z kranu jak i deszczówka (najlepsza będzie odstana). Pamiętaj, aby nie moczyć liści roślin. Woda powinna bezpośrednio trafić do gleby.

Podlewanie ogórków gruntowych wodą z cukrem

Aby wspomóc wzrost ogórków, warto sięgnąć po domowe nawozy. Najprostszy z nich to woda z cukrem. Glukoza sprawi, że warzywa będą bardzo soczyste i pobudzi rozwój kwiatów. Niestety ma jeden minus. Zwabia mrówki, które uwielbiają cukier.

Do zrobienia nawozu należy przygotować litr wody. Doprowadź ją do wrzenia i rozpuść w niej 30 g cukru lub 1 tabletkę glukozy. Kiedy mikstura wystygnie, podlewaj nią ogórki.

Derek Sutton/unsplash
Derek Sutton/unsplash

Podlewanie ogórków wodą z drożdżami

Drożdże mają sporo składników odżywczych (białko, witaminy z grupy B), które sprawiają, że sadzonki łatwiej się ukorzeniają, są bardziej odporne na ataki szkodników  oraz rzadziej zapadają na przeróżne choroby. W 10 litrach ciepłej wody rozpuść 10 g suchych drożdży oraz 2 łyżki cukru. Roztwór wystaw na działanie promieni słonecznych. Po kilku godzinach rozcieńcz nawóz w 50 litrach ciepłej wody. Każdą sadzonkę podlewaj 1 litrem roztworu.

Sprawdź niezawodne przepisy na zrobienie ogórków małosolnych. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także