×
Wirtualna Polska

Paproć będzie gęsta i zdrowa. Wystarczy podlewać ją tym produktem z lodówki

Paprocie są jednymi z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Mimo to w przypadku wielu odmian ich uprawa wcale nie jest taka łatwa. Jak dbać o paproć żeby nie usychała?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

W naturze wszystkie odmiany paprotek zajmują dolne partie lasów. Warto więc stworzyć im podobne warunki, zwłaszcza pod względem poziomu wilgoci i nasłonecznienia. Jeśli zapewnisz jej odpowiednie stanowisko i odżywisz nawozem, będzie rosnąć jak szalona.

Jak dbać o paproć?

Paprotki najchętniej rosną na wilgotnym i próchniczym podłożu. Bardziej niż zacienione miejsca wolą te słoneczne. Jednak unikaj wystawiania ich na bezpośrednie słońce, bo możesz je kompletnie spalić. Dlatego nie poleca się wystawiać ich zwłaszcza w południowych oknach. Paprocie cenią sobie żyzną glebę, która jest dobrze przepuszczalna. Najlepiej jeśli ma ona odczyn lekko kwaśny. Największym wyzwaniem jest zwykle właściwe podlewanie – paprotki są bardzo wrażliwe na przesuszenie podłoża. Nie możesz też jednak przesadzać z ilością wody. Dobrze jeśli ich gleba jest wilgotna, ale zdecydowanie nie powinna być zupełnie mokra.

Jak dbać o paproć, fot. getty images

Jak dbać o paproć, fot. getty images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Ta informacja o pelargoniach mi wystarczyła. Nie sadzę już ich na balkonach

Tym produktem z lodówki świetnie odżywisz swoją paprotkę!

Przy nawożeniu paprotek zdecydowanie warto sięgać po naturalne produkty. Może to być dla ciebie zaskoczeniem, ale świetnie w przypadku tych roślin sprawdza się mleko. Jest ono bogate w wapń, który odpowiada za prawidłowy rozwój i wzrost paprotek. A poza tym zakwasza glebę –  rośliny te bardzo to lubią, bo zwykle źle się czują na ziemi zbyt zasadowej, a taka o neutralnym pH tez nie jest dla nich idealna. Odżywianie mlekiem zapobiega też rozwojowi grzybów. Aby przygotować odżywkę wlej do litrowego garnka najpierw szklankę mleka, a potem dolej wody do pełna. Tym roztworem możesz już odżywić swoje paprotki. Warto to robić nie częściej niż raz w miesiącu.

Jak dbać o paproć, fot. getty images

Jak dbać o paproć, fot. getty images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Wymieszaj z wodą i podlej ziemię 3 tygodnie przed sadzeniem hortensji

10 prostych i pomysłowych ogrodniczych trików, których nauczyła mnie mama!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować