×
Wirtualna Polska

Przerażający powód dlaczego okna w samolocie są okrągłe. To dla naszego bezpieczeństwa!

Na swój sposób każda podróż jest ekscytująca jednak podróże samolotem zawsze dostarczają niezapomnianych wrażeń. Wiele osób uwielbia latać i nie wyobraża sobie innego środka transportu, z kolei spora część społeczeństwa panicznie boi się wsiąść na pokład podniebnej maszyny.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Mimo to, każdy z nas wie jak wygląda samolot pasażerski, ale czy kiedyś zastanawiałaś się dlaczego w większości przypadków wnętrze pokładu jest niebieskie? A może okrągły kształt okien spędza Ci sen z powiek?

Okazuje się, że twórcy samolotów pomyśleli o wszystkim!

<a href=unsplash.com">

unsplash.com

Konstruktorzy podniebnych maszyn zwrócili uwagę, nie tylko na stabilność i sterowność samolotów, ale także o pojemność, bezpieczeństwo oraz komfort psychiczny podróżujących.

Okrągłe okna

<a href=unsplash.com">

unsplash.com

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Mimo tego, że w naszych domach oraz samochodach okna mają kwadratowy kształt, to obecnie znane nam samoloty mają niewielkie okna w kształcie spłaszczonego koła. Teraz pewnie nawet nie wyobrażamy sobie lotu w maszynie z prostokątnymi oknami – byłoby to trochę dziwne i śmieszne, prawda?

Jednak, gdy linie lotnicze stawały się coraz bardziej popularne i dynamicznie rozwijała się sprzedaż biletów, okazało się, że z niewiadomych przyczyn kilka maszyn dosłownie, zaczęło rozpadać się w przestworzach. W 1954 roku katastrofy dwóch samolotów typu De Havilland Komet, spowodowały śmierć 56 osób. W trakcie trwania śledztwa wykryto wadę w narożnikach kwadratowych okien.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Tak niewielka przestrzeń koncentrowała przeciążenia co powodowało pęknięcia i rozszczelnienia kabiny ciśnieniowej. W toku badań okazało się, że aż 70% obciążeń samolotu koncentrowało się na oknach, które miały ostre kąty. Jeśli o tym pomyślimy, to można stwierdzić, że ten fakt jest nieco przerażający. W końcu kto by pomyślał, że tak banalna sprawa jak kształt okien wpłynie na nasze bezpieczeństwo?

Niebieska barwa foteli

<a href=unsplash.com">

unsplash.com

Barwa siedzeń także wpływa na bezpieczeństwo podróży. Może Cię to zaskoczyć, lecz wielu pasażerów stresuje się podrożą, małą przestrzenią, wysokością oraz dużą ilością nieznanych osób. Aby podróżujący mógł utrzymać nerwy na wodzy oraz czuć się bezpieczniej, projektanci maszyn zadbali o odpowiednie oświetlenie, kolor dywanów oraz foteli samolotu. Niebieski kojarzony jest ze spokojem, refleksją, odpoczynkiem i niezawodnością.

<a href=unsplash.com">

unsplash.com

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zarówno kolor niebieski jak i zielony w wielu kulturach jest odbierany pozytywnie i wpływa na emocje, dodatkowo uspokaja oddech i wyrównuje tętno. Linie tj. Ryanair czy British Airways mają stworzony własny odcień niebieskiego, a taki kolor wzbudza zaufanie podróżnych.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować