×

Nowe oszustwo w internecie! Złodzieje podszywają się pod znaną firmę kurierską

Coraz częściej słyszymy o tym, że złodzieje próbują nas oszukać używając do tego sieci internetowej. Jakiś czas temu naszą uwagę zwróciły wiadomości dotyczące przekrętu dotyczącego firmy kurierskiej DHL.

Maile z informacją o niedostarczonej przesyłce zaczęły zalewać skrzynki internautów

Oszuści wysyłają wiadomości, podszywając się pod firmę DHL i informując użytkowników, że „Próbowano dostarczyć przesyłkę”. Wchodząc w maila, naszym oczom ukażę się wiadomość wizualnie zbliżona do tych wysyłanych przez firmę kurierską, jednak już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że mail nie zawiera polskich znaków. Jest to dość podejrzane, ponieważ duże firmy nie pozwalają sobie na literówki i brak polskich znaków – zwłaszcza, gdy wiadomość wysyłana jest przez automat.

freepik.com

Kolejną rzeczą jest podejrzany adres, przeważnie oszuści korzystają ze skrzynki „[email protected]”. Według danych znajdujących się na stronie Wirtualnej Polski, w treści wiadomości znajduje się tabelka z numerem przesyłki oraz informacją o pieniądzach, które należy wpłacić.

tech.wp.pl

Jeśli nie oczekujesz przesyłki nigdy nie otwieraj podobnych maili!

instagram.com/dhlexpress

Lepiej natychmiast wyrzuć takiego maila do SPAMu. Jeśli spodziewasz się przesyłki, jednak widzisz podejrzaną wiadomość, skontaktuj się z firmą kurierską korzystając z infolinii lub bezpośrednio w zapytaj o to w punkcie obsługi klienta.

Na oficjalnej stronie firmy DHL również znajduje się komunikat ostrzegający przed oszustami:

Zauważyliśmy, że oszuści bezprawnie wykorzystujący nazwę i markę DHL próbują okraść klientów kupujących przez Internet. Oszuści wykorzystują do tego celu wiadomości e-mail i grafiki, które na pierwszy rzut oka wyglądają jakby zostały wysłane przez firmę DHL.

(…)

Uwaga: jeśli otrzymujesz wiadomość e-mail z informacją, że DHL chce doręczyć przesyłkę i w związku z tym prosi o otworzenie załącznika, to wiedz, że to próba oszustwa. Paczka nie istnieje, a w załączniku może być wirus.

Nie otwieraj załącznika! Ani e-mail, ani załącznik nie pochodzi od firmy DHL.

Otrzymałeś podobną wiadomość? Nie odpowiadaj na maila i zgłoś to firmie kurierskiej lub policji!

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij