8 sposobów, które pozwolą Ci zaoszczędzić na paliwie. Jego zużycie będzie znacznie mniejsze

Regularne korzystanie z samochodu wiąże się z większymi wydatkami na paliwo, ale nie tylko. Wiadomo również, że istnieje bezpośredni związek między przejechanymi kilometrami, a częstotliwością serwisowania auta, co skutkuje wydawaniem większej lub mniejszej sumy pieniędzy po to, aby nasz pojazd mógł sprawnie funkcjonować.

Oto 8 cennych porad, które pomogą Ci obniżyć zarówno koszty paliwa, jak i serwisowania.

#1 Serwisuj samochód

Public Domain Pictures

Nie zapominaj o wymianie oleju i wszystkich filtrów. Chcesz uniknąć dodatkowych kosztów? Rób to wtedy, kiedy jest na to czas. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do awarii silnika, a wtedy czeka Cię znacznie bardziej kosztowna naprawa.

#2 Nie wciskaj pedału gazu do podłogi

Nellis Air Force Base

Niektórzy uwielbiają sprawdzić „ile fabryka dała”. Warto jednak pamiętać, że zarówno przyspieszanie, jak i hamowanie powinno być wykonywane płynnie. Takie rozwiązanie gwarantuje mniejsze zużycie paliwa. Przy gwałtownym przyspieszeniu samochód zużywa znacznie więcej paliwa.

#3 Wyłączaj klimatyzację

Pixabay

Tutaj musisz zdecydować już sam: komfort czy oszczędność paliwa? Przy włączonej klimatyzacji zużycie paliwa wzrasta średnio o 15%.

#4 Monitoruj ciśnienie w oponach

Odpowiedni ciśnienie w oponach zapewnia optymalny czas hamowania. Warto również dodać, że spadek ciśnienia o 0,1 atmosfery już wiąże się o wzrostem zużycia paliwa podczas jazdy o około 2-3%.

#5 Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy z auta

Flickr

Niektórzy kierowcy wożą w swoich pojazdach dosłownie wszystko i to niezależnie od tego, czy tego potrzebują czy nie. Pamiętaj, że im większa waga pojazdu, tym większe spalanie.

#6 Wybieraj najbardziej korzystne trasy

Wikimedia Commons

Jeśli dobrze zaplanujesz trasę, zaoszczędzisz na paliwie. Pamiętaj, że zimny silnik spali go znacznie więcej. Staraj się więc nie gasić pojazdu i rozgrzewać go na nowo, bo inaczej ucierpi na tym Twoja kieszeń.

#7 Używaj tempomatu na autostradach

Wikimedia Commons

Twój pojazd zużyje znacznie mniej paliwa jeśli zaczniesz używać tempomatu, zamiast przyspieszać na każdym wolnym odcinku drogi. Nie zapominaj, że aby pokonać opór powietrza, musisz zwiększyć prędkość, zwiększając tym samym zużycie paliwa.

#8 Nie prowadź kiedy pada deszcz

Pexels

Podczas ulewy zużycie paliwa wzrasta. W słoneczne dni, pojazd potrzebuje sporo energii podczas przyspieszenia, aby poradzić sobie z oporem powietrza. W deszczowe dni opór wody na drodze jest jeszcze wyższy.

Źródło: brightside.me | Fotografie: google.pl | Miniatura wpisu: Źródła: genialne.to