×
Wirtualna Polska

Oprysk z czosnku na pomidory jest stosowany od wielu pokoleń. Zwalcza mszyce i chroni przed zarazą ziemniaczaną

Pomidory są niestety dość chorowitymi warzywami, a do tego często atakują je różne szkodniki. Dlatego warto je w jakiś sposób zabezpieczyć. Świetnie sprawdza się tutaj oprysk z czosnku na pomidory.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Pomidory można zabezpieczyć różnego typu specjalistycznymi opryskami, ale jeśli nie masz dużej uprawy, to warto sięgnąć po naturalne, domowe rozwiązania. Czosnek bardzo dobrze się sprawdza w ochronie wielu warzyw i kwiatów  i warto go w tym celu wykorzystywać.

Jak przygotować oprysk z czosnku na pomidory?

Taki oprysk można zrobić na dwa różniące się nieco między sobą sposoby – możesz posłużyć się wywarem albo wyciągiem. Pokażemy ci obydwa podejścia:

Przygotowanie oprysku z wywaru z czosnku

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Do sporządzenia wywaru będziesz potrzebował mniej więcej 20 przeciętnej wielkości ząbków czosnku. Obierz je wszystkie z łusek, a następnie przetrzyj je przez praskę. Gdy już to zrobisz, rozgnieć pozostałe większe fragmenty widelcem lub podobnym narzędziem. Całość czosnku wrzuć do średniej wielkości pojemnika i zalej jednym litrem wody. Następnie odstaw sporządzony roztwór gdzieś na bok, na 24 godziny. Po tym czasie zagotuj swoją miksturę, następnie daj jej chwilę na ostygnięcie i przecedź ją przez sitko. Płyn, który otrzymasz, przelej do buteleczki ze spryskiwaczem i zaaplikuj go na swoje pomidory. Przygotowany oprysk możesz używać przez dwa miesiące od jego sporządzenia.

oprysk z czosnku na pomidory, fot. freepik

oprysk z czosnku na pomidory, fot. freepik

 

Może cię również zainteresować: Zastosuj, a pomidory będą mocniejsze i odporniejsze po posadzeniu do gruntu

Oprysk z wyciągu z czosnku

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Przygotowanie wyciągu jest bardzo podobne, różni się przede wszystkim tym, że pomija się proces gotowania. Także tutaj przygotuj sobie 20 ząbków czosnku. Obierz je wszystkie, a następnie przetrzyj je przez praskę. Gdy już to zrobisz, rozgnieć pozostałe większe fragmenty widelcem lub podobnym narzędziem. Całość czosnku wrzuć do średniej wielkości pojemnika i zalej jednym litrem wody. Następnie odstaw sporządzony roztwór gdzieś na bok, na 24 godziny. Po tym czasie przecedź swoją miksturę przez sitko. Płyn, który otrzymasz, przelej do buteleczki ze spryskiwaczem i zaaplikuj go na swoje pomidory. Oprysku czosnkowego zrobionego na bazie wyciągu lepiej jest nie przechowywać zbyt długo i od razu go w całości wykorzystać.

oprysk z czosnku na pomidory, fot. freepik

oprysk z czosnku na pomidory, fot. freepik

 

Może cię również zainteresować: Zamiast wyrzucić, rozsyp na trawniku. To idealny nawóz i odstraszacz szkodników

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować