×

Ozdoby i dekoracje – jak zrobić gwiazdę?

Cenisz sobie własnoręcznie wykonane dekoracje do domu a może przygotowujesz rekwizyty do szkolnego przedstawienia dziecka? Podpowiemy Ci jak zrobić gwiazdę z papieru, która sprawdzi się podczas wielu okazji.

Efektowny model 3D

Trójwymiarowa gwiazda z papieru, zwłaszcza wykonana w większym formacie, może stanowić znakomitą, całkowicie samodzielną ozdobę domu. Do jej wykonania potrzebne są zaledwie trzy produkty – papier, nożyczki i klej. Instrukcja postępowania okazuje się wyjątkowo przejrzysta. Na początek należy wyciąć z papieru dwa kwadraty, np. o wymiarach 50 cm x 50 cm. Każdy z nich zegnij w pół oraz po przekątnej (w jedną i drugą stronę), mocno zaginając krawędź. Powinny powstać na obszarze kwadratu cztery, przecinające się w środku linie. Teraz ułóż papier tak, by zgięcia po przekątnej stanowiły wgłębienia. Odwróć kartkę, na zgięciach prostopadłych do jej krawędzi odmierz odległość 10 cm i natnij kartkę do tej głębokości. Powstałe pary trójkątów pozaginaj i posklejaj ze sobą. Już masz gotowe pół gwiazdy. Z drugą kartką postępuj tożsamo. Powstałe połówki sklej ze sobą, układając je w taki sposób, by ramiona nie nachodziły na siebie a tworzyły równo rozłożoną rozetę.

Jak zrobić gwiazdę na choinkę?

jak zrobić gwiazdę

Tutaj wiodą prym te, wykonywane ze wstążki. Jednakże my odradzamy powielanie nudnych schematów. Gwiazda wykonana w sposób podany poniżej, jednakże o wymiarach zmniejszonych do 1/10 bądź 1/5 to gwarancja efektownej ozdoby, zwłaszcza jeżeli będziesz używał do jej produkcji błyszczących papierów o srebrnym bądź złotym kolorze. Można je bardzo łatwo zawiesić, wykonując otwór w jednym z ramion (np. dziurkaczem) i przewlekając przez niego wstążkę o kontrastowym bądź identycznym z papierem kolorze.

Jak zrobić gwiazdę origami?

Origami to sztuka składania papieru w taki sposób, by utworzył on różnorodne kształty, przypominające zwierzęta, rzeczy czy zupełnie abstrakcyjne twory. Główną jej zaletą jest to, iż opiera się na umiejętności tworzenia dzieł, bez użycia nożyczek czy kleju. Niektóre motywy origami stanowią tak zaawansowane modele, iż trudno uwierzyć w ich banalne pochodzenie. Pośród różnorodnych wzorów, oferowanych przez tę japońską sztukę, znajdują się także różnorodne kształty przypominające gwiazdę. Aby je wykonać, warto posiłkować się odpowiednio zilustrowaną książką bądź poradnikiem w formie filmiku z cyklu DIY, w które sieć internetowa jest szczególnie bogata.

Jak zrobić gwiazdę do kolędowania?

W okresie świąteczno – noworocznym, problem ten pojawia się w przypadku wielu rodziców, których dzieci uczestniczą w przedstawieniach i obrzędach związanych z Bożym Narodzeniem. Najskuteczniejszym i najprostszym sposobem na zrobienie gwiazdy do kolędowania jest wycięcie jej kształtu ze sklejki bądź mocnej tektury (jeżeli noszący ma mało siły). Następnie warto ją obkleić folią aluminiową (malowanie sprayem na srebrno czy złoto nie da tego samego efektu). Dobrze wykonana gwiazda musi mieć także ozdobne frędzle – najlepiej wykonane z bibuły (powinny posiadać one postać krótkich i gęstych kępek, zlokalizowanych na wszystkich ramionach gwiazdy). Jej środkową część warto dodatkowo ozdobić motywem świątecznym. Gwiazda do kolędowania musi być zatwierdzona na tyczce (użyj do tego stylu od szczotki, owiniętego folią). Najciekawsze wersje posiadają także mechanizm, pozwalający na obracanie ramionami gwiazdy, obsługiwany przez kolędnika niosącego ją w pochodzie.

Może Cię zainteresować