×

4 kluczowe powody, dla których okna w samolocie powinny być odsłonięte podczas startu i lądowania

Podczas startu i lądowania samolotu pasażerowie zawsze są proszeni o odsłonięcie okien. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się z jakiego powodu tak jest?

Otóż nie jest to wymysł obsługi lotu, a względy bezpieczeństwa. Kilka poniższych powodów z pewnością przekona cię, że nie wolno zaniedbywać tego tego obowiązku.

1. Ratownicy będą w stanie podjąć odpowiednie decyzje.

Gdy okna w samolocie będą widoczne, pracownicy lotniska będą w stanie dostrzec co dzieje się w środku. Wiele rzeczy może wydarzyć się na pokładzie samolotu. Obsługa znacznie łatwiej jest w stanie zobaczyć jak wygląda sytuacja wewnątrz samolotu, a dzięki temu podejmie odpowiednie kroki, by pomóc pasażerom.

2. Łatwiej jest zauważyć niebezpieczeństwo.

Najbardziej niebezpiecznym momentem podczas lotu jest lądowanie. Podczas lądowania zespół powinien mieć absolutną kontrolę i widoczność, jednak czasami warunki nie są zadowalające. W takich sytuacjach wyglądający przez okno pasażer może dostrzec coś, co wyda się dziwne i powiadomić o tym obsługę lotu.

3. Można uniknąć wypadku.

Plastikowe zasłony są potencjalnym niebezpieczeństwem i łatwo się zranić. Jeśli lądowanie jest trudne, impet może odłamać kawałki plastiku, które zrobią krzywdę siedzącym w pobliżu pasażerom.

4. W świetle dnia łatwiej jest znaleźć rzeczy.

Podczas lądowania i startu światła na pokładzie są wyłączone, więc okna są jedynym źródłem światła. Wtedy znacznie łatwiej jest znaleźć wszystkie rzeczy, które do nas należą.

Pamiętajmy, że załoga ma około 90 sekund na ewakuację w przypadku niebezpieczeństwa, nierozsądne jest więc zaniedbywanie procedur bezpieczeństwa.

Może Cię zainteresować

zamknij