×

Drożdże w ogrodzie?! Zrobisz z nich skuteczny środek do ochrony roślin przed różnymi chorobami

Drożdże kupujemy zwykle z myślą o wypieku chleba lub ciasta. Jednak swoją uwagę powinni zwrócić na nie wszyscy miłośnicy roślin, gdyż ten produkt można wykorzystać także w ogrodzie.

Ze sklepu do ogrodu

Każdy ogrodnik amator wie, że roślinom do prawidłowego wzrostu, należy zapewnić odpowiednie składniki mineralne. W tym wypadku z pomocą przychodzą nawozy rolnicze. Zwykle kupujemy je w wygodnych paczkach i łatwo aplikujemy. Jednak z nawozami sztucznymi jest jeden problem. Są bardzo skoncentrowane i istnieje duże ryzyko, że będziemy stosować ich zbyt dużo i zwyczajnie przenawozimy rośliny. Dodatkowo warzywa kumulują w sobie środki chemiczne, które później trafiają do naszego organizmu. Aby do tego nie dopuścić warto pomyśleć o stosowaniu nawozów naturalnych. Bez trudu zrobisz je ze zwykłych drożdży piekarskich. 

natali_ploskaya/freepik

Stymulacja wzrostu

Drożdże są bogate w witaminy z grupy B, magnez, sód, cynk, selen, wapń, żelazo. Skutecznie przyspieszają wzrost roślin, sprawiają, że lepiej rozwija się ich system korzeniowy, a także chronią warzywa przed chorobami grzybowymi.

Nawóz z drożdży na dwa sposoby

NAWÓZ NIEFERMENTOWANY

Kostkę drożdży (ok. 100 g) rozdrobnij i zalej ciepłą wodą (ok. 10 l). Całość dokładnie wymieszaj oraz odstaw na godzinę. Po upływnie tego czasu możesz już zacząć nawozić rośliny.

pinterest

NAWÓZ FERMENTOWANY

Ma silniejszą moc, wymaga rozcieńczania i proces jego przygotowania trwa dłużej.

Rozdrobnioną kostkę drożdży włóż do dużego garnka i zasyp szklanką cukru. Po upływie 1-2 godzin do naczynia wlej 10 l wody, wymieszaj i pozostaw na tydzień (wówczas dokona się fermentacja). Przed użyciem nawóz należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:40.

Drożdżowymi nawozami możesz zasilać każdy typ roślin (ozdobne, jadalne). Należy je stosować raz na dwa tygodnie.

OPRYSK Z DROŻDŻY

Oprysk pomoże w walce z chorobami grzybowymi, pleśnią, zarazą ziemniaczaną czy mączniakiem. 

Kostkę drożdży rozpuść w 0,5 l mleka (pełnotłuste). Dodaj 10 l wody i łyżkę szarego mydła (oprysk utrzyma się na liściach). Miksturą zraszaj chore rośliny raz w tygodniu.

freepik

Jakie inne naturalne nawozy stosujesz?

Źródła: www.e-ogrodek.pl

Może Cię zainteresować

zamknij