Płacąc kartą zwróć uwagę na kilka ważnych szczegółów. Dzięki nim nie zostaniesz okradziony

Wiele osób staje się ofiarami przestępców, którzy skanują karty ludzi przy użyciu specjalnych urządzeń służących do kradzieży pieniędzy. Jak się okazuje, nawet przy płaceniu kartą w sklepie czy restauracji, można wpaść w pułapkę!

Firma Ingenico, światowy producent kart kredytowych, niedawno wydała poradnik, który przedstawia jak rozpoznać złodziejską sztuczkę. Postanowiliśmy podzielić się z Wami tymi, jakże ważnymi wskazówkami.

Wielkość terminali

© mybroadband 
© ingenico

Fałszywy terminal prawdopodobnie będzie większy, niż taki, z którego korzystamy na co dzień. To jedna z podstawowych uwag, która pozwala rozpoznać fałszywe urządzenie.

Podświetlana klawiatura

© ingenico

Zbyt szybkie włożenie karty może sprawić, że wyłączysz podświetlanie przycisków na terminalu. Miej się wtedy na baczności!

Występowanie zielonej diody

© ingenico

Podczas, gdy terminal skanuje kartę, powinna zapalić się zielona dioda. W przypadku fałszywych urządzeń, może to nie nastąpić.

Częste występowanie błędów operacyjnych

Czasami, gdy korzystasz z paska magnetycznego, fałszywy terminal wyświetli sporo błędów operacyjnych i znacząco spowolni swoje funkcjonowanie. Zwracaj więc uwagę, czy terminal działa z należytą prędkością.

Jak więc ochronić swoje pieniądze przed kradzieżą?

  • Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed kradzieżą, jest trzymanie na karcie debetowej tylko tyle pieniędzy, ile jest Ci niezbędnych do dokonania zakupu
  • Połącz się z bankiem, gdy tylko zauważysz, że zapłata nie przebiegała tak, jak byś tego oczekiwał
  • Ustaw limity wypłat gotówki, a przestępcy nie będą mogli wypłacić wszystkich Twoich pieniędzy
  • W przypadku kradzieży lub zgubienia karty, natychmiast skontaktuj się z bankiem w celu jej zablokowania. W przeciwnym wypadku, możesz zostać okradziony
  • Niektóre banki mają specjalne programy do ochrony środków swoich klientów przed oszustwami. Gdy jednak dojdzie do kradzieży, zwracają utracone pieniądze – warto się o tym dowiedzieć
  • Gdy płacisz kartą w sklepie, nie dawaj jej kasjerowi. Jeśli płacisz w restauracji, nie pozwól na to, aby kelner zabrał Twoją kartę i sam nią zapłacił. Wszystkie operacje finansowe powinny być przeprowadzane w Twojej obecności
  • Analizuj wydruk po dokonaniu transakcji kartą. Pole dotyczące zapłaconej kwoty nie może być puste.
Źródło: krebsonsecurity.com | Fotografie: mybroadband.co.za