×
Wirtualna Polska

Czy opłaca się dogrzewać zimą mieszkanie klimatyzatorem przy obecnych cenach za prąd?

Ogrzewanie mieszkania klimatyzacją na pewno nie jest najbardziej ekonomicznym i optymalnym rozwiązaniem, ale czasem człowiek czuje, że nie ma wyboru. Czy w ogóle można to robić? W jakich warunkach?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Ogrzewanie mieszkania klimatyzacją – czy to w ogóle daje radę

Nowoczesne klimatyzatory, mogą regulować temperaturę w pomieszczeniu w taki sposób, w jaki chcesz. Oznacza to, że można ich użyć zarówno w miesiącach zimowych, jak i letnich. Mogą one odwrócić kierunek przepływu powietrza, aby zapewnić zarówno chłodne, jak i ciepłe powietrze. Oznacza to, że wewnętrzny parownik jednostki klimatyzacyjnej nagrzewa się zamiast się ochładzać, a zewnętrzny skraplacz staje się zimny zamiast się nagrzewać. Dlatego mogą działać wydajnie w zimie, pomagając utrzymać ciepło w pomieszczeniu podczas mrozów. Stare klimatyzatory nie mogą ogrzać pokoju zimą, ponieważ ich powietrze przepływa tylko w jednym kierunku.

Niemniej jednak, należy mieć na uwadze, że wydajność klimatyzatora w zimie i latem nie będzie taka sama. Klimatyzatory działają inaczej podczas zimy i lata. Wynika to z faktu, że choć urządzenia te mogą działać zimą, to zostały zaprojektowane do użycia, gdy temperatura wewnątrz jest niższa niż na zewnątrz.

ogrzewanie mieszkania klimatyzacją
ogrzewanie mieszkania klimatyzacją, fot. freepik
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Ograniczenia klimatyzatora

Większość producentów nowoczesnych klimatyzatorów, którymi można ogrzewać mieszkanie, zaleca użytkownikom, aby nie uruchamiali klimatyzatorów przez dłuższy czas, jeśli temperatura spada poniżej -15°C (inni eksperci mówią o granicy -10°C). Jeśli użyjesz go w niższych temperaturach, ryzykujesz awarię sprężarki i zamarznięte cewki. Ogrzewanie mieszkania klimatyzacją w zimie traktuj więc jedynie jako rozwiązanie doraźne. Całodzienne ogrzewanie mieszkania klimatyzatorem może bardzo szybko doprowadzić do jego uszkodzenia  i zakończyć się drogą naprawą, jeżeli urządzenie nie jest na tyle nowoczesne, że nie ma wbudowanej pompy ciepła.

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem?

Funkcja dogrzewania pobiera trochę więcej prądu, niż funkcja chłodzenia. Rachunki więc przy używaniu klimatyzatora zimą będą wyższe, niż przy jego używaniu latem.
Modelowy przykład trudno odnieść do realiów, gdyż w rzeczywistości jest wiele zmiennych, potrzebnych do tego wyliczenia: temperatura na zewnątrz, wielkość pomieszczenia, rodzaj klimatyzatora i inne. Ale jeżeli moc grzewcza klimatyzatora to 4,0 kW, to przyjmijmy że potrzebuje on około 1,0 kW do ogrzania około 35 metrów kwadratowych na godzinę. Klimatyzator z pompą ciepła oddaje więcej kW niż pobiera, już chociażby dlatego jest tańszy niż farelka!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Przy przyjętym w naszym przykładzie maksymalnym poborze mocy około 1,0 kW, jedna godzina ogrzewania kosztuje więc około 0,77 zł. Klimatyzator rzadko działa na pełną moc, więc pobór mocy może być mniejszy.

Aby więc wyliczyć dokładnie, ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem, trzeba znać pobór mocy swojego klimatyzatora (kilowaty). Wtedy wystarczy pomnożyć tę wartość przez ilość godzin jego pracy i przez koszt jednej kilowatogodziny w taryfikatorze.

Walka z wilgocią

Jedną z ważnych korzyści wynikających z użycia klimatyzacji w sezonie zimowym jest to, że pomaga ona w walce z wilgocią. W sezonie zimowym drzwi i okna przyciągają dużo wilgoci, co nie jest dobre dla zdrowia i dobrego samopoczucia, nie wspominając już o tym, że może to osłabić ogólną konstrukcję domu. Na szczęście klimatyzatory pomagają osuszyć powietrze wewnątrz pomieszczenia i pomagają utrzymać drzwi i okna w czystości.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

A tutaj dowiesz się dlaczego nie warto zabierać telefonu do toalety.

Może zainteresują Cię również ukryte funkcje przedmiotów, których codziennie używasz:

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować