Ozdób dom na święta – jak zrobić choinkę z szyszek? - Genialne
×
Wirtualna Polska

Ozdób dom na święta – jak zrobić choinkę z szyszek?

Święta Bożego Narodzenia są czasem, który spędzamy w radości z rodziną, przygotowując się do przekazywania prezentów czy przeżyć duchowych, zależnie od naszej religijności. Nieodmiennie kojarzą się one również z choinką i ozdobami. Co jednak zrobić, gdy nie możemy pozwolić sobie na trzymanie w domu klasycznej, żywej czy sztucznej, choinki? Można ją łatwo zrobić samemu!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zrobić choinkę z szyszek, dobrze trafiłeś – takie samodzielnie wykonywane ozdoby są obecnie coraz popularniejsze, a ich zrobienie wcale nie wymaga specjalnie dużo czasu czy zdolności. Co ważne, takie choinki można wykonać w najróżniejszych rozmiarach, a potem ciekawie ozdobić – tak, aby i w swoim domu umieścić ducha świąt bożonarodzeniowych. Sprawdźmy, jak zrobić choinkę z szyszek krok po kroku.

Choinka z szyszek – potrzebne materiały

Do zrobienia choinki z szyszek będziemy potrzebować odpowiednich materiałów, które przydadzą nam się do samego wykonania choinki czy jako pomoc w realizacji naszego pomysłu. Przede wszystkim potrzebujemy dużej ilości szyszek; możemy wykonać choinkę tylko z łatwo dostępnych szyszek sosnowych albo świerkowych, ale warto ją urozmaicić, dodając trochę szyszek modrzewiowych. Im więcej szyszek zbierzemy, tym większa będzie mogła być nasza choinka; warto zadbać również o to, aby szyszki miały różne wielkości, dzięki czemu nasza choinka będzie mogła być bardziej zróżnicowana, jeśli chodzi o wielkość w poszczególnych miejscach. Dodatkowo będziemy potrzebować również jakiejś podstawy dla choinki – np. stożka ze styropianu czy grubego kartonu. Całość można osadzić w doniczce, aby wyglądała jeszcze lepiej. Niezbędne będą również druciki z wykałaczkami albo pistolet z klejem na gorąco (zależnie od metody wykonania choinki) oraz wszystkie ozdoby, które uznamy za warte umieszczenia na drzewku.

jak-zrobic-choinke-z-szyszek

Jak zrobić choinkę z szyszek krok po kroku

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Na początek warto odpowiednio przygotować szyszki, które – jeśli były przechowywane w niskiej temperaturze – z pewnością są zamknięte. Na kilka godzin przed robieniem drzewka warto je umieścić w ciepłym miejscu, aby mogły się otworzyć. Dobrze jest również przygotować stożek i włożyć go do doniczki, jeśli wybraliśmy taką formę ozdoby. Co robić dalej?
1. Przygotowane szyszki grupujemy według wielkości.
2. Wybieramy metodę tworzenia drzewka; jeśli zdecydujemy się na druciki i patyczki, całość zajmie nam więcej czasu, a całe drzewko lepiej jest robić na stabilnym, styropianowym stożku. Na początku każdą szyszkę owijamy drucikiem i zostawiamy kilkucentymetrowy kawałek, który owijamy wokół patyczka. Jeśli zdecydujemy się na metodę z klejem na gorąco, musimy tylko zabezpieczyć stół, aby nie uszkodzić go klejem; ta metoda polecana jest dla dorosłych – dziecko może zrobić sobie krzywdę.
3. Przyklejanie czy przyczepianie szyszek zaczynamy od dołu – robimy to ściśle, aby mogły do siebie przylegać. Ewentualne przestrzenie między nimi możemy potem wypełnić ozdobami.
4. Po umocowaniu szyszek całość zdobimy – światełkami, łańcuchami, małymi bombkami czy sztucznym śniegiem.

Robienie choinki z szyszek – przydatne rady

Jeśli wybieramy metodę przyczepiania szyszek na patyku, dobrze jest wybierać podstawę ze styropianu – z kartonu mogą odpaść. Ozdoby możemy przyklejać albo nakładać tymczasowo, zależnie od tego, czy chcemy potem zmieniać wygląd drzewka. Stożek przed zdobieniem warto pomalować brązową farbą – wtedy pozostałe, mniejsze przestrzenie będą po prostu mało zauważalne.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować