×

10 trików, które uczynią ogród bardziej przyjaznym dla żyjących w nim stworzeń

Każdy z nas chce mieć piękny ogród, ale będzie on taki tylko jeśli będzie przyjazny dla żyjących w nim stworzeń – owadów i innych małych żyjątek. Pomożemy Ci to zrobić!

Oto 10 prostych wskazówek dzięki którym Twój ogród stanie się przyjazny żyjącym w nim stworzeniom.

#1 Kwiaty, kwiaty i jeszcze raz kwiaty

Jeżeli chcesz, aby Twój ogród przyciągał jak najwięcej pożytecznych owadów zamień go w zróżnicowaną kwietną łąkę. Docenią to zwłaszcza pszczoły, które są kluczowe dla rozwoju wielu roślin. Jeśli chcesz wiedzieć jakie kwiatki konkretnie je najmocniej przyciągają to szeroko piszemy na ten temat tutaj.

#2 Zasadź żywopłot

To dużo lepsze rozwiązanie niż zwykły płot, ponieważ żywopłot będzie stanowił nie tylko naturalną barierę dla wielu szkodników, ale także miejsce gdzie mogą ukryć się lub hibernować jeże, pająki i chrząszcze.

#3 Nie używaj pestycydów w swoim ogrodzie

Rośliny, które są traktowane pestycydami są wyjątkowo szkodliwe dla pszczół i innych. Nawet niskie dawki pestycydów mogą prowadzić do poważnych chorób całych kolonii owadów, a także do skażenia pyłku kwiatowego.

#4 Toleruj bałagan

To z pewnością wyzwanie dla wszystkich perfekcjonistów, niemniej warto pamiętać i brać pod uwagę, że wiele stworzeń czuje się bardzo dobrze w naturalnych, dzikich zakątkach ogrodu. Zbytni porządek może zaburzyć biotop takiej przestrzeni i spowodować trudne do oszacowania straty dla fauny i flory.

#5 Stwórz ul dla pszczół

Te dobroczynne owady odpłacą Ci się swoją ciężką praca z nawiązką, jeśli stworzysz im w swoim ogrodzie miejsce, które będą mogły nazwać domem. Zbudowanie ula nie jest trudne, można to zrobić samemu używając do tego starych deseczek, szyszek czy fragmentów kory, albo kupić gotowy ul w sklepie.

#6 Zapewnij dostęp do wody

Owady i ptaki lubią wodę pitną, zwłaszcza latem. Owadom wystarcza głęboki talerz (najlepiej z kawałkami korka) i nie ma znaczenia, czy woda jest trochę nieświeża i czy na dnie zebrało się trochę ziemi. Z drugiej strony ptaki potrzebują codziennie świeżej wody. Poidełko powinno być regularnie czyszczone mokrą szczotką.

#7 Przyciągnij do swojego ogrodu biedronki

Te prześliczne malutkie owady są nie tylko ładne, ale i bardzo pożyteczne – biedronki to naturalny wróg wielu ogrodowych szkodników. Larwa, przed przepoczwarzeniem się w dorosłego osobnika, jest w stanie pochłonąć od 200 do 600 mszyc (w okresie 3-4 tygodni). Natomiast owad w ciągu całego swojego cyklu rozwojowego (ok. 14 miesięcy) potrafi pożreć, aż 5000 mszyc (ich przysmakiem są także inne szkodniki: wełnowce, przędziorki, tarczniki czy miodówki).

#8 Zaproś do swojego ogrodu motyle

Twój zielony kącik będzie jeszcze bardziej magiczny jeśli pojawią się w nim motyle. Aby zwabić jak najwięcej tych cudownych stworzeń wystarczy zasadzić odpowiednie roślinki. Możesz także stworzyć dla nich domek lub zwabić je skórką od banana. O szczegółach jak to zrobić piszemy obszernie tutaj.

#9 Wyłącz na noc oświetlenie

Natura nie zapewniała światła w nocy, nic więc dziwnego, że zwierzęta niezbyt dobrze się czują i funkcjonują w miejscach, w których przez okrągłą dobę jest jasno. Zaburza to ich naturalny rytm. Jeśli to możliwe, unikaj nocnego oświetlenia w ogrodzie.

#10 Przyciągnij ptaki wspaniałymi budkami lęgowymi

Budki lęgowe potrafią ptakom zastąpić gniazdo i mogą stać się dla nich wyśmienitym domem, dzięki czemu Twojego ogrodu nigdy nie będzie opuszczał ich śpiew. Wiele inspiracji na budki dla ptaków wyglądające jak z Krainy Czarów znajdziesz w tym tekście.

Gotowy na przeobrażenie swojego ogrodu? Jak widzisz nie trzeba dużych nakładów pracy, aby stał się on nie tylko dla Ciebie wymarzonym zakątkiem, w którym chce się przebywać.

Zaproś pożyteczne owady do przezimowania w Twoim ogrodzie. Bez trudu wykonasz dla nich domek

10 trików OGRODNIKÓW, po których rośliny rosną jak szalone

 

Wybrane dla Ciebie

5 patentów na humanitarną eksmisję kretów z ogrodu i pozbycie się na zawsze kopczyków

Krety spędzają sen z powiek wszystkim ogrodnikom. Są jednak sprytne sposoby na humanitarną eksmisję tych zwierząt z działek. Krety ważą maksymalnie 120 gramów i posiadają oczy. Ich średnica wynosi tylko 1 mm i zwierzęta nie korzystają na co dzień z tego narządu. Każdego dnia są w stanie wytyczyć ok. 15 metrów nowych podziemnych korytarzy. Ziemię, […]

Roślina, która jest toksyczna i szkodzi zdrowiu?! Prawie każdy Polak ma ją w swoim ogrodzie

Tuje to królowe polskich żywopłotów. Coraz częściej można spotkać się z informacją, że są trujące. Ile jest w tym prawdy? Czy tuje są toksyczne? Tuje (żywotniki zachodnie) można spotkać prawie w każdym ogrodzie. Należą do rodziny cyprysowatych, dorastają do 15 m i doskonale nadają się do tego, aby odgrodzić się od sąsiadów. Ponadto dobrze znoszą […]

Jak uprawiać grzyby w ogrodzie? Instrukcje krok po kroku

Nie tylko pieczarki można uprawiać na własnym poletku, ale także wiele leśnych grzybów. Jak się do tego zabrać? Co jest niezbędne, by grzyby chciały rosnąć? Wyjaśniamy jak uprawiać grzyby w ogrodzie w artykule poniżej. Grzyby w ogrodzie? Da się! Wiele osób sądzi, ze grzybów leśnych nie da się wyhodować poza ich naturalnym środowiskiem, jakim jest […]

7 powodów dla których warto zrezygnować z grabienia liści i pozostawić je w rękach natury

Każdej jesieni, właściciele ogrodów, stają przed dylematem: czy grabić liście? W tej kwestii zdania są podzielone, a większość ogrodników skrupulatnie i z wielką pieczołowitością usuwa te naturalne oznaki zbliżającej się zimy. Dokładnie obejrzyj teren wokół domu, zapoznaj się z wszystkimi argumentami i zdecyduj czy warto z komórek i garaży wyciągać grabie. Dlaczego usuwamy liście? Liście […]

BEEcosystem to modułowy ul, dzięki któremu będziesz mógł hodować pszczoły w salonie

Pszczoły od ładnych paru lat są u nas w modzie. Wszędzie gdzie się da buduje im się różne udogodnienia i pasieki. Jakiś czas temu przebojem było budowanie uli na dachach budynków, teraz wygląda na to, że czas na wnętrza naszych domów. Przezroczysty ul Ul, w którym aż roi się od tych pożytecznych owadów może stać […]

Bez octu spirytusowego nie wychodź z domu. 7 patentów na wykorzystanie go w ogrodzie

W pełni ekologiczna uprawa ogródka jest możliwa. Do zwalczania szkodników i chwastów nie musisz używać preparatów chemicznych. Wystarczy jedynie dobrze znany ocet spirytusowy. 1. Usunie chwasty Aby wygrać walkę z chwastami, wystarczy przygotować prosty roztwór. Dwa litry octu wymieszaj z jednym litrem wody. Całość przelej do butelki z atomizerem i spryskaj chwasty oraz powierzchnię gleby […]