PoradyOto jak stosować ocet w ogrodzie na mszyce i przędziorki

Oto jak stosować ocet w ogrodzie na mszyce i przędziorki

zastosowanie octu w ogrodzie fot. getty images
zastosowanie octu w ogrodzie fot. getty images
Manuel
27.04.2023 20:56

O occie mówi się głównie przy czyszczeniu różnych powierzchni w łazience czy kuchni. Mniej osób wie, jak szerokie jest zastosowanie octu w ogrodzie. Pokażemy Ci, jak zrobić z niego różne skuteczne opryski, które chronią przed szkodnikami, czy wzmacniają i przekształcają glebę.

Ocet w ogrodzie można stosować jako tanią i naturalną (a więc dużo mniej inwazyjną) alternatywę dla wielu znacznie droższych od niego produktów ze sklepu ogrodniczego. Jeżeli mądrze do tego podejdziesz, to zrobisz na jego bazie opryski, które ochronią twoje warzywa i kwiaty przed szkodnikami, a także wzmocnią glebę.

Jak zrobić oprysk z octu do zwalczania szkodników?

Ocet świetnie sobie radzi przede wszystkim z mszycami i przędziorkami, choć i na inne szkodniki jest skuteczny. Przygotowując oprysk z niego, musisz pamiętać, aby nigdy nie spryskiwać swoich roślinek octem, który nie został wpierw rozcieńczony. Inaczej je spalisz i obumrą. Nie możesz też nim traktować żadnych bardzo młodych i delikatnych roślin, bo jest to środek dla nich za silny (na sklepowe preparaty przeciwko szkodnikom prawie zawsze reagują jeszcze gorzej). Aby zrobić oprysk na bazie octu, rozcieńcz go w proporcjach: jeden litr octu na 10 litrów wody. Następnie przelej do buteleczki ze spryskiwaczem i nanieś go na zainfekowane rośliny. Wielu ogrodników radzi, aby do mieszanki dodać jeszcze odrobinę szarego mydła, wzmacnia to efekt działania roztworu.

zastosowanie octu w ogrodzie, fot. getty images
zastosowanie octu w ogrodzie, fot. getty images

Zakwaszanie gleby. Zastosowanie octu w ogrodzie

Pomimo tego, iż większość roślin ogrodowych raczej lubi gleby o neutralnym pH lub lekko zasadowym, to są i takie, które preferują gleby kwaśne. Jeśli chcesz wpłynąć na pH swojej ziemi i bardziej ją zakwasić, to możesz to zrobić za pomocą octu. Sprawdza się to jednak w praktyce jedynie na mniejszych powierzchniach i w przypadku ziemi w donicach. Octu będziesz musiał bowiem użyć stosunkowo dużo. Aby zakwasić ziemię, rozcieńcz ocet z wodą w proporcjach 1:8. Następnie podlej obficie ziemię. Powtarzaj ten zabieg, aż osiągniesz pożądany odczyn gleby. Uwaga: rośliny możesz sadzić, czy siać dopiero po 3-4 tygodniach po ostatnim podlewaniu takim roztworem octu.

zastosowanie octu w ogrodzie, fot. getty images
zastosowanie octu w ogrodzie, fot. getty images

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Ten trik przegoni je na zawsze

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także