×
Wirtualna Polska

Oto czym jest tajemniczy żółty pył na samochodach i balkonach

W ostatnich dniach wiele osób, w różnych regionach Polski, zauważyło, że na ich samochodach i balkonach pojawił się tajemniczy, żółty pył. Czy jest on w jakiś sposób szkodliwy i co to takiego właściwie jest? Czy należy go unikać, a zabrudzone nim rzeczy jak najszybciej czyścić?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

O żółtym pyle niektórzy na Facebooku czy Instagramie wypowiadają się wręcz alarmująco. Dla innych z kolei jest ciekawostką, w której nie widzą żadnego zagrożenia dla swojego zdrowia, czy choćby np. dla karoserii swojego samochodu. Warto tutaj obalić kilka mitów, tak byś wiedział, z czym właściwie masz do czynienia.

Skąd się bierze żółty pył na samochodach i balkonach?

Najdziksze teorie mówią o tym, że jest to piasek z Sahary, które ściągnęły do nas silne prądy powietrze jeszcze niedawno unoszące się nad tą częścią świata. Inni alarmują, że są to rezultaty jakichś niejawnych eksperymentów naukowych. Prawda – jak zwykle w takich przypadkach – jest dużo prostsza. Żółty pył na samochodach i balkonach pojawia się zawsze mniej więcej o tej porze roku. Jest to zupełnie normalne i nie ma szczególnego powodu, aby się tym przejmować. Choć w określonych przypadkach może to mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia (o tym za chwilę). Skąd więc się bierze żółty pył? Głównie z pylących obecnie drzew, w tym przede wszystkim z iglaków (sosny, świerki, etc.). Jesteśmy po prostu w okresie roku, gdy u wielu gatunków tego typu procesy zachodzą, stąd ten nagły „atak” pyłu. Za rok o tej porze będziemy doświadczać dokładnie tego samego (i znowu niektórzy ludzie będą tworzyć na ten temat najdziksze teorie…).

żółty pył na samochodach fot. genialne.pl

żółty pył na samochodach fot. genialne.pl

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Tankuj samochód do pełna zamiast po parę litrów co chwila. To rada od mechanika

Czy żółty pył jest szkodliwy dla naszego zdrowia?

Dla większości z nas nie ma on żadnych negatywnych konsekwencji. Nie szkodzi naszym samochodom i innym urządzeniom bardziej niż inne drobinki tego typu. Są jednak osoby, które z powodu żółtego pyłu mogą realnie cierpieć. Jeśli należysz do nich, to warto, abyś zaopatrzył się w okulary i maseczkę ochronną. I jeśli negatywnie reagujesz na taki pył, to oznacza to, że masz alergię pyłkową. Poznasz to po objawach, takich jak kichanie, swędzenie oczu i przekrwienie nosa. Jeśli nie wiedziałeś o tej przypadłości wcześniej, to warto skonsultować się z lekarzem.

żółty pył na samochodach i balkonach, fot. freepik

żółty pył na samochodach i balkonach, fot. freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Tak zlikwidujesz brzydki zapach w samochodzie. Wystarczy ten jeden produkt z kuchni

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować