×
Wirtualna Polska

Oto dlaczego pomidory często więdną zaraz po posadzeniu

Większość roślin, zanim zostanie posadzona w ogrodzie, przechodzi hartowanie. Jest to zabieg konieczny, aby przyzwyczaiły się do warunków zewnętrznych. Zdarza się, że nawet zahartowane rośliny, np. pomidory, mogą źle zareagować i nie przyjąć się. Wyjaśniamy, dlaczego pomidory więdną po posadzeniu i jak temu zaradzić.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Chociaż z natury pomidory czy inne rośliny są gotowe, aby uprawiać je na zewnątrz – nie zawsze się przyjmą. Wpływ na to ma kilka czynników, które możesz zneutralizować. Dowiedz się, w jaki sposób to zrobić, aby nie stracić swoich upraw.

Dlaczego pomidory więdną po posadzeniu?

Jest kilka powodów, dlaczego tak się dzieje. Może być to stan chorobowy czy niedobór azotu. W niektórych przypadkach sadzonki pomidora więdną przez atak szkodnika, np. mączniaka rzekomego lub szarą pleśń. Jeśli chcesz być pewien, że przyjmą się dobrze, hartuje je, szczególnie uodparniaj na temperatury. Zanim posadzić je w gruncie, możesz trzymać sadzonki pomidorów na balkonie lub tarasie. Ważna jest też odpowiednio przygotowana gleba pod sadzonki pomidorapozwoli Ci uzyskać zdrowe plony. Musi być ona żyzna i zdrowa. Używanie odpowiedniego nawożenia i pielęgnacja roślin to kolejny etap. Pamiętaj, że sadzonki na początku naturalnie lekko więdną – związane jest to ze stresem po przesadzeniu ich z rozsadnika, czy po wyniesieniu ze szklarni lub tunelu foliowego.

Dlaczego pomidory więdną po posadzeniu, fot. Freepik

Dlaczego pomidory więdną po posadzeniu, fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Dodaj garść do pojemnika, zanim posadzisz w nim pomidory. To je wzmocni.

Sadzonki pomidora i ich problemy

Pomidory narażone są na zmianę gleby, otoczenia i skoki temperatur – to nie jest neutralne wobec nich. Dlatego mogą wtedy zacząć więdnąć. Zdarza się, że z powodu niedożywienia azotem będą żółkły ich liście – wtedy to znak, aby zastosować „karmienie” nawozem. Sadzonki pomidora wystawione są też na oparzenia słoneczne. Dlatego stosuj czasowe zacienienie ich – używając do tego tektury lub cienkiego materiału okrywającego na łukach. Stworzysz dzięki temu coś na miarę „osłony” dla sadzonek. Jeśli zauważysz na liściach pomidorów dziury – oznacza to, że żerują na nich ślimaki lub inne szkodniki – to również powoduje więdnięcie. Użyj wtedy ten patent na ślimaki, aby się ich pozbyć.

Dlaczego pomidory więdną po posadzeniu?, fot. Freepik

Dlaczego pomidory więdną po posadzeniu?, fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

O czym musisz pamiętać?

Po przesadzeniu sadzonki pomidora zaczynają nowy etap. Jest to dla nich stresujące. Aby przyzwyczaić się do zewnętrznego otoczenia, mogą różnie reagować – w końcu przed sadzeniem miały bezpieczne warunki w domu, czy szklarni i były chronione przed zagrożeniami. W ogrodzie poradzą sobie najlepiej zdrowe sadzonki pomidora o wysokiej odporności. Zapewnienie im żyznej i bogatej w składniki odżywcze gleby, pielęgnacja i reagowanie w przypadku infekcji oraz obserwacja – pozwolą Ci cieszyć się udanymi plonami. 

Zobacz również: Od tego zależy, czy pomidory dobrze przyjmą się w gruncie i będą zdrowe.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować