×
Wirtualna Polska

Oprysk na mszyce za 5 gr. Szkodniki znikają z roślin po paru dniach

Zrób ten prosty oprysk na mszyce i zobacz, jak uporczywe szkodniki szybko znikają z Twoich roślin. Ten patent stosowały już nasze babcie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Mszyce to prawdziwa zmora każdego ogrodnika. One są małe, szybko się rozmnażają, przenoszą choroby wirusowe i oczywiście żerują na roślinach. Wysysają z nich cały sok i prowadzą do ruiny całych upraw. Co więcej, nie są zbyt wybredne. Dlatego, jeśli zauważysz, choć kilka osobników pasożytujących na sadzonkach, nie zwlekaj i zacznij działać od razu. Zobacz jak przygotować naturalny oprysk.

Jak zrobić oprysk na mszyce z szarego mydła?

Przede wszystkim przygotuj ciepłą wodę oraz szare mydło. Zetrzyj je na tarce jarzynowej. Następnie do butelki ze spryskiwaczem wrzuć jedną łyżkę mydła i dodaj jeden litr wody. Całość dobrze wymieszaj. Potrząsaj butelką do całkowitego rozpuszczenia się mydła. Na koniec przystąp do oprysku. Dobrze pokryj całym preparatem rośliny. Zwróć szczególną uwagę na spodnie części liści, gdyż tam najczęściej gnieżdżą się mszyce. Szare mydło jest środkiem zupełnie naturalnym. Jednak zabójczo działa na mszyce. Ono wnika w ich ciało (przez uszkodzenie ochronnej woskowej warstwy). Mszyce z czasem tracą całą wodę ze swojego organizmu i po prostu giną. Oprysk z mydła zabija zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy. Powtarzaj go do momentu całkowitego zlikwidowania plagi mszyc.

oprysk na mszyce, fot. freepik

oprysk na mszyce, fot. freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Kiedy moje tuje zaczynają brązowieć, to nie czekam długo i robię ten oprysk

Jak pozbyć się mszyc domowymi sposobami?

  • Mszyce to ulubiony pokarm biedronek. Dlatego warto zwabić je do swojego ogrodu. Są na to dwa patenty metody. Spryskaj rośliny roztworem wody z cukrem lub rozwiesić żółte wstążeczki, tasiemki, szmatki. Okazuje się, że biedronki przyciąga wszystko, co żółte. One zjedzą one mszyce i dodatkowo spowodują, że znikną także mrówki (lubią spadź wytwarzaną przez mszyce).
  • Wykonaj prosty oprysk z sody oczyszczonej. Do litra wody dodaj 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej i pół łyżeczki oleju roślinnego lub oliwy. Dodatek tłuszczu sprawi, że oprysk będzie dobrze trzymał się liści.
  • Na grządce posadź te rośliny, które wydzielają silny aromat. Dzięki temu szkodniki nie będą się pokazywać. Mszyce nie lubią zapachu lawendy, mięty, nasturcji, cebuli, cząbru, czosnku.
oprysk na mszyce, fot. freepik

oprysk na mszyce, fot. freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Co się stanie, jeśli włożysz róże do ziemniaków? Sprawdzona metoda czy ogrodniczy mit?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować