×

3 proste opryski z sody oczyszczonej na mszyce, mączniak i inne szkodniki

Soda oczyszczona ma bardzo wiele zastosowań. Mało osób jednak wie, że idealnie sprawdzi się także do pielęgnacji roślin ogrodowych. Opryski z sody oczyszczonej stosuje wielu działkowiczów i ogrodników amatorów.

Sodę oczyszczoną można kupić bez trudu w każdym sklepie spożywczym. W ogrodzie pomoże w walce z chwastami, mrówkami oraz innymi szkodnikami.

Pomoże pozbyć się mszyc, mączlików, przędziorków oraz zwalczy choroby grzybowe (np. mączniak).

Oprysk z sody oczyszczonej i szarego mydła na mszyce i inne szkodniki

Do 1,5 litra ciepłej wody dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej oraz ok. 1,5 łyżeczki szarego mydła lub kilka kropel płynu do mycia naczyń. Dzięki dodatkowi substancji czyszczącej, oprysk nie spłynie z liści.

Oprysk z sody oczyszczonej i oleju na mszyce i inne szkodniki

Do litra wody dodaj 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej i pół łyżeczki oleju roślinnego lub oliwy. Olej działa podobnie jak szare mydło oraz płyn do mycia naczyń: zapobiega ześlizgiwaniu się oprysku z roślin.

mszyce
freepik

Oprysk z sody oczyszczonej na mączniak i inne choroby grzybowe

Do litra wody dodaj 1/2 łyżeczki sody i 5 ml szarego mydła. Mieszanką pryskaj rośliny zgodnie z informacją w dalszej części artykułu.

oprysk z sody oczyszczonej
pinterest

Jak dawkować opryski z sody oczyszczonej?

Opryski ekologiczne działają wolniej od oprysków chemicznych. Dlatego należy je regularnie powtarzać (istotna jest systematyczność) i zacząć stosować w momencie zauważenia szkodników czy pleśni na roślinach. Oprysk należy powtórzyć kilka razy w odstępie 5-7 dni. Ważne jest natomiast, aby nie aplikować jednorazowo zbyt dużo sodowej mikstury, gdyż może ona uszkodzić rośliny (zwłaszcza te młode).

freepik

Soda oczyszczona na chwasty

Soda oczyszczona pomoże rozprawić się z chwastami. Jednak należy ją stosować tylko tam, gdzie nie rosną warzywa i rośliny ozdobne, gdyż zniszczy również i je. Sodą można posypać np. szczeliny między kostkami, płytami chodnikowymi. Warto najpierw wyrwać chwasty, a dopiero potem zaaplikować sodę.

Soda oczyszczona na mrówki

Jeśli mrówki dały Ci się we znaki, to posyp miejsca ich bytowania sodą oczyszczoną. Z pewnością już się nie pojawiają.

pinterest

Soda oczyszczona na ślimaki

Ślimaki to zmora każdego ogrodnika. Dzięki sodzie możesz trzymać je na dystans. Biały proszek rozsyp wokół roślin. Nie żałuj sody 🙂 Uważaj jednak, aby nie posypać nim liści czy łodyg, gdyż wówczas mogą one ulec zniszczeniu.

ślimak
freepik

Soda do kwiatów ciętych

Jeśli dodać odrobinę sody do wody w wazonie, to cięte kwiaty dłużej zachowają świeżość i ładny wygląd.

Źródła: www.e-ogrodek.pl

Może Cię zainteresować

zamknij