×

Oto, co warto dodać do prania zamiast drogiej chemii. Zastąpią produkty do zadań specjalnych

Robiąc pranie, większość osób zapewne wrzuca do pralki ubrania oraz dodaje detergent. Zwykle nie zastanawiamy się nad innymi środkami. Jednak warto zacząć bardziej świadomie dbać o swoje ubrania. Co dodać do prania, aby było ekologicznie?

1. Ocet

Warto zrezygnować z płynów do płukania (często powodują alergie) i zdecydować się na zwykły ocet. Pół szklanki octu oraz kilka kropel ulubionego olejku eterycznego dodaj do komory przeznaczonej na płyn do płukania. Dzięki temu tkaniny w ekologiczny sposób zostaną zmiękczone. Dodatkowo ocet zapobiega mechaceniu się ubrań i przedłuży żywotność każdej pralki. Wszystko za sprawą tego, że usuwa resztki detergentów oraz ma działanie dezynfekujące (nie dopuszcza do pojawianie się pleśni).

2. Gliceryna

Ten składnik z powodzeniem zastąpi płyn do płukania. Gliceryna świetnie zmiękcza wodę, a także zapobiega elektryzowaniu się odzieży i ułatwia prasowanie.

co dodać do prania
Co dodać do prania, fot. Unsplash

3. Płyn do płukania ust

Około pół szklanki specyfiku do ust dodaj do komory przeznaczonej na płyn do płukania. Pamiętaj, aby był bez cukru. Dzięki niemu doskonale zdezynfekujesz odzież i dodatkowo bez trudu pozbędziesz się zapachu potu z ubrań sportowych.

4. Sok z cytryny

Cytryna ma właściwości wybielające. Dlatego świetnie wywabia plamy z trawy, a także rdzy. Dodatkowo rozjaśnia białe ubrania i skutecznie likwiduje żółte plamy z potu. A na dodatek sprawia, że całe pranie pachnie niezwykle świeżo.

5. Cukier

Dodaj kilka łyżeczek cukru bezpośrednio do pralki. Ta metoda wydobędzie ładny kolor ubrań i sprawi, że ubrania nie będą szybko blakły.

co dodać do prania
Co dodać do prania, fot. Unsplash

6. Soda oczyszczona

To bardzo uniwersalny środek. Pół szklanki sody dodaj do prania wraz ze swoim ulubionym detergentem. Dzięki temu zszarzałe tkaniny odzyskają swój blask, a żółte plamy znikną. Dodatkowo musisz wiedzieć, że soda wzmacnia działanie środka piorącego i doskonale odświeża ubrania (to ekologiczny dezodorant).

7. Olejek eteryczny

Ulubiony olejek to świetny zamiennik wszelkich detergentów mających gwarantować ładny zapach. Dodaj kilka kropel do prania, a zobaczysz, że ubrania przesiąkną jego aromatem.

Przeczytaj teraz, dlaczego od razu po wejściu do pokoju hotelowego wstawiam walizkę do wanny.

Może Cię zainteresować